Zamknij

VIKA z Gdyni wśród finalistów ogólnopolskiego konkursu Aplikacje Jutra. Powie ile będziemy żyć

10:02, 21.09.2020 hs za: PPNT Aktualizacja: 10:07, 21.09.2020
Skomentuj

Konkurs Polskiej Fundacji Rozwoju ma na celu wsparcie najlepszych polskich projektów, które mają pomóc walczyć ze skutkami pandemii a także wspierać Polaków po kryzysie COVID w obszarach zdrowia, pracy i przedsiębiorczości.

Sposób na kryzys

Już przed pandemią stan zdrowia Polaków nie był najlepszy: ponad połowa Polaków cierpiała na nadwagę lub otyłość. Koronawirus pogorszył sytuację: gorzej się odżywiamy, więcej siedzimy przed komputerami i telewizorami, mniej się ruszamy. W efekcie w czasie lockdown-u przytyliśmy średnio 2 kg. Jeśli nie zadziałamy teraz, będziemy szybciej zapadać na choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca, choroby układu krążenia.

Vika to aplikacja opracowywana właśnie w celu rozwiązania tego problemu. Vika powstaje w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym, tworzy ją multidyscyplinarny zespół polskich naukowców, lekarzy, inżynierów. Vika wylicza ile możemy oczekiwać lat zdrowia. Zawarty w aplikacji algorytm bierze pod uwagę indywidualne dane dotyczące stylu życia, między innymi higieny snu, posiłków i aktywności fizycznej.

Jak w grze komputerowej

Vika uświadamia o stanie naszego zdrowia, pokazując jasną i zrozumiałą dla wszystkich informację. 40-latek może zobaczyć, że będzie cieszył się zdrowiem jeszcze przez 30 lat, ale może też się okazać, że znacznie krócej... Wszystko zależy od jego stylu życia.

Każdy, który chce dłużej cieszyć się zdrowiem znajdzie w Vice coś dla siebie w postaci Misji. Misje działają jak gra o... zdrowie. Ich celem jest zmiana stylu życia na zdrowszy i zyskanie lat zdrowia. “Naszym celem jest milion lat zdrowia więcej.” - mówi Łukasz Osowski, współtwórca Viki.

Każdy może pomóc w tworzeniu aplikacji

Jeśli chcesz wesprzeć tworzenie aplikacji - pobierz pilotażową wersję Viki ze strony vika.life.

W aplikacji przekazuj swoje sugestie i tym samym przyczyń się do osiągnięcia celu - Miliona lat zdrowia więcej w Polsce!

O zespole:

Zespół Vika, w skład którego wchodzą m.in. lekarze, dietetyk, psycholog, programiści, analitycy danych i epidemiolodzy powstał w 2019 roku w Gdyni. Powołało go do życia trzech ekspertów: Łukasz Osowski współtwórca syntezatora mowy IVONA, Tomasz Noiński współtwórca asystenta głosowego Alexa Amazon oraz dr n.med. Piotr Wiśniewski, pracownik naukowy GUMed. 

(hs za: PPNT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%