Zamknij

Osowicka: od przyszłego roku szkolnego możliwa nowa podstawa programowa z WF

08:03, 10.09.2024 Aktualizacja: 08:40, 10.09.2024
Skomentuj PAP PAP

„Powołamy z panem ministrem (sportu – red.) we współpracy zespół złożony z praktyków i ekspertów, nauczycielek i nauczycieli oraz ekspertów od wychowania fizycznego, tak żeby podstawa programowa z WF-u była podstawą realnie odpowiadającą na zapotrzebowania młodego człowieka” – zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka.

- Nie jest tajemnicą, że moją bardzo ważną aktywnością jest zaangażowanie w sport, i to w kilku dyscyplinach. Od lat uważam, że w tym obszarze, zwłaszcza w działaniach skierowanych do dzieci i młodzieży, musimy robić jak najwięcej. Otyłość, ucieczka w świat wirtualny, wady postawy - to dziś już prawie norma. Jestem przerażona beztroską rządzących od kilku kadencji, którzy dużo mówią, a nie za wiele z tego wynika. Zadbanie o właściwy rozwój młodych ludzi do konieczność. I trzeba to zrobić zanim będzie za późno. Ważną rolę muszą odegrać rodzice. Trzeba edukować i uświadamiać. Coraz powszechniejsze stają się wszelkiego rodzaju zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. Społeczeństwo musi zrozumieć, że zły rozwój dzieci w kwestiach ruchowych zaprowadzi nas do katastrofy! Czekam na zmiany programowe i na razie z umiarkowanym optymizmem podchodzę do kolejnej zapowiedzi zreformowania tego zaniedbanego odcinka przypisanego oświacie. Są tacy, którzy twierdzą, że jak ktoś chce uprawiać sport, to powinien robić to w klubach sportowych. Oczywiście! Ale jak zapuścimy pozostałą cześć uczniów, to za kilka lat dysproporcje będą tak ogromne, że będzie potrzeba dziesięcioleci, by przywrócić stan w miarę optymalny. Pamiętajmy, że to są dzieci, dla których inność, a otyłość czymś taki jest, to może być powód do dyskryminacji. Jak często spotykamy się z określeniami - ty grubasie?! Chcemy, żeby to stało się stanem faktycznym? - alarmuje Marzenna Osowicka, radna miasta Chojnice.

* * *

W trakcie konferencji „Wyniki badań kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej”  ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała powstanie nowej podstawy programowej z wychowania fizycznego, „odpowiadającej na zapotrzebowanie młodego człowieka”.

„Pozwoli nam to dostosować to co jest w podstawie programowej do realnych potrzeb, do realnych wymagań, do możliwości”- powiedziała Nowacka dodając, że nowa podstawa programowa ma szansę wejść w życie 1 września 2025 r.

„Będzie się w niej zawierało to, co zespół powołany nam rekomenduje. Zespół będzie się składał z nauczycielek i nauczycieli praktyków i ekspertów od kształcenia fizycznego. Będziemy powoływać ten zespół w ciągu najbliższych tygodni” – poinformowała ministra edukacji.

„Nie chodzi o to, żeby nauczyciel rzucił piłkę albo wstawił ocenę, tylko żeby nauczył w sposób realny tych ćwiczeń czy tych rzeczy, które pozwalają nabyć odpowiednie kompetencje. Cieszę się z tej decyzji pani minister o zmianie podstawy programowej i na pewno ministerstwo sportu w tej sprawie będzie odgrywało aktywną rolę” – dodał minister sportu i turystyki Sławomir Nitras.

Zgodnie z zapowiedzią ministry edukacji, zajęcia z wychowania fizycznego zgodnie z nową podstawą programową mają być powiązane z zajęciami z edukacji zdrowotnej.

„Te przedmioty muszą być powiązane” – powiedziała Nowacka.

Kolejne zmiany od przyszłego roku szkolnego

Zmiana podstawy programowej to nie wszystko, co czeka uczniów i nauczycieli. Jak zapowiedział Sławomir Nitras, resort sportu zmieni nazwę programu „Sportowe talenty” na „Badanie kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej”.

„Dla nas priorytetem jest badanie kompetencji ruchowych dzieci i tak ten program się nazywa. Jest to program zapisany w ustawie, ustawa jest w trakcie prac rządowych i myślę, że najpóźniej we wrześniu ta ustawa będzie w Sejmie i nazwę programu zmienimy” – poinformował minister dodając, że od przyszłego roku szkolnego program obejmie też uczniów klas I-III szkół podstawowych. Informacje na temat wyników uzyskanych przez uczniów mają być przekazywane rodzicom.

„To też jest bardzo ważne, żeby rodzic widział, jak wiele może zmienić. Jeżeli będzie to dostawać rok do roku, rodzic będzie mógł monitorować postęp i aktywizować swoje dziecko” – zaznaczyła Nowacka.

Od przyszłego roku szkolnego wsparcie w zakresie zajęć z wychowania fizycznego mają też otrzymać nauczyciele wychowania wczesnoszkolnego. Zgodnie z zapowiedzią ministra sportu, w klasach I-III przynajmniej jedna godzina w semestrze ma być lekcją wspomagającą, prowadzoną przez nauczyciela wychowania  fizycznego, który przeprowadzi lekcję poglądową dla dzieci i nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego.

„Chcemy, żeby był bardzo ścisły kontakt między profesjonalnymi nauczycielami wychowania fizycznego, a nauczycielkami wychowania wczesnoszkolnego” – podkreślił Nitras.

mc/
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%