Zamknij

Zapomniana "Jedynka" na 10 Lutego?

Mariusz Sieraczkiewicz za: gdynia.pl/funduszeeuropejskie.gov.pl/metropoliagdansk.pl 09:24, 23.07.2025 Aktualizacja: 09:31, 23.07.2025
Skomentuj foto google.maps foto google.maps

Pieniądze płyną... seniorzy czekają

Centrum Nowoczesnego Seniora to miejsce, na które czekają gdyńscy seniorzy. Jednak władze Gdyni tajemniczo milczą o przyszłości placówki. A sprawa jest priorytetowa! Mało tego, to pomysł którego realizacja już się rozpoczęła w 2023 roku.

Działanie Szczurka!

Miała być jednym ze „sztandarów” Wojciecha Szczurka i jego ekipy. Jednak to Aleksandra Kosiorek została prezydentką i o centrum seniora zrobiła się cisza.

Czy seniorzy podziękują Szczurkowi?

Po przyznaniu dotacji przez Zarząd Województwa Pomorskiego należy spodziewać się wreszcie działań, które doprowadzą przedsięwzięcie do końca. Czy wtedy gdyńscy seniorzy zaproszą Wojciecha Szczurka i Michała Gucia, by im podziękować za pomysł i start projektu?

W powołanie Centrum Nowoczesnego Seniora przede wszystkim zaangażowany był ówczesny wiceprezydent Michał Guć. Przypomnijmy również to, że placówka ma znajdować się w historycznym dla gdyńskiej oświaty budynku. Ostatnio mieściło się tam Gimnazjum nr 1, którego dyrektorką była obecne wiceprezydent Oktawia Gorzeńska, a dużo wcześniej - 1 września 1928 roku Szkoła Powszechna nr 1 rozpoczęła edukację młodych gdynian. Budowę najstarszej gdyńskiej szkoły nadzorował Jan Kamrowski – jej późniejszy kierownik.

A tak swoją szkołę wspominało dwóch absolwentów.

Dawni uczniowie wspominają szkołę z sentymentem i podkreślają, że jest to dla nich ważne miejsce.

To była moja pierwsza szkoła w życiu. Miałem wspaniałą wychowawczynię, która zapoznawała nas z wiedzą. Nauczyła nas czytać i pisać, wpajała historię tego kraju. Poza wiedzą wyniosłem z tej szkoły także zasady życiowe, kierunek światopoglądowo-patriotyczny. Mieliśmy tu drużynę harcerską, prowadzoną przez ówczesnego nauczyciela geografii, wybitnego instruktora harcerskiego – Lucjana Cylkowskiego. Pod jego kierunkiem rozwijaliśmy się jako ludzie. Podczas wojny działał on w konspiracji, potem został wydany, był w obozie koncentracyjnym Stutthof. Potem zwolniono go stamtąd. Ukrywał się, ale ponownie go złapano i w okrutny sposób zamordowano. Ta postać była dla mnie wzorem i łączę ją z tą szkołą. W pewnym sensie to jest rodzinna szkoła, bo moja wnuczka też do niej uczęszczała. Jak po nią przychodziłem to zawsze byłem dumny – mówił Jerzy Grzywacz, żołnierz AK, wtedy prezes pomorskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i absolwent „Jedynki”.

Wspominam szkołę bardzo dobrze. Tutaj dostałem twardą szkołę życia. Obowiązywała dyscyplina, ład i porządek. Myślę, że to do tej pory procentuje. Jestem zwolennikiem tradycyjnych, konserwatywnych metod wychowawczych, których tutaj doświadczyłem, kiedy zdarzało się, mnie lub któremuś z moich kolegów, przekroczyć zasady. Nieuchronność kary była czynnikiem, który działał dyscyplinująco. Z tej szkoły wyszło wielu przyzwoitych ludzi. Wiele jej zawdzięczam. Dobrej szkoły podstawowej nic nie zastąpi. Jestem tego zdania i taką dobrą szkołę ukończyłem właśnie tutaj – opowiadał Marek Stępa, ówczesne wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju i absolwent „Jedynki”.

* * *

Do ogłoszonego przetargu na adaptację dawnego budynku szkoły przy ul. 10 Lutego 26 zgłosiło się pięciu wykonawców. Ostatecznie konkurs wygrało przedsiębiorstwo Xemar z siedzibą w Kosakowie.I to właśnie z tą firmą we wtorek, 14 listopada 2023 roku w budynku przy ul. 10 Lutego 26 umowę podpisali: wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć, Grzegorz Krupiński, prezes firmy Xemar i Maciej Warszakowski, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych.

Gdyńscy seniorzy cenią sobie aktywność. Chętnie uczestniczą w organizowanych dla nich zajęciach, spotkaniach i aktywnościach. Przypomnijmy, że na ponad 242 tys. mieszkańców naszego miasta około 70 tysięcy to osoby w wieku 60+, a większość z nich jest nadal aktywna. W sześciu Miejskich Klubach Seniora i ponad dwudziestu placówkach wspieranych przez samorząd, dojrzali wiekiem gdynianie mogą brać udział w zajęciach poszerzających wiedzę i zainteresowania, w spotkaniach integracyjnych, aktywnościach sportowych i warsztatach artystycznych. Seniorzy bawią się na imprezach plenerowych, wyjeżdżają na wycieczki oraz angażują się woluntarystycznie w organizację np. miejskich świątecznych spotkań dla potrzebujących.Okazuje się jednak, że sieć placówek w całym mieście już nie wystarcza. Z jednej strony rośnie liczba osób w wieku 60+, a z drugiej – ich chęć aktywnego spędzania czasu. Stąd też decyzja o utworzeniu przy ul. 10 Lutego 26 Centrum Nowoczesnego Seniora. W projektowaniu tego miejsca uczestniczyli gdyńscy seniorzy, a nad całością czuwali m.in. miejski konserwator zabytków oraz ekspert do spraw dostępności.

Gdyński Nowoczesny Senior

Tego dnia oprócz „ekologicznych” umów podpisane zostały dokumenty dotyczące dofinansowania działań społecznych. Chodzi o budowę w Gdyni Centrum Nowoczesnego Seniora. Zabytkowy budynek szkoły przy ul. 10 lutego zamieni się w wyjątkową przestrzeń dla osób po 60. Roku życia, w tym osób z niepełnosprawnościami. Będzie to wielofunkcyjne miejsce spotkań, edukacji, aktywności i międzypokoleniowej integracji.

Centrum będzie symbolem nowoczesnego podejścia do starzenia się. Aktywnego, godnego i wspieranego, Takiego które wzmacnia i podkreśla znaczenie seniorów w lokalnej wspólnocie – opisuje wicemarszałek województwa pomorskiego Marcin Skwierawski.

Centrum skupi się na rzeczach najważniejszych: utrzymaniu aktywności i samodzielności seniorów, zapobieganiu izolacji przez kontakty z rówieśnikami oraz promowaniu zdrowego stylu życia. Będą tam zajęcia sportowe, porady dietetyków oraz wykłady o pracy nad ciałem i umysłem. Centrum zajmie się także eliminacją wykluczenia cyfrowego, oferując szkolenia z obsługi smartfonów, komputerów i internetu. Stanie się platformą integracji międzypokoleniowej i promocji wolontariatu. Centrum zadba też o bezpieczeństwo seniorów, m.in. poprzez teleopiekę z wykorzystaniem specjalistycznych opasek monitorujących - szczególnie przydatną dla osób samotnych lub mieszkających daleko od rodziny. 

- Jest to przedsięwzięcie wyjątkowe w swoim rodzaju, zabytkowy szkolny budynek zostanie w sposób uniwersalny zaadoptowany dla potrzeb osób starszych. Dzięki niemu osoby starsze będą mogły korzystać z warsztatów i usług, by móc być jak najdłużej aktywnymi - mówił Maciej Warszakowski, wiceprezes Zarządu Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Uzupełnieniem będzie punkt wsparcia, pomagający w codziennych sprawach, takich jak umówienie wizyty lekarskiej czy wypełnienie dokumentów urzędowych. Rocznie z usług Centrum ma korzystać 1500 osób w wieku 60+.

Kompleksowe prace

Zabytkowy budynek dawnej szkoły przy ul. 10 Lutego zostanie przebudowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym poprzez wykonanie podjazdów montaż podnośnika, windy i odpowiednich toalet. Na ile było to możliwe ze względu na zabytkową tkankę obiektu wprowadzono rozwiązania uniwersalne umożliwiające korzystanie z przestrzeni dla wszystkich użytkowników. Wyremontowane zostaną także ogrodzenie, chodniki i ścieżki. Pojawią się nowe elementy, takie jak oświetlenie, wiaty śmietnikowe i gospodarcze oraz tereny zielone.

Ponadto przebudowane zostaną instalacje: wodociągowe, sanitarne, deszczowe, elektryczne.Koszt projektów (część inwestycyjna i społeczna) to w sumie ponad 23,21 mln zł, w tym ponad 12,56 mln zł to dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Grant na walkę z wykluczeniem seniorów

13 czerwca 2025 roku Zarząd Województwa Pomorskiego zatwierdził wynik oceny wniosku złożonego w ramach niekonkurencyjnego sposobu wyboru projektów. Wniosek ten jest zgodny ze Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

W ramach zintegrowanego projektu infrastrukturalnego „Utworzenie Centrum Nowoczesnego Seniora przy ul. 10 Lutego w Gdyni” budynek przy ul. 10 Lutego 26 w Gdyni zostanie przebudowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Celem projektu jest poprawa jakości życia i dobrostanu osób starszych, zapobieganie umieszczaniu ich w instytucjach oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu seniorów. Projekt oferuje szeroką gamę usług dostosowanych do indywidualnych potrzeb osób starszych.

Projekt skierowany jest do 1500 mieszkańców Gdyni w wieku 60 lat i starszych, w tym 500 osób z niepełnosprawnościami. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia powstanie 269 miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej, a sytuacja społeczna 750 uczestników projektu ulegnie poprawie.

Projekt będzie realizowany w okresie od 2 czerwca 2025 roku do 30 czerwca 2028 roku.

Całkowita wartość projektu wynosi 3 289 374,75 złotych, a kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa to 3 124 906,01 złotych.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: gdynia.pl/funduszeeuropejskie.gov.pl/metropoliagdansk.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

jaka zapomniana??!jaka zapomniana??!

0 0

"Dojrzewa" w ziemskim banku.

10:26, 23.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%