Zamknij

Poseł Michał Kowalski: pamięć ofiar Piaśnicy to tradycja, która nie ma prawa być zakończona!

19:15, 05.04.2025 Aktualizacja: 20:22, 05.04.2025
Skomentuj

W wojskowej asyście honorowej Garnizonu Wejherowo rozpoczęły się oficjalne uroczystości patriotyczno-religijne przy pomniku piaśnickim przy DW nr 218.

- Pamięć ofiar Piaśnicy to tradycja, która nie ma prawa być zakończona! Niemiecka zbrodnia, której dopuścili się na mieszkańcach Kaszub i Pomorza mordując kilkanaście tysięcy ludzi jest swoistym świadectwem lat wojny i okupacji. Bardzo dziękuję wójtowi gminy Wejherowo Przemysławowi Kiedrowskiemu za trwanie na straży pamięci i coroczne organizowanie uroczystości. Dla mnie pamięć ofiar Piaśnicy to również ważne zadanie. Od kilku lat z coraz większym zainteresowaniem uczestników, organizuję rajd rowerowy, którego finał jest właśnie w lesie piaśnickim. Po kilkudziesięciu latach milczenia dziś mord piaśnicki jest już historią, która dociera do Polaków w całym kraju. To również dzięki działaniom gminy Wejherowo - podkreśla poseł Michał Kowalski.

Uroczystości przy pomniku piaśnickim

Po wystąpieniu Wójta Przemysława Kiedrowskiego odczytano list wystosowany do uczestników uroczystości przez Szefa Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra Lecha Parella.  

Modlitwę odmówił ks. kapelan kapitan Michał Kollek. Na znak pokoju wypuszczone zostały gołębie. Kmdr ppor. Marcin Grzywacz odczytał apel pamięci, po którym oddano salę honorową. 

Przejmujący program artystyczny zaprezentowała młodzież ze Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie. 

Na uroczystości pojawili się również posłowie na Sejm RP, m.in. Michał Kowalski, Kazimierz Plocke, Rafał Siemaszko, przedstawiciel posła do parlamentu europejskiego Piotra Müllera - Marcin Brodalski, delegacje służb mundurowych, władz samorządowych, środowisk kombatanckich, organizacje społeczne, mieszkańcy Gminy Wejherowo i okolic.

* * *

XIII Dni Piaśnickie

Obchody XIII Dni Piaśnickich rozpoczęły się 3 kwietnia br. od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Edwarda Łakomego - Wójta gminy Wejherowo Wieś - ofiary Piaśnicy. Następnie odbyła się Olimpiada Wiedzy o Piaśnicy i Zbrodni Pomorskiej 1939 r. dla uczniów klas 7-8 z terenu powiatu wejherowskiego oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Piaśnica - miejsce martyrologii".

W drugim dniu obchodów XIII Dni Piaśnickich uczniowie szkół podstawowych naszej gminy oraz SP nr 8 w Wejherowie odbyli pieszy rajd do lasu piaśnickiego, by oddać hołd ofiarom nazistowskiej zbrodni. Oprócz złożenia kwiatów przy pomniku pomordowanych dzieci uczniowie mieli do wykonania szereg zadań, jak: posprzątanie wybranego grobu, deklamacja wiersza, praca artystyczna z zebranych w lesie gałązek, szyszek, kwiatów, rozpoznanie prezentowanych wizerunków pomordowanych, czy test wiedzy o zbrodni w Piaśnicy.

Laureatami XIII Gwiaździstego Rajdu Piaśnickiego im. mjr Edwarda Łakomego zostali:

SP nr 1 w Bolszewie,

SP nr 8 w Wejherowie i

SP w Gowinie.

 

 

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: Gmina Wejherowo/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%