Zamknij

Ptasia grypa wróciła na Pomorze. Służby sanitarne alarmują [ZDJĘCIA]

21:13, 16.01.2022 Mariusz Sieraczkiewicz/foto OSP Przechlewo Aktualizacja: 22:01, 16.01.2022
Skomentuj

W gminie Przechlewo (powiat człuchowski) strażacy pod czujnym okiem służb sanitarnych wyłowili 43 martwe łabędzie. Potwierdziły się obawy, że znów mamy do czynienia z ptasią grypą i to z wysoce zjadliwym wirusem.

Martwe łabędzie

5 stycznia o godzinie 08:46, dyżurny SK PSP w Człuchowie zadysponował strażaków z OSP Przechlewo do pomocy Inspekcji Weterynaryjnej, która dostała informację od kajakarza o martwych łabędziach na jeziorze Końskim, i dalej na rzece Brdzie.

Strażacy z Przechlewa do działań wyjechali zastępem GCBA-Rt oraz SLOp z łodzią ratowniczą.

Po przeszukaniu jeziora, łodzie popłynęły dalej w kierunku kolejnego przystanku, który znajdował się w Płaszczycy, a potem kolejny w Sąpolnie.

W ostatnim czasie nowe ogniska ptasiej grypy pojawiły się między innymi w Wielkopolsce (skąd wirus mógł ponownie dotrzeć na Pomorze). Jak informowało Radio Poznań, 100 tys. kaczek musiało zostać łącznie zutylizowanych z powodu ujawnienia ognisk ptasiej grypy na fermach drobiu wodnego. Wielkopolska z ptasią grypą zmaga się już od listopada 2021 roku.

Ogniska ptasiej grypy wykryto również w powiatach sieradzkim i zduńskowolskim w woj. łódzkim, w gminie Siedlce (powiat siedlecki, woj. mazowieckie) oraz w mieście Włocławku. Miasto jest strefą objętą zakażeniem, a hodowcy drobiu i ptaków muszą przestrzegać określonych restrykcji. Zakazane jest również handlowanie drobiem i jajkami na targowiskach.

Służby weterynaryjne ostrzegają, że na powiecie człuchowskim może się nie skończyć. Hodowcy drobiu oraz służby odpowiedzialne za kontrolę ptactwa dzikiego (w tym łabędzi) muszą być przygotowani na kolejny atak choroby w powiatach nadmorskich.

Tak było rok temu

Przypomnijmy, że Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gdyni poinformował władze miasta, że z dniem 27 lutego 2021 teren Gdyni został uznany za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI), której najpopularniejszym podtypem jest H5N8. Informują o tym żółte tablice przy wejściach na plaże i molo, a także przy wjazdach do miasta.

Obszar zagrożony ptasią grypą ogłoszono wtedy dla Trójmiasta oraz powiatów: gdańskiego, kartuskiego, malborskiego, nowodworskiego puckiego i wejherowskiego (tu ognisko choroby wykryto w miejskim parku).

Foto: Straż Miejska w Gdyni

Z początkiem tego roku ognisko ptasiej grypy wykryto na terenie powiatu, który graniczy z woj. wielkopolskim. Na razie są to martwe łabędzie, czyli ptaki dzikie. Jednak hodowcy muszą liczyć się z tym, że wirus dotrze również do ich ferm.

Wszystkie wyłowione martwe łabędzie zostały przekazane weterynarii, gdzie były poddane badaniom.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Człuchowie z uwagi na występujące obecnie bardzo poważne zagrożenie zakażenia drobiu wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków ze strony dzikiego ptactwa na całym terytorium Polski, a także z uwagi na pojawiające się nowe ogniska choroby zarówno w kraju, jak i innych państwach europejskich, zaleca aby zarówno w gospodarstwach przyzagrodowych, utrzymujących drób na własne potrzeby, jak również w większych fermach komercyjnych, utrzymujących drób w systemie zamkniętym, zachowywać daleko idącą ostrożność i zapobiegliwość, poprzez stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w tym w szczególności:

- wstrzymanie się od wypuszczania drobiu na wybiegi i pozostawić ptaki w budynkach inwentarskich, w których jest utrzymywany,

- zabezpieczenie budynków, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków,

- wstrzymanie się od karmienia i pojenia drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,

- stosowanie w gospodarstwie wyłącznie przeznaczonej do tego celu odzieży i obuwia ochronnego, w tym bezwzględnie w przypadku wykonywania czynności związanych z obsługą ptaków,

- stosowanie mat dezynfekcyjnych w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

Ponadto Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem, w celu umożliwienia szybkiej reakcji służb weterynaryjnych na ewentualne wystąpienie choroby oraz zapobieżenie jej dalszemu rozprzestrzenianiu się, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu, w tym również tego, które może nasuwać podejrzenie wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków.

W szczególności niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy u ptaków:

- zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie,

- spadek dziennej produkcji jaj,

- spadek przyjęcia paszy lub wody,

- objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii, ul. Szczecińska 17, 77-300 Człuchów, tel. (59) 834-11-22, fax: (59) 834-11-22, e-mail: [email protected].

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto OSP Przechlewo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%