Zamknij

W. Duda: druga szansa dla sołtysów, którym odmówiono świadczenia 300 zł. Jest projekt 

18:06, 11.02.2024 PAP Aktualizacja: 00:09, 12.02.2024
Skomentuj PAP PAP

Sołtysi, którzy otrzymali decyzje odmawiające prawa do dodatkowego świadczenia w wysokości 300 zł będą mogli ponownie złożyć wniosek – przewiduje projekt nowej ustawy o świadczeniu dla sołtysów przygotowany przez PiS. Posłowie chcą zmienić warunek związany z długością pełnienia funkcji sołtysa. 

- Wynagradzanie sołtysów to docenienie lat pracy osób, które przez lata pracowały na rzecz społeczności lokalnych prawie na zasadzie wolontariatu. Gminy nie miały narzędzi prawnych, by na przykład opłacić działalność na zasadzie diety, tak jak to jest w przypadku radnych. Zmiany w prawie zainicjowane przez rząd Morawieckiego wreszcie unormowały te kwestie i teraz człowiek podejmujący się działań na rzecz wsi ma świadomość, że jego praca jest doceniana i wynagradzana. Wszystko zależy teraz od decyzji Sejmu. Dowiemy się, czy nowy rząd również docenia pracę sołtysów - mówi Wojciech Duda, radny powiatu bytowskiego.

Zgodnie z ustawą o świadczeniu pieniężnym dla sołtysów, osoby, które pełniły funkcję sołtysa przez co najmniej 8 lat, otrzymują dodatek do emerytury w wysokości 300 zł. Świadczenie przysługuje osobom, które pełniły funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej 8 lat.  

Szybko jednak okazało się, że część sołtysów nie spełnia warunku sprawowania tej funkcji przez pełne 8 lat. Wynika to z tego, że w poszczególnych sołectwach sołtysi są wybierani w różnych terminach. W efekcie pojawiły się różnice w długości kadencji i łączne kadencje niektórych osób trwały np. 8 lat i 2 miesiące, a innych 8 lat bez kilku lub kilkunastu dni.

Ponadto, osoby pełniące funkcję sołtysa po wejściu w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym otrzymywały decyzje odmawiające przyznania świadczenia. Dotyczyło to osób, które były sołtysami przed 1990 r. i „kończyły" swoje kadencje np. w maju, listopadzie, grudniu 1990 r. 

Dlatego projekt przewiduje zmianę warunku odnoszącego się do długości pełnienia funkcji sołtysa, tj. wskazano, że okres ten powinien trwać nie krócej niż 90 miesięcy, a także warunku dotyczącego tego okresu, uwzględniającego pełnienie funkcji sołtysa przed i po wejściu w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Proponowane zmiany umożliwią także przyznanie świadczenia pieniężnego tym sołtysom, którzy pełnili funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres nie krótszy niż 90 miesięcy. Ponadto, także tym sołtysom, którzy pełnili funkcję sołtysa przed 1990 r., a następnie kontynuowali tę funkcję po wejściu w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Możliwa jest zatem sytuacja, w której osoba będzie mogła otrzymać świadczenie nawet jeśli nie była wybrana na funkcję sołtysa na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ale pełniła tę funkcję po wejściu w życie tej ustawy. 

W wyniku zmiany przepisów, sołtysi, którzy otrzymali decyzje odmawiające prawa do świadczenia będą mogli ponownie złożyć wniosek. Zgodnie z projektem taki wniosek byłby rozpatrywany już według nowych zasad.

Według stanu na dzień 1 grudnia 2023 r. prawo do świadczenia emerytalnego dla sołtysów uzyskało 31 454 osoby. Z powodu pełnienia funkcji sołtysa przez okres krótszy niż pełne 8 lat odmówiono przyznania świadczenia 1 185 osobom.


mp/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%