Trwają zgłoszenia wszystkich nauczycieli-wychowawców, którzy niezależnie od stażu pracy potrafią rozbudzać empatię wśród uczniów. Nagroda główna wynosi 15 tys. zł.
- Gorąco polecam ten konkurs. Docenianie ludzi z pasją, a przede wszystkim nauczycieli, którzy kształtują w dzieciach "naprawianie świata" to ważna sprawa. Sama znam wiele nauczycielek, które swój zawód traktują jako misję i doskonale ją realizują. Wyzwalanie w uczniach potrzeb pomagania ludziom, budowania postaw patriotycznych czy kreowania aktywności społecznej to początek drogi, na której w momencie wejścia w dorosłość człowiek jest po prostu dobrym człowiekiem. I takich nauczycieli należy docenić! - podkreśla Mirosława Dalecka, radna powiatu chojnickiego.
To docenienie nauczycielek i nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także ośrodków dla młodzieży za pracę wychowawczą w duchu otwartości, szacunku dla innych i sprawczości młodych ludzi.
„Wiemy, że podejmowanie własnej inicjatywy nie zawsze jest łatwe – historie laureatów i laureatek Nagrody to w dużym stopniu historie ich zmagań z niechęcią lub obojętnością społeczności i lokalnych instytucji; to również historie przekraczania tych trudności przez upór w codziennej pracy oraz odwagę sprzeciwu” – podkreśla Centrum Edukacji Obywatelskiej będące organizatorem wydarzenia
Nagroda „Za naprawianie świata” nawiązuje do swojej patronki – Ireny Sendler – i jej postawy szacunku dla każdego człowieka oraz budowania więzi między ludźmi. Podczas konkursu po uwagę jest również brane to, czy w projekty danego wychowawcy była włączona lokalna społeczność.
Kandydatki i kandydatów w konkursie mogą zgłaszać osoby trzecie, instytucje i organizacje. Nauczycielki i nauczyciele mogą też zgłosić samych siebie.
Aby spełnić warunki Nagrody nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy muszą:
– podejmować działania, w tym autorskie inicjatywy, wynikające z osobistej postawy, oparte na rozeznaniu aktualnych potrzeb wychowanków lub bieżącej sytuacji społecznej;
– konsekwentnie i długofalowo pracować z dziećmi i młodzieżą w duchu otwartości, wrażliwości i szacunku dla innych ludzi;
– inspirować dzieci i młodych ludzi do konkretnego działania zgodnie z tymi zasadami poprzez włączanie w działanie, dawaniu głosu i przestrzeni do aktywności
– odgrywać aktywną rolę w szkole, instytucji wychowawczej lub szerszym środowisku i wywierać wpływ społeczny poprzez projekty oraz działania.
Ze szczegółami konkursu można zapoznać się na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej.
mo/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz