Na 30. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej drugie miejsce w kategorii Mapy i atlasy zajęła seria map rowerowych po województwie pomorskim. Co ciekawe, oprócz sieci szlaków i rozbudowanej bazy turystycznej, znajdziemy w nich również ponad 400 nieoczywistych i nieznanych miejsc w naszym regionie.
Tradycyjnie organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.
- Województwo pomorskie to nie tylko plaże Bałtyku. Kaszuby, Powiśle, Bory Tucholskie, Żuławy czy Kociewie to ogrom walorów turystycznych. Jeziora i lasy to atrybut wielu pomorskich powiatów. Musimy się tym chwalić i wspierać pomorską turystykę. Inicjatywa wydania zbioru map „Pomorskie – nieoczywiste i nieznane” to zebranie w całym zestawie miejsc, które warto polecać, nie tylko rowerzystom. W każdym zakątku naszego województwa znajdują się miejsca, które trzeba pokazywać i promować. Miejsce po obozie jenieckim z okresu II wojny światowej w gminie Czarne (pow. człuchowski), zapora i Zakład Hodowli Pstrąga w Mylof (pow. chojnicki), zamek w Bytowie, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, katedra w Pelplinie, Muzeum Volkswagena w Pępowie (pow. kartuski), Muzeum Bursztynu we Wsi Stegna (pow. nowodworski), Grodzisko Owidz (pow. starogardzki), Osada Słowiańska Sławutowo (pow. wejherowski) czy ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym (pow. słupski); to tylko ułamek miejsc, którymi możemy się szczycić - podkreśla dr Aleksander Kozicki, radny województwa pomorskiego.
Mapy „Pomorskie – nieoczywiste i nieznane” zostały wykonane na zlecenie Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przez wydawnictwo Eko-Kapio. To już trzecie wydanie zestawu map rowerowych, które oprócz sieci szlaków i rozbudowanej bazy turystycznej, uzupełnione zostały o lokalizacje miejsc nieoczywistych i nieznanych naszego regionu. Inspiracją do ich przygotowania była seria przewodników po tajemniczych miejscach w województwie pomorskim autorstwa Michała Piotrowskiego i Marcina Tymińskiego.
– Tematem przewodnim nowej edycji map jest prezentacja ponad 400 nieoczywistych i nieznanych miejsc w naszym regionie. Są to chylące się ku upadkowi dwory, pałace, folwarki, ruiny wiekowych kaplic grobowych, opuszczone jednostki wojskowe pamiętające czasy zimnej wojny, nieczynne mosty kolejowe czy też pozostałości ewangelickich cmentarzy – mówi Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki UMWP.
To obiekty, przy których nie ma kas biletowych, straganów z pamiątkami czy chociażby parkingów. Większości z nich nie znajdziemy również w typowych przewodnikach turystycznych czy kolorowych folderach promocyjnych. Opuszczone i ukryte, poddane upływowi czasu czekają na swój koniec bądź nowe życie. Samo dotarcie do nich stanowi często nie lada wyzwanie, a cześć z nich oglądać można jedynie z zewnątrz, gdyż stanowią własność prywatną.
* * *
Mapy „Pomorskie – nieoczywiste i nieznane” można pobrać w formacie PDF na stronie internetowej: https://dt.pomorskie.eu/publikacje/.
Kaszuby Północne,
Kaszuby Południowe,
Kaszuby Zachodnie,
Bory Tucholskie i Ziemia Chojnicka,
Kociewie i Powiśle,
Ziemia Słupska i Pobrzeże Słowińskie,
Trójmiejski Park Krajobrazowy i okolice,
Żuławy i Mierzeja Wiślana.
Już niedługo całe seria będzie do nabycia w Pomorskim Centrum Informacji Turystycznej.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz