Zamknij

Czy można nie płacić alimentów na rodzica?

09:18, 09.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:18, 09.04.2024

Jakiś czas temu Twój rodzic zaczął domagać się od Ciebie alimentów, jednak nie masz pewności, czy jesteś zobowiązany do wypłacania tego typu świadczenia? A może zastanawiasz się, jak możesz uniknąć konieczności płacenia takich alimentów? Nie w każdym przypadku płacenie alimentów na rodzica jest konieczne.

Obowiązek alimentacyjny względem rodziców – na czym polega? 

Płacenie alimentów na rodziców jest rozwiązaniem, które budzi wiele wątpliwości natury prawnej. O ile świadczenie alimentacyjne przyznane dzieciom, a nawet byłemu małżonkowi, nikogo nie dziwi, o tyle konieczność wypłacania pieniędzy rodzicom może zaskakiwać.

Tak naprawdę powstanie obowiązku alimentacyjnego względem rodziców związane jest przede wszystkim z ich stanem zdrowia, a także z sytuacją materialną. Jeśli rodzice nie są w stanie utrzymać się samodzielnie, a dzieci mają wystarczające możliwości zarobkowe, aby ich wesprzeć, mogą zostać zasądzone alimenty. Istotne jest bowiem to, że zobowiązania alimentacyjne wiążą krewnych w linii prostej, a także rodzeństwo. 

Czy można nie płacić alimentów na rodzica? 

Jeśli rodzice będą chcieli zobowiązać dziecko do przyznania tego typu pomocy finansowej, mogą złożyć w sądzie odpowiedni wniosek. Istnieje jednak możliwość uchylenia się od obowiązku wypłacania tego typu świadczeń. Aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie określonych przesłanek. 

Przede wszystkim jest to możliwe wtedy, kiedy dziecko wykaże, że rodzic posiada pewien określony majątek, a przy tym ma możliwości podjęcia pracy zarobkowej. Jeśli sąd uzna, że rodzic jest w stanie utrzymać się samodzielnie, alimenty od dziecka nie zostaną orzeczone. 

Dziecko może również próbować wykazać, że znajduje się w niezbyt dobrej sytuacji materialnej, w związku z czym nie ma możliwości przeznaczania części swoich dochodów na alimenty dla rodzica. Jeśli okaże się, że zarobki wystarczają wyłącznie na utrzymanie własne lub rodziny, sąd również nie zasądzi alimentów na rodzica. 

Co jeszcze możesz zrobić, aby nie płacić alimentów na rodzica? Porozmawiaj z doświadczonym adwokatem od alimentów w Gdyni: https://kancelaria-temida.com/sprawy-rodzinne/alimenty-gdynia/

W przypadku każdej takiej sprawy sąd bardzo dokładnie analizuje sytuację finansową rodzica i bada, co sprawiło, że osoba taka znalazła się w niedostatku. Jeśli okaże się, że sam doprowadził on do trudnej sytuacji materialnej, na przykład z powodu nieodpowiedzialnych decyzji finansowych, może oddalić roszczenie. 

Skorzystaj z pomocy adwokata od alimentów w Gdyni!

Choć wiele spraw alimentacyjnych związanych jest z płaceniem na dziecko, zdarzają się bardziej skomplikowane sytuacje – na przykład te, kiedy obowiązek alimentacyjny dotyczy rodzica. Przypadki takie są stosunkowo rzadkie, w związku z czym mogą one budzić wiele wątpliwości. Dotyczą one między innymi tego, czy można nie płacić alimentów na rodzica. 

Oczywiście wiele zależy tutaj od konkretnej sytuacji. Właśnie dlatego warto skonsultować się z adwokatem w Gdyni, który przeanalizuje całą sytuację, a następnie określi, jakie są dostępne możliwości prawne. Takie wsparcie może okazać się bardzo cenne – niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem walczącym o alimenty, czy może to Ty masz wypłacać tego typu świadczenie. Już jedna konsultacja z adwokatem w Gdyni może okazać się bardzo pomocna, dlatego warto zdecydować się na nią jak najszybciej. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%