Zamknij

Duda: AED dla OSP – ruszył nabór wniosków na doposażenie jednostek

21:02, 05.07.2025 Aktualizacja: 21:12, 05.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Ruszył nabór wniosków w nowym programie Fundacji Totalizatora Sportowego „70 AED na 70 lecie”. O doposażenie w sprzęt mogą ubiegać się ochotnicze straże pożarne z małych miejscowości.

- Doposażanie Ochotniczych Straży Pożarnych to bardzo ważne i potrzebne działanie. Ostatnie lata wielokrotnie dawały powody do interwencji OSP. W naszym regionie, zwłaszcza latem i na jesieni coraz częściej mamy do czynienia z nawałnicami i ulewami, które niszczą dobytek mieszkańców. Wtedy najszybciej reagują strażacy z OSP. Gmin nie stać na stałe finansowanie działań. Dlatego istotnym jest to, by instytucje ogólnopolskie wspierały strażaków ochotników w ich służbie na rzecz społeczeństwa. Zdarzenia pogodowe, pożary, wypadki drogowe - to najczęstsze powody interwencji. Dlatego gorąco polecam konkurs Fundacji Totalizatora Sportowego. Każde urządzenie, który służy niesieniu pomocy jest ważne dla lokalnych jednostek OSP - podkreśla Wojciech Duda, radny powiatu bytowskiego.

Jak wyjaśniono w komunikacie fundacji, głównym celem programu jest doposażenie OSP z małych miejscowości w automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED. Podkreślono też, że tego typu sprzęt, za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przeprowadza osoby udzielające pomocy przez procedurę bezpiecznej defibrylacji, w przypadkach zatrzymania krążenia. 

„Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych to najlepiej zlokalizowane i rozpoznawalne punkty w małych miejscowościach – właśnie tam dostęp do AED może realnie uratować życie. Montaż urządzeń na budynkach OSP zapewni całodobowy dostęp do defibrylatorów tam, gdzie nie ma innych służb ratunkowych. Dzięki tej inicjatywie zwiększymy szanse na skuteczną pomoc w nagłych przypadkach – tam, gdzie liczy się każda minuta” – wskazano.

W komunikacie zaznaczono, że szansę otrzymania sprzętu AED będą miały jednostki OSP, które złożą prawidłowo wniosek w generatorze programu, który znajduje się TUTAJ oraz spełnią założenia programowe.

100 osób dziennie

Według danych fundacji, każdego roku w Polsce dochodzi do około 40 tysięcy przypadków nagłego zatrzymania krążenia. Oznacza to, że prawidłowego udzielenia pomocy potrzebuje ponad 100 osób dziennie.

mr/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%