Zamknij

Pomorskie/ Kontyngent Włoskich Sił Powietrznych z czterema myśliwcami F35 rozpoczął misję w Malborku

09:19, 02.12.2023 PAP Aktualizacja: 09:20, 02.12.2023
Skomentuj foto MON/X foto MON/X

W przesłanym w środę komunikacie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych podało, że do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku (Pomorskie) powrócił włoski kontyngent natowskiej misji Enhanced Air Policing z czterema samolotami F-35.

Włoski kontyngent natowskiej misji Enhanced Air Policing z czterema samolotami F-35 wrócił do Malborka, gdzie będzie stacjonować do pierwszych dni lutego 2024 roku - poinformowało w środę Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Poprzednia misja trwała od sierpnia do listopada.

"Głównym zadaniem samolotów będzie obserwacja przestrzeni powietrznej NATO nad Europą Wschodnią, jak również wspólne szkolenia sojusznicze z polskimi pilotami" - poinformowano.

Wskazano, że do Polski przyleciały maszyny należące do 32 Stormo (Skrzydła), stacjonującego na co dzień w bazie Amendola na południu Włoch (Apulia) oraz 6 Stormo z bazy lotniczej Ghedi na północy tego kraju (Lombardia).

Włoski kontyngent będzie stacjonować w Malborku do lutego 2024 r.

Poprzednio, włoski kontyngent stacjonował w Malborku od końca sierpnia do pierwszych dni listopada. Jak podało na swojej stronie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych: "włoscy piloci wzmacniali siły patrolujące wschodnią flankę NATO. Byli w ciągłej gotowości, by poderwać samoloty w razie alarmu Alpha Scramble. Włoscy i polscy piloci wykonywali także wspólne loty treningowe".

Włoskie samoloty stacjonują w Polsce w ramach natowskiej operacji Enhanced Air Policing czyli rotacyjnej obecności kontyngentów lotniczych państw członkowskich sojuszu na wschodniej flance NATO.(PAP)

 

autor: Piotr Mirowicz

pm/ apiech/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%