Zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy takie jak ból czy pieczenie przy oddawaniu moczu lub dysfunkcje seksualne? Zaplanuj wizytę u urologa. Czy będziesz potrzebował do tego skierowania od internisty? Podpowiadamy, jak umówić się do lekarza specjalisty zajmującego się zdrowiem układu moczowego!
W kwestii umawiania wizyt u lekarzy specjalistów zazwyczaj konieczne jest przedstawienie odpowiedniego skierowania. Nie dotyczy to takich specjalizacji jak ginekologia i dermatologia. W przypadku wizyty u lekarza urologa realizowanej na NFZ konieczne jest okazanie skierowania do odpowiedniej poradni. Uzyskać je można od lekarza pierwszego kontaktu. Wystawiane jest na podstawie wywiadu i w sytuacji potrzeby dalszej diagnostyki.
Skierowanie można uzyskać podczas wizyty stacjonarnej, teleporady lub w trakcie wizyty online. Czasami jednak z jakiegoś powodu nie jest to możliwe. Wynika to np. z odległych terminów u lekarzy internistów. Inną kwestią jest dostępność lekarzy urologów przyjmujących w ramach NFZ. Często najlepszym wyjściem z sytuacji jest konsultacja prywatna.
Jeśli nie posiadasz aktualnego skierowania do urologa, a chcesz skorzystać z możliwości skonsultowania swojego stanu zdrowia, wybierz gabinet przyjmujący pacjentów prywatnie. Oczywiście taka wizyta nie będzie refundowana przez Fundusz, jednak w określonych sytuacjach jest to bardzo korzystne rozwiązanie.
Dzięki skorzystaniu z wizyty prywatnej skraca się czas oczekiwania na konsultację. Nie musisz czekać na wizytę u internisty w celu uzyskania odpowiedniego skierowania. Plusy takiej wizyty to dogodny termin, dobrze wyposażony gabinet, obecność doświadczonych specjalistów i komfortowe warunki. W większości miejscowości bez trudu znajdziesz lekarzy urologów, którzy świadczą kompleksowe usługi z tego zakresu. Prywatna klinika urologiczna w Gdańsku to miejsce, gdzie znajdziesz profesjonalną opiekę lekarską. Specjaliści zajmujący się diagnostyką i terapią schorzeń układu moczowo-płciowego zapewnią Ci pomoc w każdej sytuacji. Znajdziesz u nich wsparcie w leczeniu chorób prostaty i nowotworów.
Do wizyty u urologa powinny skłonić Cię zmiany w rytmie oddawania moczu, ból i inne dolegliwości w obrębie prącia oraz jąder. Co ciekawe, do kontroli stanu zdrowia należy też zgłosić się z bólem odczuwanym w dole pleców. Warto też skorzystać z konsultacji wtedy, gdy odczuwasz pogorszenie jakości życia seksualnego – trudności z erekcją, przedwczesny wytrysk i ból w trakcie stosunku. Jednak lekarza zajmującego się układem moczowo-płciowym warto odwiedzić nawet wtedy, gdy nic Ci nie dolega. Kontrolna wizyta u urologa zalecana jest wszystkim zdrowym mężczyznom po ukończeniu 45 roku życia. Jeśli w rodzinie występuje historia schorzeń prostaty, należy zgłosić się do lekarza 5 lat wcześniej.
Zadbaj o swoje zdrowie i umów się na wizytę do urologa, gdy odczuwasz niepokojące dolegliwości lub po prostu chcesz skontrolować kondycję układu moczowego.