Jak wyjaśniono w komunikacie baza w Łebie obejmuje specjalnie wzmocnione na jej potrzeby nabrzeże serwisowe wyposażone w dwa dźwigi, miejsce dla statków do transportu załóg (CTV), magazyn wysokiego składowania na niezbędny sprzęt i części zamienne oraz warsztaty i zaplecze techniczne dla załóg serwisowych i techników.
W Łebie działa już pierwsza w Polsce baza operacyjno-serwisowa dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power - poinformował we wtorek Orlen. Farma budowana jest wspólnie z kanadyjskim Northland Power, a jej uruchomienie planowane jest na 2026 r.
- Inwestycja Orlenu to kolejny krok ku niezależności energetycznej naszego kraju. Należy tu przypomnieć, że działania te zapoczątkował rząd Mateusza Morawieckiego. Dziś województwo pomorskie staje się polskim centrum energetycznym. Farmy wiatrowe na Bałtyku oraz elektrownia jądrowa i magazyny gazu w gminie Kosakowo to przyszłość polskiej energetyki i zaplecze dla całej gospodarki. To również olbrzymia przestrzeń rynku pracy, dzięki czemu Pomorze staje się jeszcze bardziej atrakcyjne dla osób z zawodami przyszłości. Jeśli do tego dodamy cały czas unowocześnianą i rozwijającą się infrastrukturę drogową i kolejową, to bezapelacyjnie wyjdzie nam, że nasz region staje się motorem napędzającym wiele obszarów polskiej gospodarki - podkreśla poseł Michał Kowalski.
"W tym samym budynku mieści się Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power (MCC), które rozpoczęło działalność wraz ze startem morskich instalacji. Działa ono w trybie 24/7 każdego dnia roku. W ciągu ostatnich kilku tygodni baza została wyposażona i przygotowana do codziennych zadań. Technicy i personel serwisowy mają rozpocząć tam pracę jeszcze w tym roku" - przekazał koncern.
Cytowany w informacji prezes Orlenu Ireneusz Fąfara podkreślił, że otwarta we wtorek baza serwisowa jest "lądowym sercem" farmy Baltic Power.
"Baza serwisowa jest kluczem do sukcesu budowy Baltic Power, a Pomorze staje się kluczem do przyszłości polskiej energetyki. Setki pracowników każdego dnia prowadzą największe w historii prace instalacyjne na morzu, a kolejni szykują wielomiliardowe inwestycje w sieci przesyłowe i nowe źródła wytwarzania. Wszystko to zapowiedzieliśmy w strategii i dotrzymujemy słowa. Realizujemy największy w historii program inwestycji w polską energetykę wart nawet 380 mld zł" - powiedział Fąfara.
W komunikacie podano, że baza w Łebie wspiera prace instalacyjne na morskim placu budowy położonym ok. 23 km od wybrzeża na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Choczewa i Łeby. Ma on ok. 130 km kw., porównywalny do powierzchni Gdyni.
"Aktualnie trwają prace fundamentowe, obejmujące instalację monopali i elementów przejściowych. Instalacja turbin wiatrowych i kabli morskich rozpocznie się w nadchodzących tygodniach. Na lądzie budowa tras kablowych i stacji elektroenergetycznej w gminie Choczewo przebiega zgodnie z harmonogramem" - poinformowano.
Koncern przypomniał, że uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power planowane jest na 2026 rok. Inwestycja realizowana jest we współpracy z kanadyjskim Northland Power, a umowa o partnerstwie została podpisana w 2021 r.
Płocki koncern podkreślił, że jest to najbardziej zaawansowany projekt morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i pierwszy, który wszedł w fazę budowy. Farma będzie wytwarzać w ciągu roku ok. 4000 GWh energii elektrycznej, co ograniczy emisje CO2 o około 2,8 mln ton rocznie w porównaniu do produkcji ze źródeł konwencjonalnych. (PAP)
dsok/ mick/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz