Na sygnale

Zamknij

Zajst: bezpieczeństwo pasażerów powinno być najważniejsze

Mariusz Sieraczkiewicz 19:27, 25.06.2026 Aktualizacja: 19:33, 25.06.2026
Skomentuj Zajst: bezpieczeństwo pasażerów powinno być najważniejsze foto OSP Śliwice

„Chwile grozy przeżyli pasażerowie i obsługa składu relacji Bydgoszcz – Czersk przez Rosochatkę, kiedy pociąg stanął w płomieniach. Bezpieczeństwo pasażerów winno być priorytetem. Zastanawiam się jak często robione są przeglądy i na ile stan techniczny składów pasażerskich obsługujących trasy łączące powiaty i gminy jest rzeczywiście odpowiadający normom i bezpieczny. Wczorajsze zdarzenie, do którego doszło w miejscowości Rosochatka w gminie Śliwice, graniczącej z województwem pomorskim, powinno wywołać reakcję natychmiastową. Zarówno kolej pomorska, jak i kujawsko-pomorska winna od razu przystąpić do sprawdzenia poziomu bezpieczeństwa składów kolejowych i tras. O tym, że pociągi jeżdżące po liniach kolejowych w naszym województwie również psują się na trasie. Ja wiem o dwóch takich przypadkach na tasie z Tczewa do Chojnic, kiedy raz pociąg do Tczewa przyjechał ze sporym opóźnieniem, bo coś nawaliło, a innym razem połączenie do Chojnic skończyło się w Rytlu... Ot, taki mamy klimat. Dlatego nie tylko modernizacja i budowa linii kolejowych, ale również dbanie o odpowiedni stan techniczny składów wożących pasażerów.” - podkreśla Witold Zajst, burmistrz Miastka poprzedniej kadencji.

::news{"type":"see-also","item":"51741"}

Zgodnie z informacją przekazaną przez Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi do zdarzenia doszło w środę, 24 czerwca br.

Pasażerowie dostrzegli dym wydobywający się z sufitu wagonu tuż przed stacją Rosochatka (linia kolejowa 201). Po dojechaniu na stację natychmiast przeprowadzono ewakuację 8 pasażerów i dwóch członków załogi pociągu.

Wezwano również strażaków z najbliższych miejscowości. Do pożaru stawiły się zastępy z OSP Śliwice, OSP Lińsk, OSP Rosochatka, OSP Legbąd i Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z PSP Tuchola.

Pożar udało się dość szybko opanować.

Pasażerowie, którzy bezpiecznie opuścili płonący szynobus skorzystali z komunikacji zastępczej.

::news{"type":"see-also","item":"54044"}

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Sprawna ewakuacja i błyskawiczna reakcja strażaków pokazały, że ratowanie życia ludzkiego i mienia to wyzwania, którym profesjonalni ratownicy doskonale potrafią sprostać.

Istotnej jest jednak to, że do pożaru doszło, co powinno skłonić właścicieli składów pasażerskich, ale także straż pożarną do szczegółowych kontroli.

Jak zauważył Witold Zajst – bezpieczeństwo pasażerów winno być najważniejsze. Dlatego koniecznym jest stałe nadzorowanie między innymi wszelkich instalacji. Wadliwe urządzenie mogą wygenerować iskrę, a potem może nie starczyć czasu na ewakuację.

Dobrze, że w tym szynobusie było tylko ośmioro pasażerów...

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%