Gmina Puck nie ma szczęścia do sąsiadów. Najpierw miasto Puck chciało ją okroić wzdłuż swoich południowych granic i skubnąć kilka sołectw, by sobie tężnie postawić. Teraz Reda coś kombinuje z przejęciem Rekowa Górnego.
Początek roku bardzo nerwowo się zapowiada pomiędzy gminą Pucka a miastem Reda, a co za tym idzie między powiatami pucki a wejherowskim. Mowa o inicjatywie grupki ok. 200 mieszkańców (aczkolwiek nikt nie potwierdził, że pod petycją są tylko i wyłącznie podpisy mieszkańców Rekowa Górnego), którzy chcą przyłączyć Rekowo Górne do miasta Redy i tym samym oderwać od gminy Puck i zmienić obszar dwóch powiatów: puckiego (miałby się zmniejszyć) i wejherowskiego (miałby się powiększyć).
Sytuacja rozwija się bardzo szybko! W tle całej sprawy jest projekt likwidacji Szkoły Podstawowej w Rekowie Górnym, co spowodowało sprzeciw części mieszkańców, poparty między innymi przez posłankę PiS Dorotę Arciszewską-Mielewczyk, która ponadpolitycznie wspiera w działaniach Magdalenę Zglenicką, pracownicę ministry z Lewicy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.
Koalicja PiS-Lewica, by oderwać od gminy Puck Rekowo Górne i przekazać Redzie, której władza jednoznacznie związana jest Platformą Obywatelską? Jeśli tej sprawy nie łączą kwestie ideowe czy polityczne to co?
Równie dziwnie wygląda to od strony władz Redy, które ledwo otrzymały wniosek, a już przygotowały uchwałę, którą przyjęła Rada Miejska. Jakby "pendolino" przejechało z Rekowa Górnego do Redy albo jakaś inna błyskawica komunikacyjna... Pojawiają się także głosy, że sprawa przejęcia Rekowa Górnego przez Redę to nie jest nowy temat, a rozmowy były toczone również we wrześniu ubiegłego roku...
Wójt gminy Puck, Marcin Nikrant wydał oświadczenie, w którym ustosunkował się do zaistniałej sytuacji. Napięcie w gminie rośnie z dnia na dzień. Większość mieszkańców Rekowa Górnego podpisuje kontrpetycję, w której oświadczają, że nie chcą włączenia do miasta Redy. Petycję "za" podpisało rzekomo 202 mieszkańców. W miejscowości natomiast mieszka ponad tysiąc dorosłych osób. Dlatego petycja z dwustoma podpisami nie może być traktowana jako miarodajna, tym bardziej, że nie wiadomo czy wszyscy podpisani są mieszkańcami Rekowa Górnego. Sprawa jest bardzo nietransparentna i budząca coraz więcej wątpliwości.
Szanowni Mieszkańcy Gminy Puck!
Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Reda została przyjęta większością głosów uchwała rozpoczynająca proces zmiany granicy administracyjnej miasta czego efektem ma być wchłonięcie wsi Rekowo Górne.
Z ogromnym zniesmaczeniem przyjmuję działania Burmistrza Redy, Rady Miasta Redy oraz Pani Magdaleny Zglenickiej - Przewodniczącej Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Rekowie Górnym (przedstawiciela części mieszkańców Rekowa Górnego) - w sprawie procedowanej uchwały dotyczącej zmiany granic administracyjnych i włączenia Rekowa Górnego do Redy.
Cały ten proces był prowadzony za plecami Gminy Puck, bez jakichkolwiek rozmów z Wójtem i Radą Gminy Puck, a także bez zaproszenia mnie na sesję Rady Miasta Redy, aby móc odnieść się do tej niezwykle istotnej kwestii. Jedyna informacja, która została mi przekazana przez Burmistrza Miasta Reda Pana Mateusza Richerta dotyczyła wpłynięcia wniosku mieszkańców Rekowa Górnego w dniu 27 stycznia.
Takie postępowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i godzi w podstawowe zasady współpracy pomiędzy samorządami. Próba oderwania części Gminy Puck powinna być poprzedzona rzetelną rozmową, a nie działaniami podjętymi w atmosferze jednostronnych decyzji. Tymczasem cała inicjatywa została zainicjowana i prowadzona w ukryciu, bez uczciwego dialogu z władzami gminy oraz bez uwzględnienia szerszych konsekwencji dla mieszkańców.
Podkreślam, że Rekowo Górne jest integralną częścią Gminy Puck i pozostanie nią, dopóki mieszkańcy całej gminy, a nie tylko garstka inicjatorów tej akcji, nie zdecydują inaczej w transparentnym procesie, uwzględniającym interes całej społeczności.
Podjęte działania są wysoce szkodliwe dla całej Gminy Puck i jej społeczności. Zostały one podjęte w atmosferze emocji i złości na Urząd Wójta Gminy Puck w związku z zamiarem likwidacji Szkoły Podstawowej w Rekowie Górnym, co jednoznacznie pokazuje brak merytorycznego uzasadnienia oraz rzeczywistej analizy konsekwencji takiej decyzji.
Zmiana granic administracyjnych to nie tylko decyzja o przynależności terytorialnej, ale również długofalowe skutki dla wszystkich mieszkańców Gminy Puck, w tym zmiany podatkowe, administracyjne, organizacyjne oraz inwestycyjne, które mogą negatywnie wpłynąć na codzienne życie wielu rodzin.
W związku z planowanym rozpoczęciem procedury zmiany granic administracyjnych, pod znakiem zapytania stoją inwestycje planowane na ten rok w Rekowie Górnym. Głównymi zadaniami miały być:
Budowa żłobka.
Wykonanie dokumentacji projektowej na budowę świetlicy wiejskiej.
Sporządzenie dokumentacji nowej organizacji ruchu na ul. Lipowej i jej wdrożenie.
Zważywszy na obecną sytuację, rozsądnym i racjonalnym będzie wstrzymanie planowanych zadań do czasu rozstrzygnięcia procedury zmiany granic, która może potrwać wiele miesięcy. Niestety, jeśli Rekowo Górne zostanie włączone do Redy, szanse na uzyskanie rekompensaty za utracone dochody budżetowe oraz poniesione nakłady inwestycyjne są niewielkie. Oznacza to, że realizacja tych zadań może zostać wstrzymana ze szkodą dla mieszkańców Rekowa Górnego.
Podkreślam, że Rekowo Górne jest integralną częścią Gminy Puck i pozostanie nią, dopóki mieszkańcy całej gminy, a nie tylko garstka inicjatorów tej akcji, nie zdecydują inaczej w przejrzystym i odpowiedzialnym procesie. Tak istotne zmiany administracyjne nie mogą być wynikiem działań pełnych emocji.
Jako Wójt Gminy Puck wyrażam stanowczy sprzeciw wobec tych działań i mam nadzieję, że Rada Gminy Puck zajmie w tej sprawie jednoznaczne stanowisko, wyrażając swój sprzeciw wobec odłączenia Rekowa Górnego od naszej gminy. Liczę na to, że radni podejmą odpowiednią uchwałę, która jasno określi nasze stanowisko i sprzeciw wobec tej inicjatywy.
Mieszkańców Gminy Puck proszę o rozwagę i merytoryczne podejście do tego tematu. Decyzje podejmowane w emocjach mogą mieć długotrwałe konsekwencje dla całej społeczności, a ich skutki mogą być trudne do odwrócenia.
Z wyrazami szacunku
Marcin Nikrant
* * *
Szanowni Państwo,
Na dzisiejszej sesji podjęto szereg istotnych uchwał, w tym m.in.: uchwały krajobrazowej (w sprawie walki z tzw. reklamozą, o której napiszę w innym poście) oraz uchwały w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic miasta Redy.
W poniedziałek na moje biurko wpłynęła petycja 202 mieszkańców Rekowa Górnego (gm. wiejska Puck) oraz 140 mieszkańców Redy w sprawie włączenia miejscowości Rekowo Górne w granice administracyjne Redy. W poniedziałek też poinformowałem o tym fakcie wójta gminy Puck.
Za uchwałą głosowało 18 radnych, 2 się wstrzymało, 1 był nieobecny.
W związku z powyższym pracownicy Urzędu Miasta Redy przygotują i odpowiednio nagłośnią plan przeprowadzenia w naszym mieście konsultacji społecznych. w których każdy z nas będzie mógł się wypowiedzieć, gdyż sprawa jest otwarta.
Ostatecznie tylko Rada Ministrów może zmienić granice gmin i powiatów a uchwała w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic i uchwała w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych to jedynie akty rozpoczynające proces.
PS. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Kreft poprosił obecnych przedstawicieli mieszkańców Rekowa Górnego o pozyskanie opinii i podpisów większej części mieszkańców miejscowości (zamieszkałej przez ok. 1000 dorosłych osób).
* * *
Burmistrz Richert zaprezentował również mapkę, na której zaznaczono teren, który miałby być przyłączony do Redy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz