„Od kilku lat w Polsce na cmentarzach komunalnych wydzielane są miejsca zalesione (parkowe), na których pochówek prochów osób bliskich odbywa się w urnach biodegradowalnych. Takie cmentarze funkcjonują już w Poznaniu, Krakowie czy Łodzi.”
- informuje Joanna Zielińska, radna miasta Gdyni.
Las Pamięci to miejsce przeznaczone do pochówku w nieco inny niż tradycyjny sposób - w biodegradowalnych urnach, bez użycia ciężkich płyt nagrobnych i drogich pomników. Na zacisznym i uporządkowanym terenie, odgrodzonym ozdobnym płotem, znajdują się symboliczne kwatery. Przed ogrodzeniem znajdziemy specjalne miejsce dla odwiedzających. Tu stoi kamienna tablica z informacją o miejscu pamięci i o osobach tam pochowanych. Odwiedzający mogą przy niej złożyć kwiaty i znicze oraz przysiąść na ustawionych ławkach.
Takie Lasy Pamięci funkcjonują już w Poznaniu na cmentarzu junikowskim oraz cmentarzu Miłostowo, w Łodzi na terenie Cmentarza Komunalnego „Szczecińska”, Krakowie na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich. Przygotowania trwają w Warszawie.
W przyszłym roku Las Pamięci powstanie na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.
„Pochówek pośród drzew w biodegradowalnych urnach, bez ciężkich tablic i nagrobków. Ekologicznie, ekonomicznie i z troską o zielone tereny miejskie.” - czytamy w opisie gdańskiego projektu.
"Las Pamięci" jako cmentarz spełnia wymogi prawne zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 07.03.2008 w sprawie wymagań jakie muszą spełniać cmentarze, groby [..]"
Las Pamięci to doskonała alternatywa dla wszystkich, którzy lubią minimalistyczne rozwiązania w zgodzie z przyrodą.
„W Niemczech, w Austrii i w innych krajach najczęściej lasy pamięci powstają w okolicy ze starodrzewiem. Urny są składane między korzeniami lub wokół drzew. Czasem rodzina wykupuje drzewo i pochowana zostaje pod nim jedna osoba, jest też opcja tańsza i wtedy urn jest więcej. Natomiast w Birmingham urny umieszczane są dnie stawu w publicznym ogrodzie botanicznym. Bliscy składają symbolicznie kwiaty na brzegu zbiornika.” - opowiada Ewa Domańska, architektka krajobrazu z firmy Zielona Metamorfoza.
W Łodzi miejsce nieznacznie zmieniło się od czasu ustanowienia ekologicznego strefy, ale taka właśnie jest idea Lasu Pamięci - aby pochówki jak najmniej ingerowały w warunki naturalne. Wykonano niskie ogrodzenie, dzięki któremu działka leśna o powierzchni 360 metrów kwadratowych kwalifikowana jest obecnie jako mogiła zbiorowa.
Można w niej pochować skremowane szczątki swoich bliskich w biodegradowalnych urnach. Miejsca pochówków nie będą w żaden sposób oznaczane. Przed ogrodzeniem stanęła specjalna tablica, na której upamiętniane będą osoby pochowane w Lesie Pamięci.
Teren jest zamknięty, a kwiaty i znicze będzie można składać na przygotowanym do tego celu postumencie przed ogrodzeniem.
„Proszę o informację, czy w Gdyni planowane jest utworzenie podobnego „Lasu pamięci"? Gdzie taki Las mógłby powstać?” - zapytała w interpelacji radna Zielińska.
Czekamy na stanowisko władz miasta...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz