Zamknij

II EDYCJA BADANIA E-MIGRACJA. Dlaczego eksperci branży technologicznej decydują się na emigrację?

00:05, 29.10.2020 hs za: Muzeum Emigracji Aktualizacja: 00:09, 29.10.2020
Skomentuj

Polacy i potomkowie polskich emigrantów mieli i wciąż mają ogromny wpływ na rozwój branży technologicznej na świecie. Potwierdza to badanie E-MIGRACJA. POLSKA DIASPORA TECHNOLOGICZNA, przeprowadzone przez Muzeum Emigracji w Gdyni, PLUGin Polish Innovation Diaspora we współpracy z Innym Formatem w latach 2018-2019. Trwa druga edycja tego badania.

Projekt zainicjowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni miał innowacyjny charakter. Było to pierwsze kompleksowe badanie Polaków i osób o polskich korzeniach, którzy działają za granicą w szeroko rozumianych nowoczesnych sektorach gospodarki. Pierwsza edycja przyniosła szereg interesujących informacji na temat tej grupy - ich nastawienie do emigracji, kształtowanie kontaktów prywatnych i zawodowych, plany ewentualnego powrotu do Polski czy też współpracy z osobami, instytucjami lub organizacjami działającymi na terenie kraju. Na potrzeby drugiej edycji projekt uzupełniono o nowe pytania odnoszące się do bieżącej sytuacji, w tym pandemii koronawirusa Covid-19 oraz stereotypów migracyjnych.   

Do udziału w badaniu zapraszamy polskich emigrantów, osoby o polskich korzeniach oraz polskich transmigrantów, ekspatów czy też współczesnych nomadów, którzy pracują przy projektach za granicą w nowoczesnych sektorach gospodarki. Weź udział w badaniu E-migracja.

Polska diaspora technologiczna: http://www.e-migracja.eu/

W latach 2018/2019 Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z PLUGin Polish Innovation Diaspora oraz Innym Formatem zrealizowało I edycję badania, zakończoną obszernym raportem. Dzięki aktywności członków diaspory zebrano podstawowe dane dotyczące ich sytuacji życiowej i zawodowej, dokonując charakterystyki badanej grupy. W badaniu uwzględniono takie obszary jak: wymiar społeczno-demograficzny, zawodowy oraz sytuacja rodzinna, doświadczenia migracyjne, relacje społeczne i zawodowe na emigracji, poczucie tożsamości i więzi z krajem, perspektywa powrotu do Polski oraz współpraca z osobami, instytucjami czy organizacjami z Polski.

Polacy zajmują istotne miejsce w dziejach migracyjnych Europy i świata. W związku z tym obecność Polaków jest współcześnie dostrzegalna na wszystkich kontynentach, a liczebność diaspory polskiej szacuje się na około 20 milionów. Jednocześnie, zgodnie z opublikowanymi przez GUS danymi, poza granicami państwa polskiego w 2016 r. przebywało czasowo, tj. ponad 3 miesiące, ponad 2,5 mln mieszkańców naszego kraju.

Dziś doświadczeni i wykształceni Polacy pracują w międzynarodowych korporacjach, ośrodkach badawczo-rozwojowych, renomowanych uczelniach oraz firmach na całym świecie, często zajmując wyższe stanowiska kierownicze. Wielu emigrantów znalazło zatrudnienie w sektorze związanym z nowymi technologiami, są właścicielami firm lub start-upów działających na globalnym rynku. Polscy studenci od lat regularnie znajdują się w finałach prestiżowych konkursów programistycznych. Najlepsi znajdują zatrudnienie w czołowych firmach na świecie.

(hs za: Muzeum Emigracji)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%