Zamknij

Pomorski NFZ z dniem 1 lipca nie przedłuży umów z 7 przychodniami. Działają one w Gdyni, Sopocie, Redzie, Słupsku, Chojnicach i Kobylnicy

Mariusz Sieraczkiewicz za: NFZ/foto google.maps 19:09, 27.06.2021 Aktualizacja: 19:54, 27.06.2021
Skomentuj

Twoja poradnia POZ udzielała powyżej 90% teleporad. Jej umowa z NFZ wygasa 30 czerwca, Fundusz nie zamierza przedłużać współpracy z poradnią, ale Ty nie zostaniesz bez opieki. Koniecznie sprawdź, gdzie otrzymasz niezbędną pomoc medyczną.

Jako przyczynę Narodowy Fundusz Zdrowia podaje przekroczenie 90 procent usług medycznych w postaci teleporad.

25 czerwca weszła w życie nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ dotyczącego warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Za diagnozowanie i leczenie pacjentów bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ, poradnie zyskają wyższe wynagrodzenie.

Narodowy Fundusz Zdrowia znowelizował zarządzenie w sprawie warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Poradnie POZ, które będą leczyć i diagnozować pacjentów na miejscu, w bezpośrednim kontakcie z lekarzem, otrzymają wyższą stawkę. Zarządzenie wchodzi w życie od 25 czerwca, ale część przepisów będzie obowiązywała od 1 września.

Premia za leczenie stacjonarne

W dobie pandemii koronawirusa telemedycyna umożliwiła zdalny kontakt z lekarzem rodzinnym. Pacjent mógł otrzymać e-receptę lub e-zwolnienie bez wychodzenia z domu. Szczyt trzeciej fali epidemii COVID-19 mamy za sobą, kadry medyczne są już zaszczepione, a mimo to z danych NFZ wynika, że w części poradni POZ nadal 70% porad dla pacjentów to teleporady. W skrajnych, ale wcale nierzadkich przypadkach, 9 na 10 porad odbywa się przez telefon.

Na te wyliczenia nakładają się liczne skargi i sygnały pacjentów dotyczące POZ, kierowane do Funduszu i Rzecznika Praw Pacjenta. Pacjenci najczęściej wskazują na trudności z dodzwonieniem się do swojego lekarza rodzinnego lub brak możliwości umówienia bezpośredniej wizyty w gabinecie lekarza POZ, co wpływa na znaczne ograniczenie dostępu do podstawowych świadczeń medycznych.

Minister Adam Niedzielski 23 czerwca zapowiedział, że NFZ nie przedłuży umów z 70 przychodniami w całym kraju. Jedna dziesiąta z nich to przychodnie funkcjonujące w województwie pomorskim. Są to:

  • Samodzielna Publiczna Przychodnia Wiejska Gminy Chojnice przy ul. Kościerskiej w Chojnicach
  • Przychodnia Orłowo w Gdyni przy ul. Wrocławskiej
  • NZOZ w Kobylnicy "Poradnia Lekarza POZ" przy ul. Głównej w Kobylnicy
  • NZOZ "Przychodnia nr 3" przy ul. Obwodowej w Redzie
  • NZOZ "Lekarz domowy" przy ul Kołłątaja w Słupsku
  • NZOZ "Jedynka" przy ul. Kolberga w Sopocie
  • NZOZ "MARMED" przy ul. Mariana Mokwy w Sopocie

Eksperci powołani przez organizacje lekarzy zaprzeczają, iż wyliczenia NFZ są poprawne. Jednak nie potrafią przedstawić rzeczowej statystyki, na podstawie której można by było sprawdzić czy przekroczyły 90 procent świadczeń przez telefon lub elektronicznie.

Jak informuje Monika Kierat z działu komunikacji społecznej pomorskiego NFZ, w tych 7 przychodniach 9 na 10 pacjentów nie miało bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Wszystko w ich przypadkach było załatwiane elektronicznie lub telefonicznie.

W Gdyni dotychczasowi pacjenci Przychodni Orłowo muszą przenieść się do innych placówek. DO wyboru mają m.in. Centrum Medyczne "Płyta Redłowska" - ul. Bohaterów Starówki Warszawskiej 5; "CLINICA MEDICA" (ul. Mireckiego 11); NZOZ Przychodnia u Źródła Marii (ul. G.Zapolskiej 1/A,) i Przychodnia Lekarska Witomino (ul. Konwaliowa 2).

W Chojnicach - THERAPEUTICA (ul. Bytowska 70), Solmed Chojnice (ul. Towarowa 2)

W Kobylnicy - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "EWA-MED" PORADNIA (ul.Słupska 14A)

W Redzie - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Śródmieście" (ul. Osadnicza 5), Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Redzie (ul. Gdańska 72)

W Słupsku - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "VESALIUS" (ul. Henryka Sienkiewicza 5/1), Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku (ul.Tuwima 37)

W Sopocie - "A.B.C. FAMILY MED" (ul.  Małopolska 11/1 i al. Niepodległości 748/2)

Jak zapewnia Monika Kierat z NFZ zasady udostępniania dokumentacji medycznej regulują przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz art. 10 a ust.2 o Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Dokumentacja niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń opieki zdrowotnej będzie udostępniona podmiotowi POZ, który przejmie pacjentów.

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje:

Gdzie otrzymasz niezbędną pomoc medyczną od 1 lipca?

Możesz skorzystać ze świadczeń medycznych w najbliższych poradniach POZ w Twoim miejscu zamieszkania, w sąsiedniej gminie lub w swoim powiecie. Adresy tych poradni znajdziesz w tabeli poniżej.

Poza godzinami pracy POZ, w nagłych przypadkach zachorowania, przyjmą Cię placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NiŚOZ). Kontakt i adres do najbliższej placówki NiŚOZ podane są w tabeli.

W sytuacji poważnego zagrożenia życia i zdrowia zadzwoń pod numer 112 i wezwij Zespół Ratownictwa Medycznego.

Masz wątpliwości? Zadzwoń na infolinię NFZ

Jeśli masz pytania lub wątpliwości koniecznie skontaktuj się z infolinią NFZ. Zadzwoń pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590, a konsultant na infolinii przekaże Ci wszystkie niezbędne dane do placówek medycznych, które udzielą Ci pomocy.

Możesz też skontaktować z nami pod numerem telefonu 58 321 86 75.

Więcej świadczeń na miejscu = wyższe wynagrodzenie

W okresie przejściowym, czyli w lipcu i sierpniu, stawka kapitacyjna lekarza POZ będzie zależna od sztywnych progów udziału teleporad w ogólnej liczbie udzielonych świadczeń. W przypadku lekarza POZ, który udziela mniej niż 25% świadczeń zdalnie, np. przez telefon, podstawowa stawka kapitacyjna wzrośnie ze 171 do 179,55 zł. Natomiast jeśli ten udział przekroczy 75%, wtedy stawka kapitacyjna wyniesie 153,90 zł.

Od 1 września zasady premiowania będą oparte na medianie udziału teleporad w stosunku do ogólnej liczby świadczeń. NFZ co miesiąc będzie publikował informacje o odsetku teleporad we wszystkich poradach POZ (za poprzedni miesiąc), łącznie z medianą ich udziału we wszystkich poradach POZ w Polsce.

Poradnie, które przekroczą ten próg 1,5-krotnie w miesiącu, otrzymają niższe wynagrodzenie.

Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć placówki, w których udział porad zdalnych będzie dwukrotnie niższy niż próg wskazany przez NFZ w danym miesiącu, obliczony w skali kraju. Fundusz zastosuje tzw. korektor, czyli współczynnik korygujący 1,05.

Gdzie szukać pomocy medycznej?

Tu NFZ publikuje wykaz przychodni

(Mariusz Sieraczkiewicz za: NFZ/foto google.maps)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%