Zamknij
,
"W upamiętnieniu wezmą udział byli więźniowie, ich rodziny, przedstawiciele władz oraz goście z kraju i zagranicy" - przekazał rzecznik muzeum Łukasz Kępski.
,
Wraz z marynarzami m/s Batory ludność Gdyni demonstruje przeciwko szykanowaniu polskiej bandery przez amerykańskich imperialistów. Wszędzie, na całym świecie podają sobie dzisiaj dłonie miliony ludzi walczących o pokój, wolność i socjalizm.
,
Prezydentka Aleksandra Kosiorek mogła nie spodziewać się tego, że jej udział w niemieckiej uroczystości na brzegiem zatoki może wywołać tak ogromną reakcję mieszkańców Gdyni (i nie tylko).
,
„W ostatnich dniach trwa ożywiona dyskusja dotycząca uczestnictwa Prezydent Gdyni w wydarzeniu upamiętniającym zatopienie okrętów: „Wilhelm Gustloff”, „Steuben” oraz „Goya”.” - stwierdził gdyński radny Jakub Ubych.
,
Po niedzielnej mszy świętej w kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła odbyły się uroczystości upamiętniające 398. rocznicę Bitwy pod Czarnem w ramach obchodów 1000-letniej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, podczas których została odsłonięta tablica opisująca zwycięską bitwę wojsk polskich nad najeźdźcą ze Szwecji.
,
Żydzi stanowili zarówno największą grupę deportowanych do Auschwitz, jak i ofiar. Niemcy przywieźli ich ponad 1,1 mln. Zgładzili co najmniej 1 mln, z czego około 100 tys. jako więźniów obozu. Nie mniej niż 900 tys. zabili w komorach gazowych tuż po przywiezieniu.
,
Biuro prasowe miasta poinformowało o trwających badaniach archeologicznych na terenie budowy przyszłej obwodnicy Witomina. Podano, że są to pierwsze w Gdyni metodyczne badania kurhanów.
,
Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. Według spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 r. w Warszawie przebywało ok. 360 tys. Żydów.
,
Blisko 82 lata temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie. Społeczność żydowska żyła również w Gdyni, dlatego nasze miasto przyłączyło się do obchodów tej ważnej rocznicy. Po zakończeniu uroczystości jej uczestnicy rozdawali na gdyńskich ulicach żonkile pamięci.
,
Trwają intensywne przygotowania do 100. urodzin Gdyni. W poniedziałek, 7 kwietnia, członkowie Komitetu Honorowego Obchodów 100-lecia Gdyni odebrali swoje powołania. Wśród ambasadorów znaleźli się przedstawiciele różnorodnych środowisk, w tym ze świata polityki, nauki, sztuki i biznesu.
,
13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w niedzielę od rana trwają uroczystości upamiętniające 85. rocznicę zbrodni.
,
Dziś (10 kwietnia) przypada 15 rocznica śmierci mieszkańca Banina, adm. Andrzeja Karwety, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem w 2010 roku.
,
- 7.29 - Samolot TU-154M startuje z warszawskiego lotniska Okęcie - 8.41 (według polskiego czasu) – Samolot rozbija się w pobliżu lotniska w Smoleńsku - 9.25 - Informację o katastrofie podaje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych - 9.30 - Rzecznik polskiego MSZ Piotr Paszkowski informuje, że samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku - 9.36 - MSZ podaje, że ekipy ratownicze próbują wydobywać pasażerów - 9.41 - Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych podaje, że w katastrofie zginęło 87 osób - 9.49 - Premier Donald Tusk jest w drodze z Gdańska do Warszawy - informuje szef Centrum Informacyjnego Rządu - 9.54 - Gubernator obwodu smoleńskiego informuje, że nikt nie przeżył katastrofy - 10.03 - Rosyjska prokuratura informuje, że samolot rozbił się przy podchodzeniu do lądowania na lotnisko w Smoleńsku w warunkach gęstej mgły - 10.08 - Rzecznik polskiego MSZ potwierdza, że najprawdopodobniej nikt nie przeżył katastrofy - 10.09 - Premier Donald Tusk zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów - 10.15 – Przekazanie informacji, że prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powołał specjalną komisję do zbadania przyczyn katastrofy. Ma jej przewodniczyć premier Rosji Władimir Putin. Na miejsce katastrofy wysłany zostaje z polecenia prezydenta Miedwiediewa minister do spraw nadzwyczajnych Siergiej Szojgu- 10.25 - Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wraca z Trójmiasta do Warszawy. Według konstytucji z chwilą śmierci prezydenta RP obowiązki te przejmuje właśnie marszałek Sejmu. - 10.40 - Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji podaje, że samolot rozbił się w odległości 300-400 metrów od pasa startowego lotniska. - 11.29 - Przyczyną katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem mógł być błąd załogi - poinformowała agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło w strukturach siłowych Centralnego Okręgu Federalnego Rosji - 11.36 - Na cmentarzu wojskowym w Katyniu rozpoczyna się msza w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu - 12.00 - W Krakowie zabrzmiał Dzwon Zygmunta - 12.22 - Na miejsce katastrofy leci naczelny prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski z grupą prokuratorów wojskowych w celu wzięcia udziału w oględzinach i zabezpieczeniu materiału dowodowego - poinformował PAP płk Mikołaj Przybył z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. "Z polecenia naczelnego prokuratora wojskowego wykonano czynności zabezpieczające materiał dowodowy na lotnisku Okęcie, skąd wystartował prezydencki samolot. Zabezpieczana jest dokumentacja związana ze stanem technicznym samolotu" - powiedział PAP Przybył.
,
W kwietniu obchodzimy Miesiąc Pamięci Narodowej - z tej okazji 6 kwietnia w Piaśnicy odbyła się uroczystość patriotyczna podczas której delegacje zebrane pod Pomnikiem Piaśnickim oddały hołd ofiarom niemieckiej zbrodni, popełnionej w lasach piaśnickich podczas II wojny światowej.
,
W wojskowej asyście honorowej Garnizonu Wejherowo rozpoczęły się oficjalne uroczystości patriotyczno-religijne przy pomniku piaśnickim przy DW nr 218.