A ustawa mówi jasno:
„Zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta składają pierwsze oświadczenie majątkowe w terminie 30 dni od dnia powołania na stanowisko lub od dnia zatrudnienia. Do pierwszego oświadczenia majątkowego zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta są obowiązani dołączyć informację o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli prowadzili ją przed dniem powołania lub zatrudnienia. Kolejne oświadczenia majątkowe są składane przez nich co roku do dnia 30 kwietnia, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, oraz w dniu odwołania ze stanowiska lub rozwiązania umowy o pracę.”
Mało tego! Jeśli osoba zobowiązana prawem nie dokona tego, to ustawa mówi:
„Jeżeli terminy określone w ust. 4 lub 5 nie zostaną dotrzymane, odpowiednio, przewodniczący rady gminy, wojewoda lub wójt w terminie 14 dni od dnia stwierdzenia niedotrzymania terminu wzywa osobę, która nie złożyła oświadczenia do jego niezwłocznego złożenia wyznaczając dodatkowy czternastodniowy termin. Termin ten liczy się od dnia skutecznego dostarczenia wezwania.”
W ogóle na redzkim BIPie próżno szukać również innych oświadczeń majątkowych za 2024 roku.
Oprócz burmistrza Mateusza Richerta opublikowane są tylko 2 oświadczenia.
Jest również jakiś problem z radnym Łukaszem Kamińskim, gdyż jego oświadczenia majątkowego również nie ma wśród radnych.
A przecież prawo mówi jasno:
„Radny i wójt składają pierwsze oświadczenie majątkowe w terminie 30 dni od dnia złożenia ślubowania. Do pierwszego oświadczenia majątkowego radny jest obowiązany dołączyć informację o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, w której uzyskał mandat, a wójt informację o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli taką działalność prowadzili przed dniem wyboru. Kolejne oświadczenia majątkowe są składane przez radnego i wójta co roku do dnia 30 kwietnia, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, oraz na 2 miesiące przed upływem kadencji.”
Dopiero po skrupulatnym zlustrowaniu BIPu Urzędu Miasta Redy można znaleźć oświadczenie Kamińskiego w zestawieniu zeszłorocznym. Pokazuje to, jak wielki bałagan panuje w redzkim ratuszu, skoro tak ważne dokumenty wrzuca się bez przemyślenia do innego miejsca niż te, w którym powinny się znaleźć.
Nie wygląda to dobrze. Burmistrz, który ma narzędzia ustawowe, przez 2 miesiące nie doprowadził do tego, żeby na BIPie znalazły się oświadczenia majątkowe sekretarz miasta i przewodniczącego Rady Miejskiej.
W jakim świetle to stawia samorząd w oczach mieszkańców. Tyle mówi się o jawności i transparentności działań władzy. Jednak w Redzie mają z tym ogromny problem, co jednoznacznie pokazuje, że obecne rozdanie wyborcze nie wróży miastu i jego mieszkańcom nic dobrego.
* * *
Ustawa mówi jeszcze:
11. Do postępowania w sprawie kontroli oświadczenia majątkowego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 184 i 1222).
12. Podmiot dokonujący analizy oświadczeń majątkowych w terminie do dnia 30 października każdego roku przedstawia radzie gminy informację o:
1) osobach, które nie złożyły oświadczenia majątkowego lub złożyły je po terminie;
2) nieprawidłowościach stwierdzonych w analizowanych oświadczeniach majątkowych wraz z ich opisem i wskazaniem osób, które złożyły nieprawidłowe oświadczenia;
3) działaniach podjętych w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi w analizowanych oświadczeniach majątkowych.
* * *
Jest jeszcze jedna ewentualność...
Przywołani przez nas Hanna Janiak złożyła oświadczenie, ale osoby odpowiedzialne nie dopilnowały tego, by znalazły się one w Biuletynie Informacji Publicznej, co również łamie postanowienia prawa, bo ogranicza obywatelom i prawo do informacji publicznej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz