Art. 5. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania uwzględnia problem trzeźwości i abstynencji wśród celów wychowania oraz zapewnia w programach nauczania wiedzę o szkodliwości alkoholizmu dla jednostki oraz w życiu rodzinnym i społecznym.
Stowarzyszenie Klub Sportowy Afera Reda otrzymało dofinansowanie od miasta Redy w ramach zadań w 2025 roku w zakresie profilaktyki uzależnień – 62 350 złotych.
15 czerwca br. odbyła się „Afera o pas burmistrza Redy” - turniej bokserski, w którym na ringu walczyły również dzieci.
„Art. 4. 1. Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gmin. W szczególności zadania te obejmują:
1) zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu;
2)1) udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą domową;
3) prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej oraz działalności szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii oraz uzależnieniom behawioralnym, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych;
4) (uchylony)
5) wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych;
6) podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego;
7) wspieranie zatrudnienia socjalnego przez organizowanie i finansowanie centrów integracji społecznej i klubów integracji społecznej.” - czytamy w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Jak do tych zapisów ma się wydarzenie sportowe z udziałem dzieci, prowadzone przez organizację, która uzyskała dotację w ramach zadań w 2025 roku w zakresie profilaktyki uzależnień, na którym na stolach stoją butelki jednoznacznie alkoholowe, a obok talerzy dla gości kieliszki?
No to chlup w ten głupi dziób...
Przy stołach, na których stoją butelki z etykietkami określającymi ich zawartość jako alkohol siedzą również dzieci. Czy to jest wychowywanie w trzeźwości w rozumieniu ustawy?
Według organizatorów – współorganizatorem jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Czy zatem Urząd Marszałkowski z Marszałkiem Mieczysławem Strukiem na czele akceptuje wydarzenia z udziałem dzieci, na których pojawia się alkohol?
Na wydarzeniu pojawił się również burmistrz Redy Mateusz Richert, wszak o o jego pas była Afera! Na stoliku, przy którym siedział burmistrz również znalazła się butelka z etykietą mówiącą, że w środku jest alkohol.
I Richertowi to nie przeszkadzało? Najpierw przyznał organizacji niemałą dotację, bo aż powyżej 62 tysiące złotych, a potem znalazł się na turnieju, na którym na vipowskich stolikach pojawiły się butelki (w zauważalnej ilości) z etykietami świadczącymi, że był w nich alkohol.
Dość dziwna praktyka... Zestawiać sport z alkoholem i to jeszcze przy udziale dzieci... Kolejny przykład na to, że w Redzie naprawdę dzieje się bardzo źle. Burmistrz nie zareagował!
Czy zatem można założyć, że organizacje, które dostają dotacje w ramach zadań w 2025 roku w zakresie profilaktyki uzależnień mogą na swoich wydarzeniach oficjalnie serwować różnej maści i gatunków alkohol? W Redzie jak widać można!
A co na to radni miejscy? Czy im podoba się takie wydawanie publicznych pieniędzy? A może lepiej na drogi, chodniki, bezpieczeństwo? Bo wydarzenia, na których obok siebie funkcjonują dzieci i alkohol nie dość, że są sprzeczne z zapisami ustawy, to przede wszystkim mogą stwarzać wrażenie, że miasto finansuje „popijawy”.
* * *
Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż w opublikowanym regulaminie wydarzenia ogłoszono zakaz wnoszenie alkoholu...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz