Zamknij

On Duty 2020. Ratownicy spotkali się w AMW i Mechelinkach

23:40, 20.10.2020 Aktualizacja: 23:48, 20.10.2020
Skomentuj

W dniach 16 i 17 października odbyła się kolejna już konferencja On Duty, dotycząca ratownictwa wodnego.

W budynku Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej odbyło się 20 wykładów, na których praktycy wymienili się doświadczeniami w zakresie ratownictwa wodnego…i nie tylko.

- Na zaproszenie Stowarzyszenia Morska Baza Szkoleniowa Mechelinki mogłem uczestniczyć w tym niesamowitym wydarzeniu, skupiającym ludzi-pasjonatów a przede wszystkim praktyków, którzy angażują się w rozwój ratownictwa. Na konferencji byli także wystawcy sprzętu, prezentujący swoje urządzenia i nowinki technologiczne. W przerwach pomiędzy blokami wykładowymi odbyły się Mistrzostwa Ratowników Wodnych w uciskaniu klatki piersiowej. Miałem przyjemność wziąć udział w zawodach i sprawdzić swoje umiejętności na tle ratowników. Do półfinału zabrakło niewiele, jednak jest dużo do poprawy jeżeli chodzi o technikę. To doświadczenie upewnia mnie, że przeszkolenia co 2 lata to za mało. Dodatkowo mobilizuję aby szkolenia z pierwszej pomocy zostały prowadzone na terenie gminy dla mieszkańców, począwszy od najmłodszych – opowiada Michał Przysiecki, radny gminy Kosakowo.

Konferencje otworzył organizator Jakub Friedenberger z Lifeguard Gdynia, podkreślając, że ratownictwo zawsze będzie, niezależnie od sytuacji obecnie panującej (covid), trzeba tylko znaleźć inne sposoby/metody szkolenia – choćby on-line.

Następnie głos zabrał zarząd Stowarzyszenia Morska Baza Szkoleniowa Mechelinki, który podziękował partnerom zaangażowanym w projekt Rescue Eko Patrol (Spółka Gas Storage Poland, w ramach polityki społecznej odpowiedzialności biznesu, zakupiła ponton typu RIB 5700 SPORTIS, który jest starannie zaprojektowany m.in. do działań ratowniczych. Na pokład łodzi mogą wsiąść zarówno nurkowie, ratownicy wodni, a także specjaliści zajmujący się ochroną środowiska), który patrolował wody Zatoki Puckiej zapewniając bezpieczeństwo. Jedno z wyróżnień zostało przyznane PUK PEKO, które z rąk Sebastiana Borka odebrał Dyrektor Zdzisław Jaroni.

- To nie było jedyne wyróżnienie za działalność na rzecz bezpieczeństwa w naszej gminie. Kordierytowy Kompas – wyróżnienie za innowacje dla bezpieczeństwa Nas wszystkich - odebrał wspomniany wcześniej Sebastian Borek za działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa wodnego na akwenie Zatoki Puckiej. Nagrodę wręczył „Pierwszy Śledź RP” dr Radosław Tyślewicz, znany z organizacji marszu śledzia. Dla mnie osobiście, jako chyba jedynego uczestnika (a na pewno samorządowca), który na co dzień nie zajmuje się ratownictwem, była to prawdziwa uczta w pochłanianiu wiedzy wymienianej między tymi niezwykłymi ludźmi. Przedstawiane rozwiązania, metody i pomysły, inspirowały do przemyśleń na temat możliwości wdrażania niektórych z nich na naszym terenie. Udział w takiej konferencji polecam wszystkim samorządowcom (również a może przede wszystkim Włodarzom), aby zobaczyli jak świetną robotę wykonują Ci ludzie, ich organizacje i stowarzyszenia. Poznać z czym się borykają i jak można wesprzeć ich działalność. W tym miejscu mam na myśli nie tylko ratownictwo wodne ale ogólne działania związane z poprawą bezpieczeństwa. Czasem potrzeba niewiele. Raz jeszcze dziękuję za zaproszenie organizatorom. Na pewno pojawię się znowu – dodaje M. Przysiecki.

Tematyka wykładów to m. in.:

1. dr Tomasz Zalewski z Zachodniopomorskiego WOPR, a tematem wystąpienia była „MISJA 0 UTONIĘĆ”- w zasadzie tak jak hasło tegorocznej konferencji.

2. dr Radosław Tyślewicz - referat pt. Ile szyszka może pływać? Samo-ratownictwo i techniki improwizowane pokonywania przeszkód wodnych wczoraj i dziś.

3. Leszek Naziemiec – Budowa kultury pływackiej – „dzikie pływanie”. Przedstawił swój projekt „Pływacki Patrol”.

4. Radosław Kosjaniuk – Ratownictwo lodowe.

5. Wiesław Zahor – firmaSea Wolf – Skafandry ratunkowe dla różnych formacji.

6. Jakub Fredrych – firma GECKO – Morskie kaski bezpieczeństwa.

7. Mateusz Szulimowicz – CKRW Sopot - Podstawy zbierania wywiadu i lokalizacji poszkodowanych na obszarach wodnych przez telefon. Ciekawostką było przedstawienie darmowej aplikacji na tele. „RATUNEK”.

8. Apoloniusz Kurylczyk – IW WOPR – analiza przypadków utonięć w latach 2014-2018 na wybrzeżu Bałtyku w woj. Zachodniopomorskim.

9. Świętokrzyski WOPR – działalność, realizacja projektów, kursy, pomysły na szkolenia.

10. Michał Pyka – ratownik medyczny – AED MAX - Publiczny dostęp do wczesnej defibrylacji - rozwoju punktów z urządzeniami do defibrylacji w przestrzeni publicznej. Ciekawym tematem wystąpienia było standaryzowanie i modułowanie wyposażenia medycznego, taki sam zarówno dla laika, jak i doświadczonego ratownika. Każdy moduł posiada schemat pomocny podczas działania w stresie.

11. Tomasz Spych – ParaMed – Hipotermia.

12. Maria Adamczyk – RescueLab Szczecin – Tworzenie centrum szkolenia RescueLab.

13. Fundacja Rescue House - Sport w ratownictwie wodnym.

14. Firma PELIXAR - Technika BSL i jej zastosowanie we wsparciu operacji poszukiwań i ratownictwa .

Było również o dronach, skuterach i ciągnikach podwodnych (dla nurków jednostek specjalnych), wykorzystywanych w ratownictwie wodnym.

Ratownictwo wodne – Część warsztatowa dotycząca ratownictwa wodnego odbyła się 17 października w Morskiej Bazie Szkoleniowej Mechelinki. Były pokazy oraz testy sprzętu do ratownictwa wodnego wraz z instruktażem. Warto przypomnieć, że łódź MBS Mechelinki została zakupiona przez Gas Storage Poland. Służy do wielu zadań, w tym ratowniczych, o czym już mogło przekonać się wiele osób. Jest również transportem dla nurków, którzy badają stan wody Zatoki Puckiej.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Gecko Head Gear Polska/On Duty)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%