Zamknij

Pogorzelski: Gdynia nie jest gotowa na zagrożenia? Co zatem z ochroną ludności?

09:54, 07.07.2025 Aktualizacja: 10:00, 07.07.2025
Skomentuj foto pixabay.com foto pixabay.com

Z Gdyni do Grzechotek (na granicy z Rosją) jest w linii prostej 97 kilometrów, a na przykład Lubelskie w ogóle nie graniczy z państwem Putina, zaś odległość do Brześcia nad Bugiem (Białoruś) wynosi 123 kilometry.

Zatem to raczej Gdyni (Trójmiasto) jest bliżej potencjalnego agresora...

W Grzegorz Pogorzelski skierował do Urzędu Miasta Gdyni pytania dotyczące przygotowania miasta do ochrony ludności.

Odpowiedzi udzielił naczelnik Robert Ronduda.

Wynika z nich jednoznacznie, że Gdynia w żaden sposób nie jest przygotowana do poważnych zagrożeń. Aleksandra Kosiorek po roku zarządzania miastem nie ogarnęła kwestii ochrony ludności, a jej naczelnik zasłania się ustawami...

Słabe to i żenujące...

Ale kwiaty w hołdzie hitlerowcom składać prezydentka mogła, a już na zajęcie się ochroną Gdynian zabrakło jej czasu?

Z odpowiedzi wynika również, że sztab kryzysowy jest zwoływany a to ze względu na mecz Arki Gdynia albo organizację OPEN'era i oczywiście akcji zima, która od lat tradycyjnie zaskakuje drogowców.

Są narady, a piaskarki i pługi stoją w korkach...

Zamiast, więc zwoływać Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w sprawie opadów śniegu i mrozu, lepiej kompetentnie i optymalnie zarządzać sprzętem do oczyszczanie ulic ze śniegu i lodu. Jak widać dyskusje na nic się zdają. Zima zaskakuje, ulice są zakorkowane, stłuczka goni stłuczkę... a piaskarki i pługi stoją w korkach!

Z odpowiedzi udzielonych Grzegorzowi Pogorzelskiemu wynika również, że Gdynia jako miasto nie jest przygotowana pod kątem schronów.

200 tysięcy Gdynian bez możliwości schronienia?

Naczelnik z UM przekazał, że pojemność budowli ochronnych wynosiła przed przyjęciem ustawy 33 041 miejsc oraz 18 450 miejsc w ukryciach do doraźnego przygotowania. Jednak już nic o tym doraźnym przygotowaniu...

Zapoznając się z odpowiedziami Roberta Rondudy możemy zadać kolejne pytanie – czy jest już powód do paniki?

* * *

Odpowiedzi (i pytania) naczelnika Roberta Rondudy na pytania Grzegorza Pogorzelskiego w sprawie przygotowania miasta Gdyni do ochrony ludności na wypadek zagrożeń:

W odpowiedzi na Pana wniosek złożony na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej uprzejmie informuję, że budowle ochronne w Polsce od wielu lat były zagadnieniem nieuregulowanym, a brak unormowań prawnych określających sposób i warunki budowy, utrzymania czy finansowania prowadził do ich stopniowej degradacji. Wejście w życie z dniem 01.01.2025 r. ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej Dz. U. z 2024 r. poz. 1907 (zwanej dalej Ustawą) zmieniło tą sytuację, umożliwiając rozpoczęcie procesu tworzenia sytemu ochrony ludności i obrony cywilnej. Należy zaznaczyć, iż organy administracji publicznej działają wyłącznie na podstawie i w zakresie przepisów obowiązującego prawa, a postawione przez Pana pytania obejmują zagadnienia, które na obecnym etapie wdrażania postanowień ustawy, nie posiadają jeszcze pełnych regulacji w postaci aktów wykonawczych.

Ile w Gdyni jest czynnych schronów?

Zgodnie z zapisami Ustawy budowla ochronna, to uznany w drodze decyzji, porozumienia lub wyznaczenia właściwego organu ochrony ludności za schron lub ukrycie obiekt budowlany, któremu nadano kategorię odporności, spełniający lub po przebudowie albo dostosowaniu mogący spełnić warunki techniczne, warunki techniczne użytkowania i warunki techniczne usytuowania konieczne do zapewnienia funkcji zbiorowej ochrony. W celu realizacji zapisów ustawy dotyczących obiektów zbiorowej ochrony, zgodnie z otrzymanymi wytycznymi przygotowaliśmy wykaz zweryfikowanych obiektów budowlanych (pełniących w przeszłości funkcje budowli ochronnych), który przekazaliśmy do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Kolejnym etapem jest zlecenie Państwowej Straży Pożarnej oraz inspektoratowi nadzoru budowlanego sprawdzenia wytypowanych obiektów budowlanych w zakresie spełnienia kryteriów uznania ich za budowle ochronne zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 lutego 2025 r. w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronne. Sporządzone przez PSP i nadzór budowlany protokoły będą stanowiły podstawę do uznania przez terytorialny organ ochrony ludności danej budowli za schron lub ukrycie.

Ilu mieszkańców jednorazowo znajdzie miejsce w tych schronach?

Pojemność obiektów budowlanych, które przed wejściem w życie Ustawy pełniły funkcje budowli ochronnych wynosiła 33 041 miejsc oraz 18 450 miejsc w ukryciach do doraźnego przygotowania. Faktyczna pojemność obiektów zbiorowej ochrony zostanie określona po zakończeniu procesu uznania obiektów budowlanych za budowle ochronne realizowanego zgodnie z postanowieniami rozdziału 9 Ustawy.

Czy miasto planuje budowę nowych schronów, jeśli tak to ile i dla jakiej ilości mieszkańców?

Pytania o zdarzenia przyszłe lub takie, które jeszcze nie nastąpiły, należy zakwalifikować jako niedotyczące informacji publicznej. Informacja publiczna powinna istnieć w formie utrwalonej w chwili złożenia wniosku, a więc odnosić się do istniejącego już stanu rzeczy, do czynności już dokonanych przez podmiot zobowiązany i tylko w takiej formie może być udostępniona. Sam wniosek o udostępnienie informacji publicznej nie może służyć wytworzeniu takiej informacji. Jednocześnie informuję, że zgodnie z ustawą pojemność obiektów zbiorowej ochrony ma zapewnić schronienie we wszystkich obiektach zbiorowej ochrony dla co najmniej 50 % mieszkańców, w tym w budowlach ochronnych dla co najmniej 25 %. Należy podkreślić, iż podjęcie działań w zakresie budowy schronów wymaga uchwalenia aktu wykonawczego na podstawie upoważnienia zawartego w art. 115 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej tj. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, warunków technicznych użytkowania i warunków technicznych usytuowania budowli ochronnych.

Kto jest pełnomocnikiem prezydenta do spraw Obrony Cywilnej?

Obecna struktura organizacyjna Urzędu Miasta Gdyni nie zawiera stanowiska pełnomocnika ds. obrony cywilnej.

Czy autobusy i trolejbusy komunikacji miejskiej, zgodnie z projektem rządowym, będą dostosowywane do przewożenia rannych, w tym rannych na noszach?

Pytania o zdarzenia przyszłe lub takie, które jeszcze nie nastąpiły, należy zakwalifikować jako niedotyczące informacji publicznej. Informacja publiczna powinna istnieć w formie utrwalonej w chwili złożenia wniosku, a więc odnosić się do istniejącego już stanu rzeczy, do czynności już dokonanych przez podmiot zobowiązany i tylko w takiej formie może być udostępniona. Sam wniosek o udostępnienie informacji publicznej nie może służyć wytworzeniu takiej informacji.

Ile w Gdyni jest rozlokowanych czynnych syren i czy swoim zasięgiem obejmują całe miasto?

Miejski system alarmowania i ostrzegania ludności obejmuje 47 syren elektronicznych o mocy 600 W, które umożliwiają poza sygnalizacją dźwiękową przekazywanie komunikatów słownych w czasie rzeczywistym oraz 5 syren mechanicznych. Sumarycznie zasięg 52 syren obejmuje obszar 91% powierzchni miasta, natomiast faktyczna słyszalność zależy od miejscowych uwarunkowań. Wszystkie punkty alarmowania są w pełni zarządzane i kontrolowane z centrali systemowej zlokalizowanej w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Obsługę i sprawność techniczną systemu zapewnia Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności. Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-20265 przewiduje modernizację i rozbudowę systemu alarmowania i ostrzegania.

Czy władze Gdyni będą organizować szkolenia mieszkańców pod kątem emitowanych sygnałów dźwiękowych, czyli co jaka syrena oznacza?

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze obowiązujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są określone w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2024 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach. Ponadto w załączniku do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 maja 2025 r. w sprawie alarmów i komunikatów ostrzegawczych określone zostały rodzaje alarmów i komunikatów ostrzegawczych oraz sposób ich ogłaszania i odwoływania. Rozporządzenia wraz z załącznikami są ogólnie dostępne i można się z nim zapoznać m.in na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gdyni https://bip.um.adynia.p1/ w zakładce Urząd Miasta / Wykaz wydziałów, referatów / Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności / Komunikaty. Proces wdrażania Ustawy realizowany będzie poprzez kompleksowe działania edukacyjne i szkoleniowe dla różnych grup odbiorców, w tym: dla kadry kierowniczej administracji publicznej, kierownictwa podmiotów i personelu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz dla lokalnych liderów organizacji pozarządowych tworzących zasoby. Edukacja z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej w systemie oświaty odbywać się będzie na zasadach określonych w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. — Prawo oświatowe.

Kiedy ostatnio w Gdyni został zwołany miejski sztab kryzysowy? Proszę o podanie trzech ostatnich posiedzeń wraz z tematem, którego dotyczyły i działaniami jakie zostały podjęte.

Zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym starosta/prezydent miasta (na prawach powiatu) wykonuje zadania zarządzania kryzysowego przy pomocy powiatowego/miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego. W związku z powyższym w Gdyni funkcjonuje Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, poniżej wnioskowane informacje.

Posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 9 maja 2025 r. w sprawie koordynacji przebiegu oraz zabezpieczenia zgromadzenia publicznego mającego na celu uczczenie awansu gdyńskiej Arki do Ekstraklasy. Podjęte działania polegały w szczególności na uzgodnieniu koordynacji działań, zakresu realizowanych zadań oraz przedsięwzięć służb, komórek i jednostek miejskich biorących udział w zabezpieczeniu trasy przemarszu i zgromadzenia na Skwerze Arki Gdynia, w tym w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz porządku publicznego, z uwzględnieniem przepisów wynikających z kodeksu wyborczego. Ponadto uzgodniono działania w zakresie zapewnienia czasowej organizacji ruchu oraz doraźnego utrzymania czystości na trasie zgromadzenia.

Posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z dnia 25 kwietnia 2025 r. w sprawie koordynacji działań na terenie miasta Gdyni i gminy Kosakowo w związku z imprezą masową "Open'er Festival 2025". Podjęte działania polegały w szczególności na uzgodnieniu koordynacji działań, zakresu realizowanych zadań oraz przedsięwzięć służb, komórek i jednostek miejskich biorących udział w zabezpieczeniu, z uwzględnieniem zakresu odpowiedzialności Organizatora. Omówiono wnioski wynikające z zabezpieczenia poprzedniej edycji festiwalu oraz podjęte działania korygujące. Omówiono sposób organizacji imprezy masowej oraz przedsięwzięcia zrealizowane przez Organizatora. Omówiono przygotowania organizacji przemieszczania się uczestników publicznym transportem zbiorowym drogowym i kolejowym. Omówiono procedury ewakuacyjne, w tym usytuowanie przystanków ewakuacyjnych w dotychczasowej lokalizacji tj. przy skrzyżowaniu ulic Bosmańskiej i Zielonej. Ponadto uzgodniono organizację łączności na czas festiwalu, monitorowanie sytuacji meteorologicznej, dyżur przedstawiciela WZKiOL w sztabie bezpieczeństwa imprezy masowej, dostępność obiektów tymczasowego schronienia.

Posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z dnia 25 października 2024 r. w sprawie omówienia stanu przygotowania do sezonu zimowego 2024/2025. Przedstawiono posiadane siły i środki będących w dyspozycji miasta, które zostały przygotowane do działań w ramach akcji „Zima" oraz działania, jakie będą realizowane przy wykorzystaniu firm zewnętrznych. Omówiono sposób monitorowania sytuacji meteorologicznej oraz organizację przepływu informacji, w tym raportowanie w sytuacjach szczególnych. Omówiono zagadnienia funkcjonowania miejskiego transportu publicznego w warunkach zimowych. Przedstawiono system zapewnienia pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym, sytuację w zakresie miejsc dla potrzebujących pomocy w schroniskach na terenie Gdyni, jak również w sąsiednich gminach. Uzgodniono kontynuację współpracy miejskich służb i jednostek w obszarze udzielania pomocy i przeciwdziałania wychłodzeniom osób dotkniętych kryzysem bezdomności.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%