Ministerstwo Infrastruktury podpisało program inwestycji dotyczących rozbudowy węzłów Kowale i Szadółki na trójmiejskiej obwodnicy. Oznacza to, że są środki finansowe na rozbudowę węzła Szadółki i na projekt węzła Kowale. Dodatkowo ministerstwo zagwarantowało finansowanie rozbudowy węzła Straszyn.
- Korki i zły stan dróg to dziś największe wyzwania dla województwa pomorskiego. Tylko wspólne działanie ponad podziałami ma szansę jak najszybciej rozpocząć kolejne inwestycje. Jak odpowiedział mi resort infrastruktury, na razie Gdynianie nie mają co liczyć na remont Estakady Kwiatkowskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej stwierdziło, że Estakada może i owszem, ale dopiero po 2027 roku. Zapowiedzi były inne, szkoda że były tylko deklaracjami bez pokrycia. Dlatego będę przyglądał się postępowi prac inwestycyjnych związanych z przebudową węzłów trójmiejskiej obwodnicy. Należy pamiętać, że ta trasą przemieszczają się również turyści i kierowcy udający się do powiatów puckiego, wejherowskiego i lęborskiego - podkreśla poseł Michał Kowalski.
* * *
O ważnych dla Pomorza inwestycjach drogowych i ich finansowaniu rozmawiano podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, które odbyło się 15 lipca 2025 r. w Gdyni. Samorząd województwa pomorskiego reprezentował marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Każdego dnia obwodnicą Trójmiasta przejeżdża nawet 80 tysięcy pojazdów. Są to zarówno samochody mieszkańców, jak i duża liczba pojazdów tranzytowych jadących do portów, zakładów, magazynów oraz firm logistycznych. Wystarczy drobna kolizja lub awaria pojazdu, aby na drodze tworzyły się kilometrowe korki. Węzły z drogami wojewódzkimi nie są w stanie przenieść takiego obciążenia, co skutkuje zakorkowaniem nie tylko drogi S6, lecz także innych traktów w obszarze metropolii.
Samorząd województwa pomorskiego od dawna podkreślał, że rozbudowa drogi S6 jest niezbędna dla zapewnienia mieszkańcom regionu sprawnej komunikacji.
– Trasa S6 to również kluczowy dostęp do portów Gdańska i Gdyni. W obecnej sytuacji geopolitycznej sprawny i szybki transport towarów jest po prostu niezbędny – wyjaśnia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
O konieczności współpracy przekonywali także samorządowcy i parlamentarzyści z regionu.
– To bardzo ważny pakiet inwestycji drogowych, który znacząco poprawi sytuację na początkowym odcinku Obwodnicy Trójmiasta – podkreśliła podczas obrad Komisji Infrastruktury posłanka Magdalena Kołodziejczak.
I w końcu się udało. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o zatwierdzeniu Programu Inwestycji na rozbudowę trzech węzłów drogowych.
– Bardzo cieszę się z tej wiadomości. To niezwykle istotne nie tylko dla Gdańska i Trójmiasta, ale także dla całego Pomorza – podkreśla marszałek województwa.
Dzięki podpisaniu Programu Inwestycji na rozbudowę węzła Kowale przygotowany zostanie przetarg na opracowanie projektu budowlanego oraz materiały niezbędne do złożenia wniosku o wydanie decyzji o realizacji inwestycji drogowej. W ramach przedsięwzięcia węzeł zostanie rozbudowany, a na około 3-kilometrowym odcinku obwodnicy Trójmiasta pojawi się trzeci pas ruchu oraz pas awaryjny. Za projekt węzła Szadółki odpowiada samorząd Gdańska. Zakres prac obejmuje także rozbudowę odcinka S6 do przekroju podobnego do tego w węźle Kowale. Co ważne, inwestycje te ułatwią funkcjonowanie nie tylko kierowcom. W ramach robót wybudowane zostaną nowe wiadukty, kładki oraz przejścia podziemne dla pieszych i rowerzystów. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2033 rok. Warto pamiętać, że węzeł Kowale będzie pełnił funkcję dużego centrum transportowego, ponieważ tam zakończy się linia PKM Południe.
To nie koniec dobrych drogowych informacji. Prace planowane są także na węźle Straszyn. Tam przewidziana jest budowa dwóch rond turbinowych. Podpisanie aneksu do Programu Inwestycji pozwala przygotować przetarg w systemie tradycyjnym, tj. oddzielnie na projekt i roboty budowlane. Zgodnie z harmonogramem oddanie do ruchu nowego układu drogowego węzła powinno nastąpić w 2029 r.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz