Zamknij

Osowicka: burmistrz nie może wydawać aktów prawnych dot. standardów zatrudnienia w szkołach

PAP 17:54, 20.07.2025 Aktualizacja: 17:55, 20.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Burmistrz nie może wydawać aktów prawnych określających standardy zatrudnienia i kwestie organizacji szkoły – przypomniał w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda mazowiecki.

- Dobrze, że doszło do takiej sytuacji. Teraz mamy jasność sprawy co do prawnych możliwości naszego burmistrza w aspekcie decyzji dotyczących obszaru edukacji. Po to są powoływani dyrektorzy placówek oświatowych z przysługującymi im prawami, by sami podejmowali decyzje związane z zatrudnianiem pracowników. Wszak biorą za to odpowiedzialność. Nie może być tak, że włodarz coś narzuca, a dyrektor bierze za to odpowiedzialność. To, jak się okazuje jest niezgodne z prawem! Musimy jako radni, ale przede wszystkim mieszkańcy monitorować politykę kadrową w placówkach samorządowych i zwracać uwagę na to, kto stoi za decyzjami, zwłaszcza jeśli budzą one wątpliwości i kontrowersje - podkreśla Marzenna Osowicka, radna miasta Chojnice.

* * *

Wojewoda stwierdził nieważność!

Na początku lipca br. wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność zarządzenia burmistrza Tłuszcza w sprawie standaryzacji zatrudnienia administracji i obsługi w jednostkach oświatowych, dla których gmina jest organem prowadzącym. 

Zarządzenie określało standardy zatrudnienia pracowników administracji i obsługi w przedszkolach, szkołach oraz oddziałach przedszkolnych, ustalając wymiar etatu na poszczególnych stanowiskach. Standardy te miały zależeć od wielu czynników, takich jak m.in. umiejscowienie przedszkola w strukturze jednostek oświaty, dzienny czas pracy oddziału, liczba uczniów, czy powierzchnia terenu do sprzątania.

Dodatkowo, zarządzenie przewidywało termin dostosowania zatrudnienia do nowych standardów do 31 sierpnia 2025 r. oraz coroczną weryfikację zatrudnienia na podstawie metryki określonej w załączniku, wymagającej od dyrektorów podawania szczegółowych danych. 

Jak tłumaczyła burmistrz Tłuszcza, celem zarządzenia było ujednolicenie standardów zatrudnienia pracowników i racjonalizacja wydatków.

W rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda zarzucił burmistrzowi przekroczenie ustawowych kompetencji i wkroczenie w zakres uprawnień dyrektorów placówek oświatowych.

Organ nadzoru podkreślił m.in., że żaden przepis prawa nie przyznaje wójtowi (burmistrzowi) kompetencji do wydawania aktów wewnętrznych generalnie regulujących kwestie organizacji szkół.

Wojewoda przypomniał, że wójt, jako organ prowadzący szkołę, sprawuje nadzór nad działalnością szkoły w zakresie finansów i administracji, ale jego kompetencje nie obejmują uprawnienia do wydawania aktów prawnych określających kwestie organizacji szkoły. Wskazał przy tym, że ustalanie wytycznych w zakresie organizacji pracy szkół i placówek oświatowych należy do wyłącznej kompetencji dyrektora szkoły lub placówki.

Wojewoda wskazał, że to dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami i to on w szczególności decyduje w sprawach zatrudniania i zwalniania tych pracowników.

mp/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%