Zamknij

Sławski: Uniwersytet Gdański i Bechtel będą współpracować w zakresie energetyki jądrowej

07:14, 06.07.2025 Aktualizacja: 07:28, 06.07.2025
Skomentuj

Podpisane w poniedziałek w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego porozumienie zakłada współpracę m.in. w zakresie analizy nastrojów i poziomu zaufania społecznego na Pomorzu, a także realizację badań kulturowych i opinii publicznej, których wyniki posłużą do opracowywania raportów eksperckich. Istotnym filarem porozumienia ma być również rozwój kompetencji poprzez programy praktyk studenckich, specjalistyczne szkolenia oraz wspólne inicjatywy edukacyjne i popularyzatorskie

- Budowanie silnego grona firm, instytucji i organizacji, które wspierają budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej jest ważne z wielu względów. Między innymi chodzi o stosowania nowoczesnych technologii, które mają wpływ na poziom bezpieczeństwa oraz infrastrukturę dodatkową, jak połączenie kolejowe czy drogowe. Istotne jest również to, by powstanie i funkcjonowanie takiego obiektu nad morzem odbywało się w ramach rozwoju całego Pomorza i stymulowało ten rozwój. Całość prac i późniejsze dostarczanie energii musi być realizowane tak, by nasze województwo nie straciło roli jednego z najatrakcyjniejszych miejsc na turystycznej mapie kraju - podkreśla dr Krzysztof Sławski, radny województwa pomorskiego.

Firma Bechtel, która razem z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, w poniedziałek podpisała list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy z Uniwersytetem Gdańskim.

List intencyjny o współpracy podpisali: prezes Bechtel Polska Leszek Hołda oraz rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski.

"To jest bardzo ważny obszar dla nas jako generalnego wykonawcy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, czyli budowanie współpracy z regionem pomorskim, z lokalną społecznością, tak aby właściwie odczytywać potrzeby tej społeczności i jak najmniej inwazyjnie prowadzić ten projekt" - podkreślił Leszek Hołda.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego wskazał, że w przypadku budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu należy myśleć o zrównoważonym rozwoju. "Myślę, że ważne jest uświadamianie, jakie szanse niesie ze sobą tak duża inwestycja, bo to nie tylko energetyka jądrowa, nie tylko sama elektrownia, ale dziesiątki innych branż, które nagle zaczną kwitnąć w regionie" - stwierdził.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu i liczyć trzy bloki w technologii AP1000 Westinghouse. Wykonawcą będzie konsorcjum Westinghouse-Bechtel.

Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa części jądrowej ma się zacząć w 2028 r., a początek komercyjnej eksploatacji pierwszego bloku - w 2036 r.(PAP)

dsok/ pad/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%