Według informacji podanych w czwartek w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego w województwie pomorskim z powodu zakwitu sinic nie można się kąpać na kąpielisku nad Jeziorem Ostrzyckim w powiecie kartuskim, a także na Kąpielisku Gminnym Wdzydze nad jeziorem Jelenie w powiecie kościerskim.
W czwartek zamknięte są dwa pomorskie kąpieliska nad jeziorami na Kaszubach.
Zakaz wchodzenia do morza obowiązuje na kąpieliskach Darłówko Wschodnie 2 i na plaży Centralnej w Ustroniu Morskim w województwie zachodniopomorskim - wynika z informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Czerwona flaga powiewa również na dwóch kąpieliskach w województwie zachodniopomorskim: na kąpielisku Darłówko Wschodnie 3 i na kąpielisku morskim Centralna w Ustroniu Morskim, na którym sanepid stwierdził "niedostateczną klasyfikację jakości wody na podstawie oceny czteroletniej".
Na pozostałych kąpieliskach zorganizowanych tego lata w województwach pomorskim i zachodniopomorskim nad Bałtykiem i nad jeziorami można bezpiecznie się kąpać.
W razie zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu - od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. Po wypiciu mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Aktualne informacje o stanie wody w kąpieliskach są w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://sk.gis.gov.pl/kapieliska/. (PAP)
* * *
Sinice (cyjanobakterie) są jednymi z najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Potrafią przetrwać praktycznie w każdym środowisku. Spotkać je można w glebie, na skałach, korze drzew, lodowcach, a nawet w gorących źródłach, gdzie temperatura może dochodzić do 90°C. Występują we wszystkich zbiornikach wodnych, problemem stają się jedynie wówczas, gdy wzrasta ich ilość.
Niektóre sinice produkują związki toksyczne i prowadzą do powstania toksycznych zakwitów. Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego. Zabarwienie kożuchów sinicowych jest różne: niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielonkawo-brązowe oraz niekiedy czerwono-brązowe. Zależy to od gatunków tworzących kożuch, intensywności światła i wieku zakwitu. Wiele gatunków może wydzielać zapachy zatęchłe, ziemiste lub trawiaste.
Kąpiel w wodzie z aktywnym zakwitem sinic może skutkować zatruciem pokarmowym (gdybyśmy np. przez przypadek połknęli wodę). Osoby, które zatruły się sinicami, zmagają się z dolegliwościami takimi jak ból brzucha, nudności i wymioty, skurcze żołądka oraz biegunka. Sinice powodują również gorączkę, dreszcze, bóle mięśni, duszności, ból gardła, ból głowy oraz zawroty głowy. Mogą także wystąpić pęcherze w jamie ustnej, rumień, wysypka, pokrzywka, świąd skóry czy zapalenie spojówek.
Jakie są skutki kąpania się w kwitnącej wodzie?
Toksyny wydzielane przez sinice mogą uszkadzać wątrobę i układ nerwowy. Ale przede wszystkim atakują nasz układ odpornościowy i pokarmowy.
dsok/ joz/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz