Zamknij

Gruchała: miasta i gminy walczą z cyberprzemocą. Zobacz, jak to robią i dołącz do nich

19:42, 05.07.2025 Aktualizacja: 20:00, 05.07.2025
Skomentuj foto un-perfekt/pixabay.com foto un-perfekt/pixabay.com

Problemy dzieci i młodzieży, które mają swoje źródło w Internecie, zbierają coraz bardziej ponure żniwo – badania dowodzą, że mamy do czynienia z epidemią chorób psychicznych, którą wielu badaczy łączy z cyberprzemocą i nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych. Jak się przed tym ochronić i jakie działania profilaktyczne w mieście lub gminie podjąć Na szczęście coraz więcej samorządów dołącza do walki z cyberprzemocą w szkołach.  

- Walka z cyberprzemocą to nowe, ale bardzo ważne zadania dla samorządów. Jednak, by mogły one dobrze się do tego przygotować, to najpierw same powinny zdiagnozować treści podawane w sieci przez włodarzy, radnych czy pracowników samorządowych. Obawiam się, że w wielu polskich samorządach to osoby, które powinny być w pierwszym szeregu walczących z cyberprzemocą sami tę cyberprzemoc generują. Mam nadzieję, że systematyczne nagłaśnianie problemu doprowadzi do tego, że samorządowcy, którzy nie przebierają w sieci w słowach, pójdą po rozum do głowy i włączą się w akcję walki z cyberprzemocą - podkreśla Michał Gruchała z Chojnickiego Dialogu.
Warto dodać, że Michał Gruchał jest biegłem sądowym w obszarze ochrony danych osobowych w sieci.

Alarmujące dane z raportów Futuronet

Badania realizowane przez Futuronet pokazują, że skala zagrożeń cyfrowych wśród dzieci i młodzieży jest alarmująca i wymaga natychmiastowych działań. Wejście w świat technologii następuje dziś wyjątkowo wcześnie – co trzecie dziecko dostaje telefon przed 7. rokiem życia, zwykle bez odpowiedniego przygotowania. Aż 73% uczniów deklaruje, że rodzice rzadko lub nigdy nie interesują się ich aktywnością w sieci. Taka luka w komunikacji przekłada się na brak poczucia bezpieczeństwa – prawie 40% uczniów nie zwróciłoby się po pomoc do rodziców, gdyby w sieci spotkało ich coś groźnego. Problem staje się jeszcze poważniejszy, gdy spojrzymy na skalę cyberprzemocy – 45% uczniów obserwuje publiczne ośmieszanie znajomych, a 30% padło jego ofiarą osobiście. Coraz częściej młodzi ludzie budują też relacje z osobami poznanymi wyłącznie online – ponad 33% utrzymuje stały kontakt z kimś, kogo nigdy nie spotkało osobiście i taką osobę jest w stanie uznać za przyjaciela. Te dane jednoznacznie wskazują, że dzieci i młodzież funkcjonują w cyfrowym świecie bez wystarczającego wsparcia dorosłych. 

Jak działać profilaktycznie?

Jednym z kluczowych działań jest kompleksowe badanie stanu uzależnień cyfrowych, cyberprzemocy oraz cyfrowych nawyków uczniów w każdej odwiedzanej szkole. Na podstawie anonimowych ankiet online diagnozujemy lokalne zachowania młodzieży, zestawiamy je z ogólnopolskimi trendami i wzbogacamy o profesjonalne rekomendacje psychologiczne. Efektem jest dedykowany raport dla miasta oraz indywidualne opracowania dla każdej szkoły, stanowiące solidną podstawę do skutecznych programów profilaktycznych. 

Następnymi elementami są szkolenia i warsztaty w szkołach, wdrożenia platformy edukacyjnej, procedur postępowania w przypadku ofiar i sprawców cyberprzemocy i ewaluacja. Futuronet działa w ramach tzw. trójkąta profilaktycznego swoje działania kierując do trzech kluczowych grup odbiorców: nauczycieli, rodziców i uczniów. Dorośli muszą zdobyć wiedzę i kompetencje w zakresie przeciwdziałania, wykrywania i reagowania na cyberprzemoc, w tym na takie zjawiska jak hejt, stalking, kradzież tożsamości, grooming czy szantaż internetowy. Uczniowie zaś podczas warsztatów poznają m.in. metody reagowania, potencjalne konsekwencje ich działań w sieci czy zasady higieny cyfrowej.

Z dumą i pełnym przekonaniem wspieram inicjatywę realizowaną we współpracy z Futuronet, której celem jest przeciwdziałanie cyberprzemocy i troska o zdrowie psychiczne dzieci oraz młodzieży. Dzieci i młodzież coraz wcześniej wchodzą w świat cyfrowy, często bez odpowiedniego przygotowania i wsparcia dorosłych. Wyniki badań są alarmujące – rosnąca skala uzależnień cyfrowych, hejtu, czy izolacji społecznej pokazuje, jak ważna jest szybka i mądra reakcja. Jako samorząd czujemy się odpowiedzialni za to, by tworzyć bezpieczne środowisko dla młodego pokolenia.
- Katarzyna Sebzda-Sztul, Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.

Przeczytaj więcej o działaniach profilaktycznych: https://futuronet.pl/profilaktyka_cyberprzemocy.html

Zobacz przykładową realizację w Kątach Wrocławskich https://futuronet.pl/katy_wroclawskie.html

Lokalne konferencje

Częścią projektu może być także lokalna konferencja edukacyjna, podczas której prezentujemy wyniki raportu. Wydarzenie wzbogacają wystąpienia ogólnopolskich specjalistów i wiodących ekspertów komunikacji cyfrowej, którzy dzielą się aktualną wiedzą i praktycznymi wskazówkami. Program konferencji jest dopasowany do lokalnych potrzeb, a celem - realne wsparcie nauczycieli, rodziców i specjalistów w budowaniu bezpiecznego środowiska cyfrowego dla dzieci i młodzieży.

Konferencja Futuronet to wydarzenie dla wszystkich, którzy chcą lepiej rozumieć wyzwania cyfrowej rzeczywistości i skutecznie wspierać dzieci.
- Marek Materek, Prezydent Miasta Starachowice.

Zobacz konferencję zrealizowaną w Starachowicach
https://futuronet.pl/konferencja_starachowice.html

Dobre przykłady, czyli jak to robią np. w Starachowicach i Ełku

Futuronet współpracuje z wieloma samorządami w całej Polsce, ze wszystkimi, którzy wykazują się odpowiedzialnością za zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży i ich bezpieczeństwem w Internecie. Miasta, które realizują wzorcowy program profilaktyki cyberprzemocy i fonoholizmu to chociażby Starachowice i Ełk, gdzie szeroko zakrojone działania obejmują szkolenia dla nauczycieli i rodziców, warsztaty dla uczniów, opracowanie raportu o stanie cyberprzemocy i fonoholizmu, wdrożenie platformy edukacyjnej czy organizację konferencji poruszającej tematy współczesnych wyzwań w zakresie edukacji cyfrowej.

Słyszymy o coraz gorszej kondycji psychicznej, o tragicznych historiach związanych z hejtem internetowym. Dlatego jako miasto, w ścisłej współpracy ze szkołami podejmujemy działania profilaktyczne i edukacyjne i w najbliższej przyszłości będziemy je kontynuować i rozszerzać. Z troski o bezpieczeństwo i zdrowie młodych ludzi.
- Tomasz Andrukiewicz, Prezydent Miasta Ełk

Zobacz projekt zrealizowany w Ełku https://futuronet.pl/elk.html

Jestem przekonany, że opracowanym wspólnie z Futuronet raportem i naszymi działaniami w szkołach rozpoczniemy rozmowy o tym, co internet robi z młodymi ludźmi. To bardzo ważny temat i nie możemy zostawić młodzieży z tym problemem samych. Starachowice są gotowe na rozpoczęcie ogólnopolskiej dyskusji. Dajemy iskrę by rozpalić ten temat.
- Marcin Gołębiowski, Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice

Zobacz projekt zrealizowany w Starachowicach https://futuronet.pl/starachowice.html

Futuronet - partner samorządu w profilaktyce cyberprzemocy 

Futuronet wspiera samorządy w działaniach profilaktycznych. Realizuje kompleksowe szkolenia, dostarcza materiały dydaktyczne oraz raporty diagnostyczne dotyczące nawyków cyfrowych uczniów. Dzięki metodzie "trójkąta profilaktycznego", obejmującej uczniów, nauczycieli i rodziców, działania Futuronet przynoszą wymierne efekty w budowaniu bezpiecznego środowiska cyfrowego dla dzieci i młodzieży.

Działaj z nami i dołącz do Koalicji Przyszłości

Koalicja Przyszłości to grono miast i gmin odpowiedzialnych cyfrowo, tych którzy chcą działać na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Zobacz członków Koalicji Przyszłości TUTAJ

Futuronet zaprasza wszystkie samorządy do współpracy. Wspólnie możemy stworzyć bezpieczne środowisko cyfrowe dla dzieci i młodzieży.
Skontaktuj się z nami na adres [email protected]
www.futuronet.pl

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%