Zamknij

Odpalamy najwyższą choinkę w Trójmieście. Dzień Otwarty „Daru Młodzieży”

20:21, 30.11.2023 hs za: UM Gdyni/Fot. Karol Stańczak Aktualizacja: 20:23, 30.11.2023
Skomentuj

W tym roku choinka na „Darze Młodzieży” rozbłyśnie w niedzielę, 10 grudnia. 

To tradycja, która zrodziła się podczas Rejsu Niepodległości w 2018 roku.

Tego dnia Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza również na bezpłatne zwiedzanie żaglowca. Na pokład będzie można wchodzić w godz. 10.00-17.00.

Wszyscy chętni, którzy chcą zobaczyć fregatę szkolną Uniwersytetu Morskiego w Gdyni od kuchni, będą mogli to zrobić w niedzielę, 10 grudnia w godz. 10.00-17.00. Statek będzie cumował przy nabrzeżu Pomorskim. Zwiedzający będą mogli wejść pod pokład i poznać warunki, które towarzyszą praktykantom oraz załodze podczas rejsów.

– Zapraszamy wszystkich gdynian i turystów. Będzie można wejść pod pokład, zobaczyć, jak na co dzień wygląda żeglowanie praktykantów i załogi stałej, zobaczyć messę, wejść do salonu kapitańskiego. A o godz. 17.00 na grotmaszcie rozbłyśnie najwyższa choinka w Trójmieście – zaprasza Bartosz Tobieński, rzecznik prasowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Tego dnia w rolę przewodników wcielą się studenci Uniwersytetu Morskiego oraz załoga „Daru Młodzieży”. Będzie okazja, aby ze szczegółami dowiedzieć się, jak przebiegają praktyki na żaglowcu, jak wygląda dzień powszedni, jakie to uczucie kiedy przez kilka tygodni nie schodzi się na ląd. Zwiedzający przekonają się, że plac Kaszubski jest też … na statku. Z kolei w salonie kapitańskim zobaczą najnowsze trofeum, które „Dar Młodzieży” niedawno otrzymał – „Sultan Qaboos Sailing Trophy”. To najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana przez Sail Training Organization.To jednak nie koniec atrakcji. Po godz. 16.00 ze świątecznym repertuarem wystąpi Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego pod dyrekcją Karola Hilla. Natomiast o godz. 17.00 JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt ż. w. Adam Weintrit – w towarzystwie prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i kpt. ż.w. Rafała Szymańskiego, komendanta „Daru Młodzieży” – uruchomią najwyższą choinkę w Trójmieście.

Najwyższa choinka w Trójmieście

„Dar Młodzieży” jest trzymasztową fregatą, której najwyższe dwa maszty – grot i fok – mają po 49,5 m wysokości, a nieco mniejszy krojc – 46,5 m wysokości. Światełka wiszą na szczytach wszystkich masztów. W najwyższym punkcie osiągają wysokość około 60 metrów od poziomu morza. Na choinkową ozdobę zużyto 200 metrów sznura i 200 żarówek.

– Niezwykła choinka na maszcie „Daru Młodzieży” nawiązuje zarówno do morskiego charakteru naszego miasta, jak i uczelni. Ale to nie tylko najwyższa choinka w Trójmieście – to także symbol pamięci o tych, którzy w czasie świąt będą poza domem na morzu – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Tradycja zapalania światełek na „Darze Młodzieży” zrodziła się podczas Rejsu Niepodległości w grudniu 2018 roku. Żaglowiec był wówczas u Wybrzeży Stanów Zjednoczonych w Los Angeles.

Powrót do domu po długim rejsie

11 listopada „Dar Młodzieży” powrócił do macierzystego portu z prawie półrocznego rejsu, podczas którego przekroczył równik. Upamiętnił w ten sposób 100-lecie przejścia na półkulę południową pierwszego statku pod biało-czerwoną banderą – żaglowca Szkoły Morskiej w Tczewie „Lwów”.

W trakcie trwającego 248 dni sezonu „Dar Młodzieży” pokonał dystans 21 131 mil morskich, zawitał do 20 portów w 11 krajach, a jego pokład odwiedziło prawie 117 tys. osób.

 

(hs za: UM Gdyni/Fot. Karol Stańczak )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%