Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało nową wersję raportu „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu”, w którym znajdują się dane o zasięgach w każdej gminie w Polsce. Jak poinformował resort, w raporcie po raz pierwszy uwzględniono mapy, które pokazują, gdzie są planowane inwestycje w zakresie zwiększenia dostępu do internetu.
"W powiecie jest 24 031 punktów adresowych. Na koniec czerwca 2025 roku w zasięgu stacjonarnego dostępu do usług szerokopasmowych były 18 234 punkty adresowe, a 5 797pozostało bez zasięgu. Na wskazanym obszarze było 7 077 białych plam NGA. Od 1 stycznia2023 do 30 czerwca 2025 roku obywatele zgłosili 484 zapotrzebowania na internet i 26weryfikacji danych w systemie internet.gov.pl." - czytamy w raporcie o powiecie Chojnickim.
- Natomiast w mieście Chojnice "jest 6 306 punktów adresowych. Na koniec czerwca 2025 roku w zasięgu stacjonarnego dostępu do usług szerokopasmowych było 6 012 punktów adresowych, a 294 pozostały bez zasięgu. Na wskazanym obszarze było 379 białych plam NGA. Od 1 stycznia2023 do 30 czerwca 2025 roku obywatele zgłosili 104 zapotrzebowania na internet i 8weryfikacji danych w systemie internet.gov.pl." Z raportu dowiadujemy się również, że miasto Chojnice nie planuje żadnych inwestycji związanych z internetem. Nie ma żadnych planów inwestycyjnych w tym obszarze ani żadnych realizowanych projektów. Być może obecne władze miasta nadal nie rozumieją konieczności funkcjonowania dobrego internetu, czego wyrazem jest choćby stan strony internetowej i biuletynu informacji publicznej. Ubolewam i liczę, że mieszkańcy zrozumieją, że najwyższy czas, by Chojnice dogoniły XXI wiek - podkreśla Michał Gruchała z Chojnickiego Dialogu.
Raport został przygotowany na podstawie danych zebranych według stanu na dzień 30 czerwca 2025 r. i prezentuje aktualne informacje o zasięgu internetu stacjonarnego dla budynków i nieruchomości z urzędowo nadanym adresem.
W publikacji Ministerstwo Cyfryzacji zawarło dane ze wszystkich gmin oraz przygotowało osobne raporty dla każdego województwa. Nowością w aktualnej odsłonie raportu są mapy w raportach gminnych, które pokazują, gdzie planowane są inwestycje telekomunikacyjne.
„Cyfrowe wykluczenie zaczyna się tam, gdzie kończy się zasięg. Dzięki aktualnym i precyzyjnym danym z raportu możemy podejmować lepsze decyzje i wspierać rozwój internetu stacjonarnego tam, gdzie jest najbardziej potrzebny” – powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.
Jak przekazało Ministerstwo Cyfryzacji, w czerwcu br. w zasięgu usług szerokopasmowych znajdowało się ponad 7 mln 700 tys. punktów adresowych, natomiast ponad 1 mln 400 tys. pozostało poza zasięgiem.
Dzięki nowej edycji raportu samorządowcy mogą dowiedzieć się, jakie jest zapotrzebowanie na dostęp do internetu w ich gminach i jakie są planowane inwestycje w tym zakresie.
„Raport to praktyczne narzędzie wspierające JST w planowaniu rozwoju cyfrowego. Wiedza o stanie dostępu do internetu oraz o zgłaszanych potrzebach mieszkańców pozwala skuteczniej planować i realizować działania inwestycyjne oraz wnioskować o środki zewnętrzne” – przekazał resort cyfryzacji.
Ministerstwo Cyfryzacji zaznaczyło, że jest otwarte na sugestie dotyczące zmian w przyszłych edycjach raportu. Osoby, które chcą zgłosić uwagi, mogą to zrobić pisząc maila na adres sekretariatu resortu.
Raport z podziałem na województwa dostępny jest pod tym LINKIEM.
mc/
foto MAKY_OREL / pixabay.com
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz