Equinor, międzynarodowy koncern energetyczny z siedzibą w Norwegii oraz Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna, podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne (FID) dotyczące morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3, rozpoczynając fazę ich budowy. W rezultacie już w 2028 roku 100 nowoczesnych turbin z morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będzie dostarczać energię odnawialną do polskich domów, szkół, fabryk i biur. Łączna wartość inwestycji to około 27 mld zł (bez kosztów finansowania).
- Farmy wiatrowe na polskim Bałtyku to jedna z najbardziej kluczowych inwestycji, których wspólnym celem jest niezależność energetyczna naszego kraju. Mnie, jako posła z Pomorza tym bardziej cieszy, że działania zapoczątkowane w okresie rządu Mateusza Morawieckiego są kontynuowane. Dopełnieniem jest to, że inwestycja odbywa się w pasie morskim województwa pomorskiego. Tak duża i ważna dla Polski inwestycja to również rozwój infrastruktury na lądzie w powiatach słupskim, lęborski i wejherowskim. Przy czym nowoczesny system kolejowy i drogowy stanie się symbolem całego województwa. Oczywiście na wszystko potrzeba czasu. Jednak wierze, że rozwój energetyki jest tak istotnym elementem polskiej gospodarki, że nikt nie wpadnie na pomysł, by cokolwiek wstrzymywać - podkreśla poseł Michał Kowalski.
- Świat należy do tych niepokornych, którzy mają odwagę skakać w nieznane, a po drodze budować skrzydła. Jestem przepełniona wdzięcznością, że spełnia się marzenie mojego Taty, moje i wielu wspaniałych ludzi, którzy mają odwagę mieć marzenia. Polska może być i będzie, dzięki realizowanym przez Polenergię i Equinor projektom, zasilana czystą energią wytwarzaną w zgodzie z naturą, z poszanowaniem zasobów naszej planety i w służbie kolejnym pokoleniom. To bardzo ważny, symboliczny moment, który przypieczętowuje lata planowania i przygotowań, a jednocześnie otwiera zupełnie nowy rozdział na drodze dalszego, dynamicznego rozwoju Polenergii. Projekt morskich farm wiatrowych Bałtyk to potężna inwestycja, ale i wspaniały przykład, jak dzięki wytrwałości, zaangażowaniu i silnemu polsko-norweskiemu partnerstwu śmiałe wyobrażenie sprzed wielu lat, kiedy nikt o morskiej energetyce w Polsce nawet nie myślał, wreszcie na naszych oczach nabiera realnych kształtów – mówi Dominika Kulczyk, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergii S.A.
- Budowane przez nas morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 to jedne z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Ich realizacja przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju oraz stworzenia miejsc pracy w nowym, perspektywicznym sektorze, a zielona, odnawialna energia z Bałtyku wzmocni konkurencyjność polskiej gospodarki. Jako przyszły operator tych farm wiatrowych z dumą podejmujemy ten najważniejszy krok, który przyczyni się do powstania silnego centrum energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. W tej roli zamierzamy przez wiele lat wnosić wymierne korzyści dla Polski. Najbliższe miesiące i lata będą czasem wzmożonej, ścisłej współpracy z naszymi partnerami, w tym z wieloma polskimi firmami i instytucjami. Wspólnie będziemy dążyć do skutecznego i bezpiecznego osiągania kolejnych kamieni milowych w budowie obu farm – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.
Budowa morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będzie finansowana w formule project finance. Więcej informacji zostanie przekazanych po zamknięciu finansowania.
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to dwie bliźniacze morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy wytwórczej 1 440 MW. Na oba projekty składać się będzie 100 najnowocześniejszych turbin wiatrowych, o imponującej wysokości 260 m każda, znacznie przewyższających Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Zaledwie jeden obrót wirnika takiej turbiny będzie w stanie zapewnić czystą energię odnawialną dla domu na 4 dni.
Łącznie obie farmy będą mogły zasilić ponad 2 mln polskich gospodarstw domowych, co pozwoli znacząco wesprzeć krajowy system energetyczny, a także zmniejszać emisyjność polskiej energetyki. Obie elektrownie powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego w odległości ok. 37 km i 22 km od brzegu. Ukończenie i pełne uruchomienie obu farm wiatrowych planowane jest na 2028 rok.
Farmy Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to jeden z największych i najbardziej znaczących projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Oprócz 100 imponujących rozmiarów turbin wiatrowych powstaną dwie największe w Polsce morskie stacje elektroenergetyczne (OSS) o mocy 720 MW każda. Dodatkowo wybudowane zostaną dwie lądowe stacje elektroenergetyczne (ONS) oraz podziemna linia kablowa o łącznej długości 14 km.
W miejscu wyjścia na ląd, na obszarze tzw. landfall, gdzie będą wychodzić morskie kable wyprowadzające prąd generowany przez farmy, wykonany zostanie horyzontalny przewiert kierunkowy pod plażą w pobliżu Ustki. Prace są prowadzone metodą bezwykopową, w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska. Farmy wiatrowe zostaną następnie podłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej poprzez istniejącą stację elektroenergetyczną PSE Słupsk Wierzbięcino.
W Łebie powstanie z kolei baza operacyjno-serwisowa, realizowana przez Equinor, która będzie wspierać fazę budowy obu farm i służyć jako centrum operacji morskich.
Do realizacji projektów Bałtyk 2 i 3 Equinor i Polenergia zakontraktowały kilkunastu głównych wykonawców, w tym doświadczone polskie firmy Tele-Fonika Kable i Enprom. W budowę zostały zaangażowane także inne krajowe przedsiębiorstwa, co pozwala budować lokalny wkład i wspierać konkurencyjność polskiego przemysłu.
Okres eksploatacji farm Bałtyk 2 i Bałtyk 3 jest przewidziany na 30 lat. Oba projekty mają zapewnione 25-letnie kontrakty różnicowe (CfD).
****
Equinor to międzynarodowy koncern energetyczny z ponad 50-letnim doświadczeniem w prowadzeniu działań operacyjnych na morzu, dążący do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Transformacja koncernu opiera się na trzech filarach tj. optymalizacji wydobycia ropy i gazu, rozwoju oferty rozwiązań niskoemisyjnych, a także maksymalizowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii na morzu i lądzie. Firma działa na ponad 30 rynkach na świecie będąc jednocześnie jednym z kluczowych producentów i dostawców gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe. W Polsce Equinor skupia się na rozwijaniu oferty rozwiązań energetycznych odpowiadających na potrzeby polskiej transformacji energetycznej. Poza dostawami gazu, realizuje wspólnie z Polenergią trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 1, Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy ok. 3 GW, a także buduje odnawialne źródła energii na lądzie poprzez należącą do grupy spółkę Wento posiadającą portfel OZE o mocy ok. 3,2 GW.
Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna, która składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. Polenergia jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które podporządkowało swoją wizję rozwoju budowie zeroemisyjnej gospodarki. Strategicznym projektem realizowanym przez Polenergię jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3 GW we współpracy z norweskim Equinor. Od 2005 roku akcje Polenergii są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Więcej na www.polenergia.pl.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz