W przypadku negatywnej opinii dotyczącej dalszego kształcenia w klasie sportowej, uczeń powinien mieć możliwość odwołania się od wydanej decyzji – wynika z opinii Rzecznika Praw Dziecka na temat projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego.
- Całkowicie zgadzam się z opinią Rzecznika Praw Dziecka. Nie można pozbawić rodziców dzieci klas sportowych, których chce się z nich usunąć, możliwości odwołania. Doskonałym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie niezależnych arbitrów. Ja obawiam się, że może dochodzić do nadinterpretacji albo sytuacji, które ze sportem czy postępami młodego sportowca nie mają nic kompletnie wspólnego. Bezapelacyjnie musimy przede wszystkim kierować się dobrem dzieci. Najlepszym przykładem jest kadra narodowa piłki nożnej! Ostatnie wydarzenia pokazały, że trener niekoniecznie miał rację... Dlatego do szkół czy klas sportowych należy podchodzić bardzo rozważnie. Przede wszystkim nie robić "łapanek", tylko przestrzegać warunków przyjęcia. Kształtowanie przyszłych sportowców nie może opierać się na improwizacji. Nie wolno nam rozbudzać nadziei, a potem mówić, że dziecko się nie nadaje! - podkreśla Marzenna Osowicka, radna miasta Chojnice, prezes UKS "Ósemka".
Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak zabrała głos w sprawie projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego. Projekt określa warunki tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego, uwzględniając umożliwienie uczniom godzenia zajęć sportowych z nauką.
W piśmie skierowanym do Ministra Edukacji rzecznik pozytywnie oceniła zmianę polegającą na wprowadzeniu możliwości, by za zgodą organu prowadzącego szkołę liczba uczniów w oddziale sportowym mogła być mniejsza niż 20, ale nie mniejsza niż 14 osób. Zdaniem rzecznik taka zmiana ułatwi tworzenie oddziałów sportowych.
Natomiast w ocenie rzecznik zmiany wymagają zasady związane z wydawaniem opinii o braku możliwości kontynuowania przez ucznia szkolenia sportowego. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami uczeń przechodzi z oddziału sportowego lub oddziału mistrzostwa sportowego do oddziału szkolnego działającego na zasadach ogólnych w przypadku opinii trenera lub instruktora prowadzącego zajęcia sportowe o braku możliwości kontynuowania przez ucznia szkolenia sportowego.
„Proponowany projekt zmierza do zmiany w tym zakresie poprzez dodanie do katalogu osób uprawnionych do wydania ww. opinii także nauczyciela wychowania fizycznego. O ile poszerzenie przedmiotowego katalogu nie budzi zasadniczych zastrzeżeń, tak należy zauważyć, że regulacje związane z wydawaniem opinii nie zabezpieczają w należytym stopniu praw ucznia, gdyż nie przewidują możliwości kontestowania wydanej opinii” – wskazała Monika Horna-Cieślak.
Jak wskazała rzecznik, kwestia jest o tyle istotna, że po wydaniu negatywnej opinii uczeń musi zakończyć naukę w oddziale sportowym lub w oddziale mistrzostwa sportowego, co w istocie uniemożliwia dalsze kształcenie w tym kierunku.
„Zważywszy na taki charakter opinii, której bliżej jest do decyzji administracyjnej, aniżeli tradycyjnie rozumianej opinii, nie jest zrozumiałe, dlaczego w przepisach nie unormowano sposobu, w jakim można zakwestionować wydaną opinię” – napisała rzecznik.
Monika Horna-Cieślak zauważyła też, że w przepisach rozporządzenia nie ma wskazanych kryteriów, jakimi należy się kierować przy wydawaniu opinii o braku możliwości kształcenia sportowego.
„Rodzi to zatem ryzyko, że opinie takie mogą być wydawane w sposób arbitralny, mimo braku ku temu podstaw faktycznych, tym samym naruszając prawo ucznia do kształcenia w oddziale sportowym lub oddziale mistrzostwa sportowego” – zauważyła Horna-Cieślak.
Mając to na uwadze rzeczniczka praw dziecka zwróciła się z prośbą do ministra edukacji o unormowanie w rozporządzeniu trybu odwoławczego od wydanej przez nauczyciela wychowania fizycznego, trenera lub instruktora opinii. Podkreśliła, że zgłoszenie zastrzeżeń powinno skutkować ponowną oceną możliwości kontynuowania przez ucznia szkolenia, której dokona powołana przez dyrektora szkoły komisja.
„W skład takiej komisji mogliby wchodzić np.: dyrektor szkoły lub nauczyciel przez niego wskazany, osoba prowadząca dane zajęcia sportowe oraz nauczyciel wychowania fizycznego, trenera lub instruktora. Ponadto zdaniem Rzecznika Praw Dziecka należy w rozporządzeniu wskazać, jakie kryteria mają być brane przy wydawaniu opinii” – zaproponowała rzecznik.
mc/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz