Zamknij

Alina Zmuda Trzebiatowska: nasza narracja nie opiera się na straszeniu zmianami klimatu czy groźbach zagłady świata

Mariusz Sieraczkiewicz/foto Alina Zmuda Trzebiatowska 22:29, 21.11.2020 Aktualizacja: 22:39, 21.11.2020
Skomentuj

Alina Zmuda-Trzebiatowska jest wolontariuszką w Centrum Współpracy Młodzieży. Należy do grupy składająca się z młodych dziewczyn, która organizuje projekt „Closer to nature”. Jego celem jest zwiększanie wiedzy na temat tego ekologicznego stylu życia.

Jak trafiłaś na wolontariat do Centrum Współpracy Młodzieży? Jak zawiązała się grupa, która przygotowuje te warsztaty?

O CWM-ie słyszałam już od dawna, jednak dopiero w zeszłym roku koleżanka z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zaproponowała nam realizację projektu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Zatem pomimo tego, jak różne jesteśmy - chodzimy do różnych szkół, studiujemy inne kierunki, mamy różne zainteresowania i charaktery - połączyło nas to, że dla każdej z nas ekologia jest aktualnie jednym z najważniejszych tematów.

Skąd pomysł na warsztaty ekologiczne?

Skąd pomysł na warsztaty ekologiczne? Będąc świadomymi, jak istotna jest edukacja w kontekście zmiany aktualnego porządku (czy raczej nieporządku) świata, wiedziałyśmy, że chcemy przeprowadzić działania pokazujące ludziom, że ekologiczne życie nie musi być ciężkie i pełna wyrzeczeń oraz, że nawet małe kroki pomagają odetchnąć naszej planecie. Nasza narracja nie opiera się na straszeniu zmianami klimatu czy groźbach zagłady świata (choć te nieustająco nad nami wiszą), ale właśnie na edukacji o małych zmianach, dobrych nawykach czy pozytywnych inicjatywach. Zatem oprócz prowadzenia funpage'a Zielone Ogniwo postanowiłyśmy zorganizować warsztaty, na których przedstawimy kilka elementów zmiany trybu życia na bardziej ekologiczny i mamy nadzieję, że dzięki temu choć kilka osób wprowadzi je w swoich domach przyczyniając się tym do poprawy stanu Ziemi.

Do kogo są skierowane?

Warsztaty są skierowane do rodzin z dziećmi, jednak nasz program jest tak różnorodny, Że w zasadzie każdy znajdzie coś dla siebie. Orientacyjny wiek dzieci to 5 -12 lat.

Czym dla Ciebie jest temat ekologii?

To bardzo trudne pytanie. Więc zacznijmy może od pochodzenia słowa ekologia. Powstało ono z połączenia dwóch greckich wyrazów: oikos, czyli dom, miejsce życia oraz logos, czyli nauka. Ekologia to zatem nauka o naszym domu. To wszystkie zachowania chroniące ten dom i troska o to, by każdemu żyło się w nim dobrze. Dlatego dla mnie ekologia to postawa, która powinna być naturalna dla każdego. Aktualnie jednak nie jest. Jesteśmy wręcz antyekologiczni i każdego dnia rujnujemy nasz dom, zabijając jego mieszkańców kosztem naszej rozrywki czy materialnych radości. Kwestia ekologii jest dla mnie zatem kwestią kluczową i przenikającą każdą strefę mojego życia, czymś, czym staram sie kierować w moich codziennych wyborach.

W jaki sposób zamierzacie je przeprowadzić?

Warsztaty zostaną przeprowadzone przez nas z siedziby Centrum Współpracy Młodzieży i będą streamowane za pomocą platformy zoom. Pozwoli to nam na nawiązanie kontaktu z uczestnikami podczas zajęć, dyskusję, pytania i indywidualne podejście do każdego. Wspólnie - my w CWM-ie, a Wy w swoich domach - wykonamy między innymi domowe mydełka czy smakołyki z kuchennych resztek, nauczmy się segregować śmieci, tworzyć dekoracje świąteczne z opakowania po jajkach, porozmawiamy o plastiku.

Jak można zgłosić się do uczestnictwa?

Na naszym wydarzeniu facebookowym znajduje się link do krótkiego formularza google, w którym możecie wybrać warsztaty, w których chcielibyście uczestniczyć, a nam umożliwi kontakt z wami.

Czy oprócz tego przedsięwzięcia dbasz o ekologię na innych polach?

Oczywiście. Całą grupą działamy w Trójmiejskim Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, ponadto realizujemy kilka innych projektów, między innymi na temat bioróżnorodności czy edukacji klimatycznej i na pewno już niedługo możecie spodziewać się informacji o nich.

Dlaczego uporządkowanie relacji człowieka z naturą jest dziś bardzo ważne?

Mogłabym tu opisać wszystkie przewidywania w kwestii postępującej katastrofy klimatycznej na następne lata. Mogłabym napisać o wymierających codziennie gatunkach zwierząt i roślin, o topniejącym lodzie arktycznym, o pożarach lasów, wysychających jeziorach, przełowieniu móż i oceanów, wyspach śmieciowych, gazach cieplarnianych w atmosferze czy wyjaławianiu gleby. Zamiast tego napiszę, że jeśli nie uporządkujemy naszej relacji z naturą, to obróci się to przeciwko nam, już się obraca. Nie wiem, czy wiecie, ale gdyby dzieje świata przedstawić, jako dobę, ludzkość pojawiła by się zaraz przed północą. Natura jest tu od zawsze, to my jesteśmy gośćmi, ona zawsze znajdzie sposób. Zatem po prostu zastanówmy się komu szkodzimy. Mamy mało czasu, ale jeśli podejmiemy odpowiednie kroki, to mamy jeszcze szansę.

Warsztaty: https://www.facebook.com/events/729150171021019

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Alina Zmuda Trzebiatowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%