Twoja poradnia POZ udzielała powyżej 90% teleporad. Jej umowa z NFZ wygasa 30 czerwca, Fundusz nie zamierza przedłużać współpracy z poradnią, ale Ty nie zostaniesz bez opieki. Koniecznie sprawdź, gdzie otrzymasz niezbędną pomoc medyczną.
25 czerwca weszła w życie nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ dotyczącego warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Za diagnozowanie i leczenie pacjentów bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ, poradnie zyskają wyższe wynagrodzenie.
Narodowy Fundusz Zdrowia znowelizował zarządzenie w sprawie warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Poradnie POZ, które będą leczyć i diagnozować pacjentów na miejscu, w bezpośrednim kontakcie z lekarzem, otrzymają wyższą stawkę. Zarządzenie wchodzi w życie od 25 czerwca, ale część przepisów będzie obowiązywała od 1 września.
W dobie pandemii koronawirusa telemedycyna umożliwiła zdalny kontakt z lekarzem rodzinnym. Pacjent mógł otrzymać e-receptę lub e-zwolnienie bez wychodzenia z domu. Szczyt trzeciej fali epidemii COVID-19 mamy za sobą, kadry medyczne są już zaszczepione, a mimo to z danych NFZ wynika, że w części poradni POZ nadal 70% porad dla pacjentów to teleporady. W skrajnych, ale wcale nierzadkich przypadkach, 9 na 10 porad odbywa się przez telefon.
Na te wyliczenia nakładają się liczne skargi i sygnały pacjentów dotyczące POZ, kierowane do Funduszu i Rzecznika Praw Pacjenta. Pacjenci najczęściej wskazują na trudności z dodzwonieniem się do swojego lekarza rodzinnego lub brak możliwości umówienia bezpośredniej wizyty w gabinecie lekarza POZ, co wpływa na znaczne ograniczenie dostępu do podstawowych świadczeń medycznych.
Minister Adam Niedzielski 23 czerwca zapowiedział, że NFZ nie przedłuży umów z 70 przychodniami w całym kraju. Jedna dziesiąta z nich to przychodnie funkcjonujące w województwie pomorskim. Są to:
Jak informuje Monika Kierat z działu komunikacji społecznej pomorskiego NFZ, w tych 7 przychodniach 9 na 10 pacjentów nie miało bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Wszystko w ich przypadkach było załatwiane elektronicznie lub telefonicznie.
W Gdyni dotychczasowi pacjenci Przychodni Orłowo muszą przenieść się do innych placówek. DO wyboru mają m.in. Centrum Medyczne "Płyta Redłowska" - ul. Bohaterów Starówki Warszawskiej 5; "CLINICA MEDICA" (ul. Mireckiego 11); NZOZ Przychodnia u Źródła Marii (ul. G.Zapolskiej 1/A,) i Przychodnia Lekarska Witomino (ul. Konwaliowa 2).
W Chojnicach - THERAPEUTICA (ul. Bytowska 70), Solmed Chojnice (ul. Towarowa 2)
W Kobylnicy - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "EWA-MED" PORADNIA (ul.Słupska 14A)
W Redzie - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Śródmieście" (ul. Osadnicza 5), Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Redzie (ul. Gdańska 72)
W Słupsku - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "VESALIUS" (ul. Henryka Sienkiewicza 5/1), Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku (ul.Tuwima 37)
W Sopocie - "A.B.C. FAMILY MED" (ul. Małopolska 11/1 i al. Niepodległości 748/2)
Jak zapewnia Monika Kierat z NFZ zasady udostępniania dokumentacji medycznej regulują przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz art. 10 a ust.2 o Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Dokumentacja niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń opieki zdrowotnej będzie udostępniona podmiotowi POZ, który przejmie pacjentów.
Możesz skorzystać ze świadczeń medycznych w najbliższych poradniach POZ w Twoim miejscu zamieszkania, w sąsiedniej gminie lub w swoim powiecie. Adresy tych poradni znajdziesz w tabeli poniżej.
Poza godzinami pracy POZ, w nagłych przypadkach zachorowania, przyjmą Cię placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NiŚOZ). Kontakt i adres do najbliższej placówki NiŚOZ podane są w tabeli.
W sytuacji poważnego zagrożenia życia i zdrowia zadzwoń pod numer 112 i wezwij Zespół Ratownictwa Medycznego.
Jeśli masz pytania lub wątpliwości koniecznie skontaktuj się z infolinią NFZ. Zadzwoń pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590, a konsultant na infolinii przekaże Ci wszystkie niezbędne dane do placówek medycznych, które udzielą Ci pomocy.
Możesz też skontaktować z nami pod numerem telefonu 58 321 86 75.
W okresie przejściowym, czyli w lipcu i sierpniu, stawka kapitacyjna lekarza POZ będzie zależna od sztywnych progów udziału teleporad w ogólnej liczbie udzielonych świadczeń. W przypadku lekarza POZ, który udziela mniej niż 25% świadczeń zdalnie, np. przez telefon, podstawowa stawka kapitacyjna wzrośnie ze 171 do 179,55 zł. Natomiast jeśli ten udział przekroczy 75%, wtedy stawka kapitacyjna wyniesie 153,90 zł.
Od 1 września zasady premiowania będą oparte na medianie udziału teleporad w stosunku do ogólnej liczby świadczeń. NFZ co miesiąc będzie publikował informacje o odsetku teleporad we wszystkich poradach POZ (za poprzedni miesiąc), łącznie z medianą ich udziału we wszystkich poradach POZ w Polsce.
Poradnie, które przekroczą ten próg 1,5-krotnie w miesiącu, otrzymają niższe wynagrodzenie.
Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć placówki, w których udział porad zdalnych będzie dwukrotnie niższy niż próg wskazany przez NFZ w danym miesiącu, obliczony w skali kraju. Fundusz zastosuje tzw. korektor, czyli współczynnik korygujący 1,05.
Gdzie szukać pomocy medycznej?
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz