Choć samo wszczepienie implantu jest zabiegiem zupełnie bolesnym, kiedy znieczulenie przestanie działać, pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe i dyskomfort. Jak długo utrzymują się nieprzyjemne objawy i co zrobić, aby je zminimalizować?
Wszczepienie implantu to skuteczny sposób na odbudowę braków w uzębieniu, a dzięki temu - odzyskanie pewności siebie i wyeliminowanie negatywnych konsekwencji zdrowotnych wynikających z braków zębowych. Czym w praktyce jest implant i jak wygląda zabieg?
Implant zębowy to niewielka struktura w kształcie stożka. Zazwyczaj wykonuje się go z tytanu, rzadziej z tlenku cyrkonu. Umieszczania w dziąśle imituje utracony korzeń zębowy, pełniąc jednocześnie jego funkcje. Po wczepieniu implantu stomatolog dobudowuje do niego konstrukcję protetyczną, imitującą górną część zęba. Może ona przybierać formę mostu protetycznego, korony protetycznej, lub protezy ruchomej.
Zabieg odbudowy zęba przy użyciu implantu składa się z kilku etapów:
Choć wszczepienie implantu jest zabiegiem dość inwazyjnym, każdy jego etap jest całkowicie bezbolesny. Wszystko dzięki nowoczesnym środkom znieczulającym, dostosowanym do stanu zdrowia i wieku pacjenta (także dla osób z chorobami ogólnoustrojowymi i kobiet w ciąży). Dobrze dobrane znieczulenie pomaga nie tylko zupełnie wyeliminować fizyczny ból. Zwiększa także psychiczny komfort pacjenta i redukuje lęk przed zabiegiem.
Kiedy znieczulenie przestanie działać, pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe i dyskomfort. Zazwyczaj są to: ból zębów i dziąseł w okolicach rany, ból głowy, opuchlizna i obrzęk, stan podgorączkowy. W zależności od indywidualnych czynników dolegliwości mogą być mniej lub bardziej uciążliwe i utrzymywać się przez okres od 3 do 7 dni.
Aby zminimalizować pozabiegowy dyskomfort i zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych: