Z danych opublikowanych w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w piątek ze względu na zakwit sinic zamknięte są 23 nadmorskie kąpieliska w woj. pomorskim. Są to wszystkie strzeżone kąpieliska w Gdyni i w Sopocie, a także kąpieliska w Stegnie, Mechelinkach, Chałupach, Jastarni, Juracie i Helu.
Czerwone flagi zakazujące wejścia do wody zawisły w piątek na ponad 20 nadmorskich kąpieliskach w województwie pomorskim.
Zamknięte jest też kąpielisko na Kaszubach i kąpielisko nad Zalewem Szczecińskim.
Z powodu zakwitu sinic wciąż obowiązuje zakaz kąpieli nad Jeziorem Skrzynki Duże w Nowym Karpnie na Kaszubach.
Czerwona flaga powiewa też na kąpielisku w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim w województwie zachodniopomorskim. Badania wody wykazały, że tam również zakwitły sinice.
Sinice (cyjanobakterie) są zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Wykazują dużą zdolność przystosowawczą do różnych warunków środowiskowych. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych.
Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody są m.in. wysoka temperatura wody, obecność soli biologicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.
Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu - od wysypki po zaczerwienienie spojówek. Po wypiciu mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Aktualne informacje o stanie wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym GIS.(PAP)
anm/ agz/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz