Do Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi dotarli finaliści (wraz z opiekunami) tegorocznych finałów konkursy "Sprawny w zawodzie", wśród nich ekipa z Pomorza.
- Sprawny w zawodzie to konkurs podsumowujący całoroczną naukę i pracę Ochotniczych Hufców Pracy. Nasi uczestnicy prezentują swoje umiejętności i wiedzę, które zdobyli. Efekty są fantastyczne. Obserwując osiągnięcia młodzieży podczas finałów wojewódzkich mogą śmiało powiedzieć, że OHP doskonale przygotowuje uczestników zarówno do przyszłej pracy, jak i dorosłego życia. Wszystkim finalistom tegorocznych finałów życzę najlepszych notowań i radości z wykonywanych zadań - podkreśla Małgorzata Zwiercan, Komendant Główny OHP.
Ponad sześćdziesięcioro uczestników w czterech kategoriach powalczy o tytuł najlepszego:
Z województwa pomorskiego ok. godz. 10:00 rano na Mazury wraz z opiekunami wyruszyło czworo finalistów:
Wcześniej pomorscy finaliści wygrali eliminacje wojewódzkie. Poniżej przybliżamy uczestników z województwa pomorskiego.
Szymon Magrian z Gdyni będzie reprezentował Pomorską Komendę Wojewódzką OHP na ogólnopolskich finałach konkursu „Sprawny w zawodzie” w Gołdapi w kategorii znajomości zasad bezpieczeństwa i higieny pracy z elementami prawa pracy.
„Nasz uczestnik był bezkonkurencyjny doskonale zdając test jak i udzielając odpowiedzi w trakcie szkolenia z pierwszej pomocy. Kolejnym etapem będzie uczestnictwo Szymona w finałach Konkursu „Sprawny w zawodzie” – informuje Hufiec Pracy 11-12 w Gdyni zapowiadając wyjazd uczestnika do Gołdapi.
Szymon jest uczniem III klasy Szkoły Branżowej I stopnia Cosinus o profilu – elektromechanik pojazdów elektrycznych. Praktyczną naukę zawodu odbywa w firmie TRANS-MAR w Gdyni pod kierunkiem Mariusza Kalety.
Od najmłodszych lat interesował się sportem, informatyką i mechaniką. Należy do drużyny piłki nożnej „Gdyńskie Orły”, trenuje MMA, a w wolnych chwilach szkoli się w kierunku informatyki. Pasją jest dla niego sport, motoryzacja, motocykle oraz informatyka. W przyszłości chciałby to wszystko połączyć i zająć się rozpoznawaniem błędów i awarii poprzez podłączenie ich do komputera i naprawę. Obecnie z niecierpliwością czeka na prawo jazdy, bo cały czas pielęgnuje i naprawia swoje auto wraz z motocyklem.
Poza tym, Szymon posiada wiedzę w różnych tematach, bo jest typem ciekawskimi dociekliwym jak nie wie to znajdzie lub doczyta. Jest bardzo aktywnym uczestnikiem OHP i bierze udział w wydarzeniach jednostki, co daje jemu pewność w obyciu z ludźmi.
Podejmuje się dodatkowych prac zarobkowych w różnych branżach takich jak: motoryzacja, przeprowadzki czy pomoc informatyczna. Duże doświadczenie, chęć pracy i możliwości zarobkowe oraz ciężka praca którą podejmuje od najmłodszych lat to wzorowa postawa godna do naśladowania dla dzisiejszej młodzieży.
Jak przygotowywałeś się do finałów wojewódzkich?
Przygotowywałem się na podstawie przykładowych testów, które przygotowałem wraz z wychowawcą i razem analizowaliśmy poprawne odpowiedzi, tak aby utrwalić wiedzę i lepiej zapamiętać odpowiedzi. Kolega, który jest strażakiem i szkoli w kierunku BHP pomagał mi w odpowiedziach na trudne pytania, co ułatwiło mi przyswajanie nowej wiedzy w tym kierunku.
Co najbardziej inspiruje Cię podczas pracy w zawodzie, na co kładziesz największy nacisk?
W trakcie pracy inspiruję się wszystkim, moje zainteresowanie wzrasta wraz z czasem wykonywanych praktyk. Z chęcią zostaję po praktykach, aby nauczyć się czegoś nowego. Kładę największy nacisk na precyzję i dokładność w trakcie pracy. Nigdy nie wiadomo, co tak naprawdę zepsuło się w samochodzie, to jest wielka niespodzianka i ta niewiadoma podoba mi się najbardziej…
Na ile, tak jak czujesz, edukacja w OHP ma wpływ na znalezienie zatrudnienia w Twoim zawodzie i czy Twoim zdaniem wykształciłeś odpowiednie umiejętności, by samodzielnie realizować się zawodowo?
Edukacja w OHP jest podstawą, bo to nauka poprzez praktykę, która dała mi możliwość poznania zawodu od podstaw i pogłębienia pasji. Moim marzeniem był kierunek informatyczny, który w przyszłości mam zamiar połączyć z elektromechaniką. Doświadczenie zdobyte w trakcie praktyk pomoże mi znaleźć zatrudnienie, a pracodawca już złożył mi propozycję pozostania w pracy u niego po zdanym egzaminie zawodowym oraz zakończeniu edukacji.
Natalia Wasiek jest uczestniczką 11-3 Hufca Pracy w Pruszczu Gdańskim. Uczy się w zawodzie Fryzjer w Salonie fryzjerskim ,,Viktoria” ul. Rogozińskiego 5/s6w Pruszczu Gdańskim pod przewodnictwem Pani Żanety Białek. Jednocześnie jest uczennicą III klasy Branżowej Szkoły I Stopnia w Zespole Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim.
Natalia aktywnie uczestniczy w konkursach, na szczeblu lokalnym i wojewódzkim bierze czynny udział w akcjach charytatywnych na rzecz hufca, szkoły i środowiska lokalnego. Należy do Rady Młodzieży 11-3 HP oraz Klubu Aktywnych. Zaangażowana w działalność wolontariatu, chętna do współpracy.
Natalia jest osobą zdyscyplinowaną i sumienną. Dobrą cechą w wykonywanym zawodzie jest kreatywność, pracowitość i dobra organizacja pracy. Posiada predyspozycje zawodowe, nie boi się wyzwań. W pracy z klientem, służy pomocą w doborze fryzury i sprawia aby w salonie panowała miła atmosfera.
Podczas trzech lat nauki Natalia dała się poznać jako uczennica, która wzorowo wypełnia obowiązki szkolne. Szanuje poglądy innych, dba o bezpieczeństwo i zdrowie swoje i innych osób. Ponadto jest koleżeńska i potrafi dostosować się do pracy w zespole. Przykładnie spełnia obowiązki szkolne, regularnie uczęszcza do szkoły. Zawsze punktualna i zdyscyplinowana, odpowiedzialna za swoje zadania i obowiązki. Jej postawa i zachowanie może być wzorem do naśladowania.
Jak przygotowywałaś się do finałów wojewódzkich?
Moje przygotowania do finałów wojewódzkich trwały dość krótko, jednakże były bardzo aktywne i intensywne. Przygotowywałam się poprzez robienie fryzur prawie codziennie, nigdy nie wyszło to samo, ale miałam w głowie plan żeby ułożyć sobie jak to ma wyglądać, jakie dodatki trzeba dobrać, czy co uszyć aby lalka, którą była moja modelka miała dobry podkład, czyli „ubiór”.
Co najbardziej inspiruje cię podczas pracy w zawodzie, na co kładziesz największy nacisk?
Najbardziej inspiruje i napędza mnie zadowolenie klientki z wykonanej pracy. Jednak jeśli zrobię coś źle to jest to też formą nauki, ponieważ staram się doskonalić siebie i poprawiać wszystkie błędy. Największy nacisk kładę na to, aby fryzura, upięcie bądź farbowanie, które wykonuję było na 100% idealnie.
Na ile, tak jak czujesz, edukacja w OHP ma wpływ na znalezienie zatrudnienia w twoim zawodzie i czy twoim zdaniem wykształciłaś odpowiednie umiejętności by samodzielnie realizować się zawodowo?
Moim zdaniem edukacja w OHP daje nam dużo możliwości, są konkursy przez które się doskonalimy, wyjazdy przez które poznajemy siebie na wzajem, miłe Panie które prowadzą naszą placówkę i zawsze są do pomocy i w razie jak bym straciła pracę wiem, że pomogły by mi poszukać nowej. Uważam że moje umiejętności po praktykach są na tyle duże, że mogłabym zacząć pracę samodzielnie. Jestem w pełni świadoma, że moja praca nie wyglądałaby jak praca profesjonalisty, który jest w zawodzie np. 20 lat, ale uważam że jak będę się doszkalać poprzez różne szkolenia to mogę dość szybko nabrać wprawy.
Wiktoria Maćkowiak jest reprezentantką Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Konkursie Ogólnopolskim „Sprawny w zawodzie - Kucharz 2022”.
Jest uczestniczką 11-7 Hufca Gdańsk.
W trakcie finałów wojewódzkich przygotowała tost z jajkiem „poche” oraz pulpety w sosie warzywnym z puree ziemniaczanym i buraczkami.
Jest uczennicą Szkoły Branżowej I Stopnia nr 1 w Gdańsku.
Praktyczną naukę zawodu realizuje w MBM Katering w Juszkowie pod kierunkiem Krzysztofa Barwińskiego.
Jak przygotowywałaś się do finałów wojewódzkich?
Do konkursu przygotowywałam się poprzez rozwiązanie egzaminów zawodowych oraz wielogodzinne spędzanie czasu w domowym zaciszu mojej kuchni! To właśnie w niej udoskonaliłam i doprecyzowałam estetykę serwowanych dań, a także metodą prób i błędów odnajdywałam nowe smaki, które nadały moim potrawom niespotykany i unikalny aromat.
Również fakt, że na konkursie towarzyszyły mi moje szczęśliwe skarpetki spowodował, że miałam ze sobą dużo optymizmu. Dlaczego? Ponieważ widnieje na nich wizerunek SpongeBoba, który jak wiemy był najlepszym kucharzem wśród mórz i oceanów. Zawsze gdy je nosze, mam wrażenie, że łatwiej mi się gotuje.
Co najbardziej inspiruje Cię podczas pracy w zawodzie, na co kładziesz największy nacisk?
Moim zdaniem najbardziej inspirujące jest odkrywanie smaków, których nigdy nie znaliśmy. Połączenia, o których nigdy bym nie pomyślała aby spróbować, okazują się rewelacyjne.
Delikatność, a zarazem intensywność smaków, a bardziej ich połączenie pokazują mi, że gotowanie jest jak podróż, ekscytujące, ciekawe i za każdym razem kształtujące.
Największy nacisk nakładam na dokładności serwowania dań i harmonii między smakami.
Na ile, tak jak czujesz, edukacja w OHP ma wpływ na znalezienie zatrudnienia w twoim zawodzie i czy twoim zdaniem wykształciłaś odpowiednie umiejętności by samodzielnie realizować się zawodowo?
Wsparcie, które okazuje mi cała załoga 11-7 HP jest niepojęte. Dzięki nim mam pewność, że poradzę sobie w samorealizacji zawodowej.
Natan Kwiel jest uczniem III klasy w Branżowej Szkole I Stopnia nr 1 w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku.
Miejsce odbywania praktycznej nauki zawodu: Auto Moto Serwis „STORAM” Lębork
Przygotowanie zawodowe pod nadzorem: Kazimierz Mikołajczyk
Jest bardzo dobrym uczniem, przede wszystkim pracowitym i wyróżniającym się z wzorowym zachowaniem. Na praktykach ma bardzo dobrą opinię, uważany jest za ucznia grzecznego, niekonfliktowego, który jest lubiany przez środowisko rówieśnicze.
Natan w wolnym czasie lubi wędkować oraz obcować z naturą, regularnie chodzi na siłownięi dba o rozwój fizyczny. Interesuje się historią i geografią.
Natan Kwiel jest uczestnikiem Hufca Pracy 11-5 w Lęborku.
Jak przygotowywałeś się do finałów wojewódzkich?
Przypomniałem sobie najważniejsze zagadnienia oraz rozwiązywałem w czasie wolnym testy wiedzy, tak by odświeżyć zdobytą już wcześniej wiedzę.
Co najbardziej inspiruje Cię podczas pracy w zawodzie, na co kładziesz największy nacisk?
Chciałbym swoją pracę wykonywać najlepiej jak potrafię. Stawiam na dokładność i dobre wykonanie.
Na ile, tak jak czujesz, edukacja w OHP ma wpływ na znalezienie zatrudnieniaw Twoim zawodzie i czy Twoim zdaniem wykształciłeś odpowiednie umiejętności by samodzielnie realizować się zawodowo?
Mam nadzieję, że pobyt w OHP pomoże mi w znalezieniu lepszej pracy. Wydaje mi się, że zdobyłem przez te lata takie umiejętności, aby realizować się samodzielnie zawodowo.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz