W Żukowie, tuż przed Urzędem Gminy odbył się dziś briefing poświęcony ustawie metropolitalnej. W spotkaniu uczestniczyło ok. 30 osób, głównie samorządowców. Celem spotkania był apel do Prezydenta RP Karola Nawrockiego o podpisanie wspomnianej ustawy.
- Dzisiaj z Żukowa zwracamy się do Pana Prezydenta z prośbą o podpisanie ustawy metropolitalnej. Wierzymy, że będzie to decyzja, która otworzy nowy rozdział w historii Pomorza, który pozwoli skuteczniej odpowiadać na wyzwania, przed którymi stoją nasi mieszkańcy. Pomorze jest gotowe. Czekamy na ostatni krok, na pozytywną decyzję - mówiła Mariola Zmudzińska, Burmistrz Gminy Żukowo.
- Dziś list od 61 samorządów Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot skierowany do Pana Prezydenta Karola Nawrockiego podkreśla, jak dla ponad 1,5 mln mieszkańców ustawa metropolitalna zmieni codziennie funkcjonowanie – podkreślał Michał Glaser, Prezes Zarządu OMGGS.
- Chciałbym bardzo zaapelować do Pana Prezydenta Karola Nawrockiego o podpisanie tej ustawy, która daje szanse na rozwój Pomorza i naszego regionu – mówił Bogdan Łapa, Starosta Kartuski.
Zebrani samorządowcy podkreślali również, że ustawa metropolitalna i zabieganie o nią to sprawa ponad podziałami
- Sprawa metropolii nie ma charakteru politycznego, bo popierali ją samorządowców z różnych opcji politycznych, jak również osoby bezpartyjne (…) My dzisiaj mówimy wszyscy jednym głosem, potrzebujemy metropolii dla naszych mieszkańców - mówiła Aleksandra Kosiorek, Prezydent Gdyni.
Samorządowcy wskazywali także na duże znaczenie ustawy metropolitalnej w kontekście transportu.
- Ustawa metropolitalna będzie szansą na to, aby powstał jeden bilet, jedna taryfa, zsynchronizowane rozkłady jazdy, stworzenie nowych połączeń, które wyjdą poza rdzeń Pomorza - mówiła Eunika Niemc, Wójt Kosakowa.
- Ustawa Metropolitalna pozwoli stworzyć jeden spójny system komunikacji publicznej, jeden bilet metropolitalny. Da nam gwarancje nowego taboru oraz większej liczby linii dowozowych. Dla mieszkańców oznacza to prostsze, szybsze i wygodniejsze podróżowanie - mówiła Mariola Zmudzińska, Burmistrz Gminy Żukowo.
W spotkaniu uczestniczyli również m.in. Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, Wójt Szemuda Ryszard Kalkowski.
Samorządowcy zgodnie podsumowali spotkanie wnioskiem, że Pomorze jest gotowe na zmiany.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz