Zamknij

Zmarł Paweł Huelle, pisarz, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki

14:34, 27.11.2023 PAP Aktualizacja: 14:37, 27.11.2023
Skomentuj PAP PAP

Informację o śmierci twórcy potwierdziła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która na platformie X (dawniej Twitter) napisała: "Paweł Huelle odszedł, ja wierzę, że do lepszego świata… Pokazywał nam Gdańsk, ludzi, świat takich jakimi jesteśmy. Już brakuje tych nienapisanych książek. Dziękuję i do zobaczenia!".

W wieku 66 lat zmarł Paweł Huelle - pisarz, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki związany biografią tematyką twórczości z Gdańskiem. O jego śmierci poinformowała w poniedziałek poetka i krytyczka literacka Anna Janko.

Paweł Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku.

Do jego najbardziej znanych książek należą: "Weiser Dawidek", "Mercedes Benz. Z listów do Hrabala", "Śpiewaj ogrody" i "Castrop". Za swoją twórczość został wyróżniony m.in. Paszportem POLITYKI, nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".(PAP)

Już jako debiutujący autor zdobył zarówno uznanie krytyki, jak i popularność wśród czytelników. Jego pisarstwo charakteryzuje epicki rozmach i dbałość o realistyczny detal, z drugiej – erudycyjność, skłonność do pastiszu i gry konwencjami.

W napisanych dla naszego teatru dramatach (Kolibra lot ostatni, adaptacji Idąc rakiem Guntera Grassa, Żółta łódź podwodna, Kursk, adaptacja Znaczy kapitan, adaptacja Jądro ciemności) wykreował realistyczne światy zapełnione krwistymi postaciami, z których każda tworzona była z myślą o konkretnym aktorze naszej sceny.

W 2018 otrzymał Nagrodę Galion Gdyński za sztukę „Kursk”.

 

autor: Piotr Mirowicz

pm/ pat/

za: teatrgombrowicza.art.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%