Powyżej 50 lat ma aż 39,8 proc. rur, z czego 2,8 proc. to wodociągi położone w okresie II wojny światowej, a aż 22,3 proc. pamięta czasy II Rzeczypospolitej.
W przypadku kanalizacji jest trochę lepiej. 11,9 proc. to rury powyżej 50 lat. Ale za to 0,4 proc. jest starsze niż 100 lat.”
- przypomina gdyński radny Marcin Bełbot.
Do tego dochodzi jeszcze kwestia pojawiania się bakterii, które stanowią poważne zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego.
[ZT]49345[/ZT]
- W związku z doniesieniami o wystąpieniu bakterii w systemie wodociągów PEWIK skierowałem interpelację do prezydenta Gdyni – mówi radny Bełbot.
1. Co było przyczyną wystąpienia bakterii w systemie wodociągów PEWIK w wyniku czego przez kilka tygodni ponad 5 tysięcy mieszkańców Wejherowa nie mogło używać wody?
2. Czy w ostatnim czasie (rok 2020-2023) w sieciach wodociągowych na terenie Gdyni odnotowano jakiekolwiek występowanie bakterii? Jeżeli tak proszę o informację gdzie wystąpiły oraz jakie to bakterie.
3. Czy na przestrzeni ostatnich 2 lat w Gdyni wymieniono lub położono nowe rury wodociągowe? Jeżeli tak proszę o informację gdzie oraz ile metrów.
4.I1e i gdzie na przestrzeni ostatnich 4 lat (2019-2022) miało miejsce na terenie Gdyni awarii wodociągów lub kanalizacji? Proszę o wskazanie dat, miejsc, co było ich powodem, ile czasu trwały naprawy oraz proszę o podanie ich kosztów.
5. Kiedy ostatnio PEWIK dokonywał przeglądu całości systemu wodociągów?
6. Co jaki czas zawory wodociągowe są czyszczone oraz jaki jest koszt takiego działania?
7. Z jakiego materiału są sieci wodociągowe w Gdyni (rury)? Proszę o wskazanie ilości sieci w podziale na długości i materiał.
Odpowiedzi dotyczącej bakterii w systemie wodociągów PEWIK informuję, że uprawnienia i obowiązki prezydenta Miasta Gdyni w zakresie zadania publicznego dotyczącego m.in. wodociągów i zaopatrzenia w wodę wykonuje Zarząd Komunalnego Związku Gmin "Dolina Redy i Chylonki" w Gdyni, poprzez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością PEWIK GDYNIA udzieliła wiceprezydentka Katarzyna Gruszecka-Spychała.
W wyniku analizy zdarzeń poprzedzających otrzymanie ponadnormatywnych wyników badań bakteriologicznych jakości wody, ustalono że ich przyczyną było cofnięcie się wody o obniżonej jakości z przyłącza wodociągowego włączonego do sieci wodociągowej na terenie Wejherowskiego Systemu Wodociągowego. Przyłącze to zaopatrywało w wodę budynek techniczny nastawni kolejowej przy ul. Sienkiewicza w Wejherowie i miało duże wymiary (długość ok. 60 m oraz średnicę 80mm). Warunki i sposób korzystania z przyłącza sprzyjały stagnacji w nim wody oraz stwarzały warunki do wtórnego zanieczyszczenia wody. Stan techniczny przyłącza oceniono jako zły (silnie skorodowane).
Na podstawie posiadanych dokumentów — „Ocen jakości wody" wydawanych w okresie od 1 marca do 20 marca 2023r. przez Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną w Wejherowie wynika, że okres w którym dla ściśle określonego obszaru miasta Wejherowo stwierdzony był brak przydatności wody do spożycia wynosił 9 dni, natomiast po tym czasie wyżej cytowana Inspekcja Sanitarna wydała zgodę na przydatność wody do spożycia na zasadach warunkowych (przegotowanie przez spożyciem). Przy czym dzięki wdrożonym przez PEWIK GDYNIA kompleksowym działaniom naprawczym, uzyskana została szybka poprawa parametrów mikrobiologicznych wody.
W próbach wody pobieranych do badań od 02.03.2023 nie stwierdzano już ponadnormatywnej obecności bakterii E,Coli. W tym miejscu należy podkreślić, że bakterie grupy coli są stosowane w technice badawczej jako parametr wskaźnikowy informujący, że mogło dojść do kontaktu wody z zanieczyszczeniem pochodzenia zarówno od organizmów stałociepinych jak i środowiskowego - gleby, materiału roślinnego. Stanowią one kryterium oceny czystości systemu dystrybucji wody. Badanie występowania w wodzie wyżej wymienionych organizmów jest ugruntowaną i prawnie umocowaną praktyką oceny mikrobiologicznej jakości wody. Same zaś wskaźniki mikrobiologiczne nie są organizmami chorobotwórczymi.
Takiego określenia użyła Gruszecka-Spychała. Nie potrzeba tu niczego dodawać. Wynika z tego jasno, że gdyńskie wodociągi są w opłakanym stanie i pojawianie się wszelkiej maści bakterii to swoista negatywne norma!
Czy podobne zdarzenia wystąpiły w okresie 2020-2023 w Gdyni?
„Informujemy, że w latach 2020-2023 nie odnotowano potwierdzonego, trwałego pogorszenia mikrobiologicznej jakości wody skutkującego brakiem lub ograniczeniem przydatności wody do spożycia przez ludzi w Gdyńskim Systemie Wodociągowym. Jakość wody we wszystkich strefach zaopatrzenia miasta Gdynia odpowiadała obowiązującym wymaganiom.” - poinformowała urzędniczka gdyńskiego ratusza.
Wniosek może być tylko jeden – stan rur i zaworów jest coraz gorszy i stąd pojawienie się bakterii.
Gdzie i ile sieci wodociągowej wymieniono i położono na terenie Gdyni?
Na przestrzeni ostatnich 2 lat w Gdyni wymieniono i położono 20 019,41 m sieci wodociągowej. Sieci budowano/wymieniano w dzielnicach Gdyni: Chwarzno, Chylonia, Cisowa, Dąbrowa, Działki Leśne, Kacze Buki, Kamienna Góra, Leszczynki, Mały Kack, Obłuże, Oksywie, Orłowo, Pogórze dolne, Redłowo, Śródmieście, Wiczlino, Wielki Kack, Witomino, Wzg. Św. Maksymiliana.
Awaryjność sieci w okresie ostatnich 4 lat.
Sieć wodociągowa.
Statystyka zdarzeń awaryjnych:
- 26 sierpień 2019r, DN 400mm, ul. Witomińska 72 pęknięcie-złamanie, wymiana odcinka rury na magistrali, - 07 listopad 2019r, DN300mm, al. Zwycięstwa róg ul. Świętojańskiej, pęknięcie-złamanie, założono złącze rurowe
- 07 kwietnia 2020r, DN 350mm, ul. Sandomierska 1, pęknięcie-złamanie, wymiana odcinka rury na magistrali,
- 09 stycznia 2021 r, DN 500mm, ul. Mosiężna róg Cynkowa, pęknięcie-złamanie, wymiana odcinka rury,
- 27 marca 2021r, DN 800mm, ul. Hutnicza przy wiadukcie kolejowym, uszkodzenie połączenia, wymiana złącza,
- 14 czerwca 2021r, DN 500mm, ul. Mosiężna róg Cynkowa, uszkodzenie połączenia, założono doszczelniacz,
- 12 sierpnia 2021r, DN 600mm, ul. Morska 445, pęknięcie-złamanie, wymiana odcinka rury,
- 16 grudnia 2021r, DN 300mm, ul. Podjazd przy wiadukcie kolejowym, rozszczelnienie połączenia, założono złącze rurowe,
- 8 kwietnia 2022r, DN600mm, Gdynia, ul. Morska 409, pęknięcie—złamanie, wymiana odcinka rury,
- 2 listopada 2022r, DN300mm, Gdynia, ul. Nowowiczlińska 31, pęknięcie-złamanie, wymiana odcinka wodociągu.
* średni wskaźnik awaryjności sieci wodociągowej w Polsce w grupie przedsiębiorstw dużych (do których zalicza się PEW1K GDYNIA) wynosi 0,33 wycieków/km sieci
Sieć kanalizacyjna.
- średni wskaźnik awaryjności sieci kanalizacyjnej w Polsce w grupie przedsiębiorstw dużych (do których zalicza się PEWIK GDYNIA) wynosi 0,67 awarii/km sieci
Wszelkie dane dotyczące zaangażowania służb, sprzętu i zużycia materiałów są ewidencjonowane i dostępne w elektronicznych systemach Spółki.
Kiedy ostatnio PEWIK dokonywał przeglądu całości systemu wodociągów?
W zakresie usług zaopatrzenia w wodę Spółka działa na terenie miast Gdynia, Rumia, Reda i Wejherowo oraz na terenie następujących miejscowości w gminach wiejskich: Wejherowo — Gościcino, Bolszewo, Orle, Góra, Zamostne, Kniewo, Gowino, Warszkowo, Zibertowo; Kosakowo — Kazimierz, Dębogórze Wybudowanie, Kosakowo i Pogórze. Źródłem wody dla systemu zaopatrzenia w wodę na terenie działania Spółki są własne ujęcia wody, za pośrednictwem których wydobywana jest woda z pokładów wodonośnych z okresu kredy, trzeciorzędu i czwartorzędu. Eksploatowanych jest 83 studni głębinowych zlokalizowanych na 8 ujęciach. Ujmowana woda uzdatniana jest w procesie jednostopniowej filtracji ciśnieniowej skierowanej głównie na usunięcie z wody ponadnormatywnej ilości związków żelaza i manganu w dziewięciu Stacjach Uzdatniania Wody: KOLIBKI, SIERADZKA, WICZLINO, WIELKI KACK, KAZIMIERZ, REDA, RUMIA, BRZOZOWA, CEDRON.
Eksploatowaną przez Spółkę infrastrukturę wodociągową tworzą trzy wydzielone systemy wodociągowe:
• 4 pompownie strefowe,
• 21 stacji hydroforowych - lokalnych stacji podnoszenia ciśnienia,
• 30 stacji redukcji - regulacji ciśnienia,
• 13 zbiorników retencyjnych wody o całkowitej pojemności 32.400 m3.
Udzielenie odpowiedzi wprost na pytanie kiedy ostatnio PEWIK dokonywał przeglądu całości systemu wodociągów jest niemożliwe, ponieważ zbiorczy system jest monitorowany i nadzorowany w sposób ciągły, całodobowo.
Rozbudowana sieć terenowych punktów pomiaru przepływu i ciśnienia w całym Systemie Wodociągowym umożliwia ścisłą kontrolę ilości wody podawanej do zawężonych sektorów sieci oraz nadzór nad ciśnieniem w sieci.
Wydzielone strefy zasilania w znacznym stopniu poprawiły parametry dostarczania wody do odbiorców.
W oparciu o uzyskany zbiór danych i odpowiednie analizy można wychwycić awarie na sieci wodociągowej, ukryte wycieki wody, zwiększony lub nadmierny pobór wody.
Dzięki wdrażanemu programowi monitoringu sieci i w oparciu o rozbudowany system monitorowania, możliwe jest osiągnięcie wyższego poziomu sprawności działania sieci wodociągowej, zmniejszenie kosztów eksploatacji i skrócenie czasu usuwania awarii. Zgodnie z założeniami do realizacji monitoringu uwzględniono montaż na obiektach systemu wodociągowego urządzeń do pomiarów parametrów pracy, przekazujących dane do centralnej dyspozytorni przy użyciu sieci GSM oraz łączami światłowodowymi. Zrealizowane zostało wydzielenie sektorów sieci wodociągowej i opomiarowanie ich w sposób ciągły. W chwili obecnej PEWIK GDYNIA Sp. z o.o. dysponuje kompletną instalacją telemetryczną dla wszystkich obsługiwanych obiektów.
Wszystkie dane pomiarowe oraz informacje alarmowe przesyłane są do operatorów w czasie rzeczywistym i wizualizowane na ekranie w centralnej dyspozytorni. System taki umożliwia sterowanie pracą sieci magistralnej i układami pompowymi, bezpośrednio z dyspozytorni zlokalizowanej na Witomińskiej 29 w Gdyni.
Co jaki czas zawory wodociągowe są czyszczone i jaki jest koszt takiego działania?
Zainstalowane na sieci wodociągowej zasuwy nie wymagają czyszczenia. Podlegają one czynnościom przeglądowym mającym na celu potwierdzić prawidłowość ich działania oraz właściwy stan techniczny. Częstotliwość tych czynności zależna jest od znaczenia zasuwy, jej lokalizacji oraz bieżących wymagań wynikających z uwarunkowań eksploatacyjnych, remontowych czy też inwestycyjnych. Podobna sytuacja występuje także w przypadku zlokalizowanych na instalacjach wodociągowych zaworów.
Ostatnią grupę stanowią zawory redukcyjne i regulacyjne, które poddawane są nie tylko czynnościom przeglądowym ale także okresowej wymianie elementów sterujących. Z uwagi na fakt, iż wyżej wymienione czynności wykonywane są przez służby w ramach szerokich zadań dziennych i obszarowych, nie prowadzimy indywidulnej kalkulacji kosztów dla pojedynczego elementu. Natomiast wszystkie dane dotyczące zaangażowania osobowego, sprzętowego i materiałowego ewidencjonowane są w bazie danych Spółki, zgodnie z zasadami wdrożonej rachunkowości zarządczej.
Z jakiego materiału są sieci wodociągowe w Gdyni?
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz