Elastyczne przekształcanie oddziałów i łączenie szpitali przez samorządy zakłada projekt reformy szpitalnictwa przyjęty we wtorek przez rząd - podało Ministerstwo Zdrowia. MZ zrezygnowało z usunięcia przepisów o wykonywaniu zawodu w trybie uproszczonym przez lekarzy spoza UE.
Nie jest tajemnicą, że w województwie pomorskim ogromne problemy ma Szpital Miejski w Miastku, w którym ponownie zmieniono prezesa. Na stanowisko powróciła Alicja Łyżwińska, której "rządy" kolejna prezes Iwona Ściślewska określiła słowami: "Był chaos, nieudolne i szkodliwe działanie."
Generalnie ze zmianami prezesów łączą się kolejne doniesienia do prokuratury. Między innymi postawiono zarzuty Renacie Kiempie, która była po odejściu ze szpitala komisarzem Miastka po odwołaniu w referendum burmistrz Danuty Karaśkiewicz.
Miniony rok władzy Jerzego Wójtowicza to swoista parada prezesów. Łyżwińska jest piąta (a nawet szósta, jeśli policzymy prokurentkę)! Przy czym był również okres władzy prokurentki Joanny Hinc. Prezesami w okresie od maja 2024 do lipca 2025 byli: Joanna Kosmala, Andrzej Łakomiec, Sylwia Kulewska, Krzysztof Rogaliński i obecna Alicja Łyżwińska.
Wcześniej też prezesie często zmieniali się...
Z zapowiadanych reform czy napraw niewiele wyszło. Placówka chyli się ku upadkowi. Okazać się może, że jedynym ratunkiem przed sprzedaniem prywatnemu inwestorowi może być jedynie połączenia z inną placówką szpitalną w regionie. Chyba, że obecny szpital samorządowy ma trafić w prywatne ręce?
* * *
Rząd przyjął przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej.
Po nowelizacji szpitale, za zgodą NFZ, będą mogły zamienić niektóre świadczenia udzielane w trybie pełnej hospitalizacji na leczenie planowe lub jednodniowe, a w niektórych przypadkach zamienić oddziały szpitalne na zakłady opiekuńczo-lecznicze lub pielęgnacyjno-opiekuńcze.
W nowych przepisach przewidziano też finansowy mechanizm zachęcający do przekształceń w postaci zachowania części ryczałtu.
Kolejne rozwiązanie zakłada powstanie nowej kategorii świadczeń gwarantowanych w postaci świadczeń udzielanych w powiatowym centrum zdrowia. Jak przekazała KPRM, chodzi o świadczenia specjalistyczne w zakresie chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych udzielane w trybie całodobowym oraz transport sanitarny.
„Ponadto katalog świadczeń ambulatoryjnych, które udzielane są bez skierowania, zostaje uzupełniony o porady psychologa oraz lekarza medycyny sportowej i optometrysty. Możliwe będzie także wystawianie skierowania do okulisty przez optometrystę. Natomiast lepsza wycena świadczeń w poradniach specjalistycznych ma sprawić, że diagnostyka i leczenie będzie się częściej odbywać bez konieczności hospitalizacji” – przekazał resort Zdrowia.
Nowelizacja przepisów wprowadzi też możliwość tworzenia i prowadzenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, również przez związki samorządu terytorialnego. Możliwy będzie także nowy sposób połączenia, w wyniku którego podmioty tworzące SP ZOZ, będące przedmiotem połączenia, pozostają nimi także po połączeniu. Dzięki temu będzie mógł powstać jeden samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, z więcej niż jednym podmiotem tworzącym.
Jak przekazała KPRM, po zmianie samorządy będą mogły łączyć samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, a powiaty będą mogły połączyć np. dwa szpitale w ramach jednej jednostki i podzielić szpitalne oddziały tak, by się nie pokrywały.
Zgodnie z informacją ze strony rządu, projekt ustawy wprowadza zasady dotyczące programów naprawczych tworzonych przez SP ZOZ, w których wystąpiła strata netto. Obowiązek opracowania planów naprawczych obejmie też podmioty lecznicze działające w formie spółek kapitałowych z większościowym udziałem podmiotów publicznych oraz instytutów badawczych. Wdrożenie planu mają poprzedzać analizy efektywności funkcjonowania i zarządzania oraz analizy ekonomiczne, jakościowe, operacyjne, działalności leczniczej i działalności komórek organizacyjnych.
Jak przekazał resort zdrowia, nowe przepisy powinny przyczynić się do koncentracji świadczeń szpitalnych wykonywanych w trybie ostrym i w warunkach gotowości całodobowej w ośrodkach, które dysponują większym doświadczeniem i potencjałem kadrowym.
Nowelizacja ustawy wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
mc/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz