Aktualne wyposażenie ochotniczych straży pożarnych, wyszkolenie strażaków oraz poziom zamożności gminy będą brane pod uwagę przy udzielaniu dofinansowania na zakup samochodów pożarniczych i sprzętu ratowniczego – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz. Do obliczania punktacji dla poszczególnych jednostek będzie służyła specjalna aplikacja.
- Wspieranie Ochotniczych Straży Pożarnych od dawna wyzwala wiele emocji. Mam nadzieję, że wskaźniki proponowane przez rząd sprawdzą się i gminy z powiatów oddalonych od metropolii trójmiejskiej, mówię tu również o powiecie bytowskim, będą brane pod uwagę przy dzieleniu środków na zakup nowych wozów strażackich. Wszyscy doskonale wiemy jak ciężko pracują nasi strażacy z OSP. Ostatnie lata pokazały, że pożary to tylko jedno z wyzwań. Nawałnice, ulewy i wichury, czy teraz obfite opady śniegu, dają naszemu regionowi we znaki praktycznie cały rok. Wtedy na pierwszej linii frontu są strażacy z OSP. Niosą pomoc i ratują życie. Bardzo często od ich szybkości działania bardzo wiele zależy. Do tego potrzebny jest nowoczesny i sprawy sprzęt ratowniczy, w którym samochód odgrywa najważniejszą rolę. Po prostu muszą jak najszybciej dotrzeć do miejsca zdarzenia - podkreśla Wojciech Duda, radny powiatu bytowskiego.
* * *
Wiceszef MSWiA przedstawił w Sejmie informację dotyczącą kryteriów podziału środków na zakup samochodów pożarniczych i sprzętu ratowniczego dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. Zaznaczył też, że w bieżącym roku środki na dofinansowanie jednostek należących do krajowego systemu zostały zwiększone z 75 mln zł do 92 mln zł.
„Jednym z ważniejszych kryteriów, będzie wskaźnik dochodów podatkowych gminy, bo chcielibyśmy tym wskaźnikiem wspierać te gminy, które są mniej zamożne, a które bardziej oczekują na ewentualne wsparcie finansowe, bo wiemy, że zamożność gmin jest zróżnicowana” – wskazał wiceminister Leśniakiewicz.
W podziale środków będzie brane pod uwagę również kryterium stopnia zagrożenia gminy, na terenie której funkcjonuje dana jednostka OSP.
„Każda gmina ma określony sytuacje, które wpływają na poziom zagrożenia. Komendant główny ma przygotowaną analizę zagrożeń poszczególnych gmin i one są klasyfikowane w kilku kategoriach. To jest jedno z pierwszych kryteriów, które będzie brane pod uwagę, czyli poziom zagrożenia pożarowego, ale również innych zagrożeń, które mogą mieć miejsce na terenie gminy” – wyjaśnił wiceminister.
Pozostałe kryteria będą dotyczyły: aktywności OSP w ostatnich trzech latach i tego jak szybko jednostka była w stanie podjąć działania po przesłanie w sygnału alarmowego, wieku samochodów będących w dyspozycji jednostki i możliwości garażowania nowego pojazdu, dostępności kierowców posiadających określone uprawnienia oraz liczby pojazdów kupionych w gminie przez ostatnie pięć lat.
„Kolejnym elementem, bardzo istotnym z punktu widzenia przygotowania jednostek do działań, jest liczba strażaków uprawnionych do udziału w działaniach ratowniczych, a wiemy o tym, że tymi kryteriami uprawniających do działania w ratowniczych jest przede wszystkim posiadanie określonego poziomu wyszkolenia, po drugie, aktualne badania lekarskie i po trzecie ubezpieczenie strażaka, które realizuje samorząd lokalny” – wskazał Leśniakiewicz.
Ocena poszczególnych jednostek będzie dokonywana za pomocą specjalnej aplikacji przygotowanej przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Jak podkreślił wiceszef MSWiA chodzi o to, by OSP były oceniane w sposób niezależny.
„System automatyzuje cały ten proces budowania rankingu, który ewentualnie potem będzie decydował o przekazaniu środków” – wyjaśnił Leśniakiewicz.
Środki dostępne dla poszczególnych jednostek OSP wcześniej zostaną podzielone na województwa. Również tutaj będą brane pod uwagę kryteria dotyczące obciążenia OSP działaniami ratowniczymi. Będzie brana też pod uwagę liczba jednostek oraz liczba mieszkańców, która zamieszkuje dane województwo.
Wiceminister dodał, że po wejściu w życie programów związanych z przepisami o ochronie ludności, ochotnicze straże pożarne będą mogły liczyć na dodatkowe wsparcie.
mr/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz