Sześć projektów otrzyma dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach pierwszego naboru na dofinansowanie projektów z zakresu kolei miejskiej – poinformowało Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Łączna kwota wsparcia to ponad 836,7 miliona złotych.
- Szybka Kolej Miejska w Trójmieście pozyskała ponad 32 miliony złotych na modernizację linii kolejowej nr 250 poprzez odnowienie przystanków osobowych SKM oraz budowę infrastruktury mającej na celu ograniczenie poziomu hałasu. To dla pasażerów bardzo ważna informacja. Modernizacja trasy trójmiejskiej kolejki rozpoczęła się kilka lat temu, jeszcze za czasów rządów Obozu Zjednoczonej Prawicy. Dziś remonty są kontynuowana i mam nadzieję, że za kilka lat pomorskie koleje będą jednymi z najnowocześniejszych w kraju. Oczywiście istotne jest również to, by zmodernizować i zelektryfikować połączenia w innych częściach województwa, jak na przykład Tczew - Chojnice, Chojnice - Tuchola, Chojnice - Szczecinek przez Człuchów, Czarne Szczecinek - Słupsk przez Miastko czy Kościerzyna - Słupsk przez Lipusz, Bytów, Korzybie. Musimy zrozumieć, że tylko równomierny rozwój całego województwa jest miarą sukcesu i komfortu mieszkańców. Jeśli unowocześniamy połączenia trójmiejskie, to również powinniśmy przystąpić do remontów i przywróceń w innych częściach województwa - podkreśla Krzysztof Sławski, radny województwa pomorskiego.
* * *
O dofinansowanie z zakresu kolei miejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, organizatorzy i operatorzy publicznego transportu zbiorowego oraz zarządcy infrastruktury kolejowej na realizację dwóch typów projektów.
W ramach typu 1. wnioskodawcy mogli uzyskać dofinansowanie m.in. na budowę i modernizację linii kolejowych, budowę systemów sterowania ruchem oraz usprawniających zarządzanie przewozami pasażerskimi, budowę i modernizację przystanków kolejowych, węzłów przesiadkowych i obiektów inżynieryjnych.
W ramach typu 2. Można było uzyskać wsparcie finansowe na budowę zintegrowanych platform cyfrowych do obsługi informacji pasażerskiej i sprzedaży biletowej wraz z niezbędną infrastrukturą, integrującą również różne gałęzie transportu.
Spośród wszystkich zgłoszeń 6 projektów spełniło wszystkie wymagania i otrzymało dofinansowanie. Środków nie otrzymały natomiast dwa inne projekty – jeden z powodu braku wystarczającej puli pieniędzy, a drugi ze względu na brak spełnionych podstawowych kryteriów.
mc/
0 0
to rozumieją...
"Musimy zrozumieć, że tylko równomierny rozwój całego..."
Jest to poza zakresem percepcji wojewódzkich kacyków, którzy po kilku poważnych wyborczych zagrożeniach mają twarze pełne frazesów, ale stale stosują politykę "divide at impera"...
W iluż to kampaniach wyborczych obiecywano kolejowe połączenia do Bytowa?