Zamknij

NGO

Gdyńscy harcerze wybrali delegata na zjazd. Po odwołaniu (z Gdynią w tle) naczelniczki ZHP i wyborze przez Radę Naczelną nowego naczelnika c

12:24, 07.09.2021 Mariusz Sieraczkiewicz/PAP/foto Weronika Bączek/Zespół Komunikacji i Promocji Hufca ZHP Gdynia Aktualizacja: 12:32, 07.09.2021
Skomentuj

Zbliża się kolejny Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego. W hufcach na terenie całego kraju odbywają się wybory delegatów. Również w Chorągwi Gdańskiej ZHP.

W grudniu przedstawiciele hufców z całej Polski zbiorą się w ramach Zjazdu ZHP by decydować o najważniejszych sprawach w Związku, w tym o wyborze nowych władz ZHP. Osiem osób z Chorągwi Gdańskiej zostanie wybranych do reprezentowania pomorskich harcerzy na Zjeździe, w tym jeden delegat reprezentujący Hufiec Gdynia i Hufiec Sopot ZHP.

- Za nami ważne spotkanie w instruktorskim gronie - wraz z Hufiec ZHP Sopot wybraliśmy delegata na Zjazd ZHP, który przed nami! - informuje hm. Agnieszka Szlosowska, Komendantka Hufca ZHP Gdynia.

Decyzją uczestników zbiórki wyborczej, delegatem okręgu został phm. Adrian Łukaszewski, czyli instruktor naszego hufca.

Druh Adrian jest członkiem Zespołu Komunikacji i Promocji Chorągwi Gdańskiej ZHP. Współpracuje z zespołem ds. Informacji Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP. Członek zespołu wychowania duchowego Hufca Gdynia. Na co dzień specjalista ds. wizerunku i jego kreator. Choreograf fryzur gwiazd. Uzależniony od uśmiechania się i żelek. Mimo wszystko wierzy w naturalne dobro ludzi.

- Gratulujemy i trzymamy kciuki za pomyślne działania! Wszystkim zgromadzonym dzisiaj instruktorkom i instruktorom z obu hufców dziękujemy za obecność i instruktorską odpowiedzialność – dodaje druhna Szlosowska. - Dziękujemy również wszystkim tym, którzy przyczynili się do służby podczas zbiórki, jak i przed nią oraz tym, którzy zaangażowali się w różne komisje potrzebne do przeprowadzenia zbiórki wyborczej.

6 lutego br. Rada Naczelna ZHP wygasiła mandat naczelniczce harcmistrzyni Annie Nowosad, która pełniła tę funkcję od 8 grudnia 2017 roku.

Wniosek o wygaszenie złożyła Centralna Komisja Rewizyjna ZHP, która nie udzieliła naczelniczce w październiku ub. r. absolutorium za 2019 r. – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa organizacji Martyna Kowacka.

Z informacji przekazanych przez ZHP wynika, że do wygaszenia mandatu naczelniczce ZHP Annie Nowosad doszło podczas jawnego głosowania Rady Naczelnej ZHP. W głosowaniu wzięło udział 31 osób - 15 zagłosowało za wygaszeniem mandatu, 14 było przeciwko a 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Wniosek o wygaszenie mandatu złożyła Centralna Komisję Rewizyjna ZHP, która 16 października 2020 r. nie udzieliła naczelniczce absolutorium za 2019 rok.

"Sprawozdanie ZHP za rok 2019 zostało zaakceptowane przez Centralną Komisje Rewizyjną ZHP oraz uzyskało pozytywną opinię biegłego rewidenta" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa ZHP Martyna Kowacka.

Dodała, że przegłosowanie wniosku o odwołanie było statutowym i prawnym obowiązkiem Rady Naczelnej ZHP.

Na profilu Rady Naczelnej ZHP w mediach społecznościowych przewodniczący ZHP Dariusz Supeł napisał, że Centralna Komisja Rewizyjna ZHP złożyła wniosek o wygaszenie mandatu naczelniczki ZHP po stwierdzeniu złego zarządzania finansami i majątkiem organizacji. Podkreślił, że pierwsze negatywne oceny w zakresie zarządzania organizacją i majątkiem pojawiły się w ocenie Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP za rok 2018. "Centralna Komisja Rewizyjna ZHP nie udzieliła absolutorium pięciu członkom Głównej Kwatery ZHP, w tym skarbnikowi" - czytamy we wpisie.

Supeł wskazał też m.in., że ponad 3,7 mln zł, którymi dysponowała Główna Kwatera ZHP w pierwszych miesiącach swojej kadencji, a które mogły zostać przeznaczone na rozwój i inwestycje, "w większości zostały wydane przez Główną Kwaterę ZHP na bieżącą działalność".

Gdyński akcent

"Kolejnym krytycznym faktem, było zaciągniecie pożyczki w czasie trudnego roku pandemicznego, na remont żaglowca Zawisza Czarny. Wzbudzające niepokój odnośnie procesu zarządzania majątkiem Związku jest również to, że zabezpieczeniem tej pożyczki jest majątek ZHP (ośrodek Głodówka) w sytuacji, w której już zastawiono ośrodek Perkoz" - napisał przewodniczący.

Wskazał też, że spadła liczba członów ZHP. "Jak wynika z analizy ryzyka oraz ze znacznego spadku liczebnego (dane z ewidencji ZHP, dzisiaj jest nas już nie 110 tys., a 88 tys.), może grozić nam utrata płynności finansowej na szczeblu centralnym, a istniejąca pandemia stanowi poważne zagrożenie dla naszej organizacji" - zaalarmował.

Rzeczniczka ZHP poinformowała PAP, że organizacją kieruje jej zarząd, czyli Główna Kwatera ZHP, która nie ma w swoim składzie naczelnika ZHP.

Kowacka zapytana o wybór nowego naczelnika lub naczelniczki ZHP napisała, że Rada Naczelna ZHP podjęła uchwałę w sprawie określenia procedury zgłaszania do Rady Naczelnej ZHP kandydatów na Naczelnika ZHP.

13 marca 2021 roku na zdalnej zbiórce podczas tajnego głosowania Rada Naczelna ZHP wybrała nowego Naczelnika ZHP. W głosowaniu wzięły udział 33 osoby. Na funkcję został wybrany hm. Grzegorz Woźniak.

Harcmistrz Grzegorz Woźniak w latach 2007-2017 był członkiem Głównej Kwatery ZHP. Obecnie pełni funkcję komendanta Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP.

(Mariusz Sieraczkiewicz/PAP/foto Weronika Bączek/Zespół Komunikacji i Promocji Hufca ZHP Gdynia )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%