- Już wkrótce wejdziemy na pokład ORP Błyskawica, legendarnego polskiego niszczyciela z okresu II wojny światowej. Zarejestrujemy tu specjalną edycję Koncertu Niepodległości "Poland", dedykowaną Polakom walczącym pod obcymi sztandarami - informuje Jacek Górski, producent, scenarzysta, reżyser.
Choć dziś okręt pełni funkcję muzeum, to formalnie pozostaje w składzie 3 Flotylli Okrętów z Gdyni, co tworzy klimat niezwykły. Koncert Niepodległości - Polish Independence Concert odbędzie się na czynnej jednostce, na której służbę pełni kilkudziesięcioosobową załoga. Zostanie wpleciony w rytm marynarskiego dnia wyznaczany porannym podniesieniem bandery i wybijaniem co pół godziny tzw. szklanek.
- Mówienie o historii jest bardzo ważne - mówi dr Aleksander Kozicki, historyk, radny województwa pomorskiego. - Tym razem muzycy przeniosą nas w świat znanych i pięknych pieśni patriotycznych. W połączeniu z monumentalnym pokładem "Błyskawicy" da to odpowiedni nastrój. Koncert pieśni dedykowany polskim żołnierzom, którym przyszło w czasie II wojny światowej bić się na różnych frontach zrealizowany w Gdyni to swoisty hołd oddany bohaterom.
Zapis koncertu będzie opublikowany w sieci, zaś o dacie premiery internetowej poinformujemy pod koniec lipca.
Koncert odbędzie się bez udziału publiczności.
Transmisja dostępna będzie bezpłatnie, m.in. na stronie www.koncertniepodleglosci.pl.
Koncert Niepodległości to uznany spektakl słowno-muzyczny organizowany w Warszawie od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2008 roku, Specjalne edycje Koncertu Niepodległości odbywają się także na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja (od 2013 roku) oraz w dniu 1 września na Westerplatte w rocznicę wybuchu II wojny światowej (od 2016 roku). Kolejny II Koncert Niepodległości „Westerplatte” był retransmitowany na antenie Radia Gdańsk (1 września 2017).
W 2016 roku w Kanadzie miała miejsce międzynarodowa premiera Koncertu Niepodległości – Polish Independence Concert (edycja polsko-angielska).
Jest jednym z dwóch autorskich projektów kompozytorki i wokalistki jazzowej Oli Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzysty i reżysera wydarzenia. Ich autorstwa jest też koncepcja, nazwa i logo Koncertu Niepodległości. Projekt łączy formułę kultury wysokiej i relikty dawnych pieśni patriotycznych, z poezją śpiewaną, jazzem, rockiem i wieloma innymi nurtami muzyki współczesnej. Połączenie odmiennej stylistyki muzycznej możliwe jest dzięki aranżacjom, tworzonym w autorskim stylu określanym jako muzyka hybrydowa.
Współorganizatorami Koncertu Niepodległości są: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej we współpracy ze Stowarzyszeniem Federacji Młodzieży Walczącej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizację Koncertu Niepodległości wsparło blisko 100 instytucji, organizacji pozarządowych a także polskich i zagranicznych firm komercyjnych. We wszystkich edycjach zaangażowanych zostało ponad 500 osób, m.in. artystów, obsługi technicznej oraz wolontariuszy.
Nazwę Koncert Niepodległości nosi także realizująca projekt formacja muzyków sesyjnych, przez którą przewinęło się ponad 150 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz