Zamknij

GPS dobrego pomagania rodzinom z problemem uzależnienia

23:01, 09.09.2020 hs za: MOPS/Policja Gdynia Aktualizacja: 08:34, 10.09.2020
Skomentuj

O tym, jak skutecznie pomagać rodzinom zmagającym się z problemem uzależnienia rozmawiali specjaliści podczas wtorkowej (8 września) konferencji pod hasłem „GPS dobrego pomagania rodzinom z problemem uzależnienia”.

Gdy z uzależnieniem zmaga się jeden z członków rodziny, wsparcia wymagają wszyscy – bo wszyscy odczuwają jego skutki. Bywa, że w to wsparcie zaangażowanych jest wielu specjalistów z coraz nowych dziedzin. Bo mówiąc o uzależnieniach warto pamiętać, że w grę wchodzą nie tylko używki, jak alkohol czy substancje odurzające, ale też szeroko pojęte nowe technologie.  

Uzależnienie od używek i nowych technologii to problem poważny. W wielu przypadkach rodzice nie zauważają w porę początków zniewolenia przez alkohol, narkotyki czy internet. Szkoła ma swoje problemy, w których uczeń jest na samym końcu. Jedynie konsekwentne systematyczne diagnozowanie może dać obraz zagrożenia.

W Polsce jednak od lat profilaktyka jest traktowana po macoszemu. Potem trzeba walczyć ze skutkami.

- Warto i trzeba popularyzować wiedzę na temat uzależnień, związanego z nimi ryzyka zdrowotnego oraz czynników chroniących przed problemem. Z informacjami na ten temat chcemy docierać zarówno do mieszkańców, jak i osób zawodowo związanych z  instytucjami mającymi za zadanie pomagać i wspierać mieszkańców w rozwiązywaniu problemów, wskazywaniu możliwości pomocy w sytuacjach trudnych życiowo – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Specjaliści dzielili się wiedzą o tym, jak umacniać osoby doświadczające problemów i niwelować zaburzenia, łagodzić napięcia; jak wykazać się empatią i zrozumieniem przy jednoczesnym zachowaniu konsekwencji wobec osób poszukujących pomocy. Wskazano czynniki wpływające na prawidłowe funkcjonowanie człowieka jako jednostki w społeczeństwie. Wszystko po to, by mieć poczucie słuszności prowadzonych działań zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Konferencja podzielona była na trzy bloki tematyczne, zainteresowani mogli śledzić wszystkie lub wybrać te znajdujące się w ich obszarze zainteresowań:

* godz. 9.00 – 10.30: „Dialog motywujący w pracy z rodziną" – prowadzący: Grzegorz Kędzioł, psychoterapeuta

* godz. 10.50 - 12.20: „Substancje psychoaktywne a zaburzenia i choroby psychiczne” – prowadzący: Iwona Trzebiatowska, dr nauk medycznych, specjalista psychiatrii i medycyny paliatywnej

* godz. 12.40 - 14.10: „Dlaczego w świecie cyfrowym tak ważne są relacje osobiste? Idea 3xR" – prowadzący: Maciej Dębski, socjolog  

Grzegorz Kędzioł pokazał, co może mieć do zaoferowania dialog motywujący jako efektywna metoda wspomagania zmian i dlaczego warto z niej korzystać. Z kolei Iwona Trzebiatowska poruszył temat „podwójnej diagnozy”, czyli zaburzenia psychicznego współwystępującego z uzależnieniem. Wyjaśniła wzajemne powiązania. Omówiła czym w pierwszej kolejności zająć się podczas leczenia, by efekty były zadowalające oraz przybliży wpływ zażywania substancji psychoaktywnych na powstawanie zaburzeń psychicznych.

Maciej Dębski zaprezentował najnowsze dane dotyczące nadużywania nowych technologii i wyjaśni, dlaczego najlepszym czynnikiem chroniącym przed jakimkolwiek wejściem w problem jest dobrze zbudowana relacja z osobami najbliższymi. Przybliżył wagę nie tylko relacji, ale również znaczenia rytuałów rodzinnych oraz zasad (ram) korzystania z cyfrowych narzędzi ekranowych. Jego autorska idea 3 x R (relacje - rama - rytuał) doskonale wpisuje się we współczesną debatę o roli rodziców w procesie wchodzenia w świat mediów cyfrowych ich dzieci.

W konferencji w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym uczestniczyli również gdyński policjanci. Mundurowi podczas swojej pracy często udzielają wsparcia rodzinom dotkniętym problemem uzależnienia, dlatego udział w szkoleniu był bardzo istotny.

Na konferencji byli policjanci zajmujący się przeciwdziałaniem uzależnieniom, profilaktyką wśród dzieci i młodzieży oraz dzielnicowi. Spotkanie dało szansę wszystkim uczestnikom na szersze zrozumienie problemu uzależnień, które większości kojarzy się z alkoholem i narkotykami, a w rzeczywistości dotyczy również nowych technologii.

W konferencji udział wzięło blisko 50 uczestników. Szkolenie odbyło się z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych.

(hs za: MOPS/Policja Gdynia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%