Samorząd

Zamknij

Anna Szpajer: Gdynia po kaszubsku

Mariusz Sieraczkiewicz 07:04, 23.04.2026 Aktualizacja: 20:36, 23.04.2026
1 Anna Szpajer: Gdynia po kaszubsku foto Anna Szpajer / FB

"Czy Gdynia stanie się kolejnym miastem w naszym regionie, w którym nazwa miejscowości wyrażona jest w dwóch językach - polskim i kaszubskim?" - to pytanie stawia Anna Szpajer, radna miejska, która czyni starania w tej sprawie.

Jest to bardzo zasadne, gdyż Gdynia pretenduje od lat do miana jednego z najważniejszych kaszubskich miast w Polsce.

Tym bardziej, że w ramach stulecia miasta, które przez wieki było kaszubską osadą nad zatoką gdańską, w tym roku ma odbyć się Światowy Zjazd Kaszubów.

"W lutym tego roku skierowałam interpelację do prezydent Miasta Gdyni z pytaniem, czy Gmina planuje przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie.

W piśmie podkreśliłam, że umieszczenie dodatkowo języka kaszubskiego na tablicach z nazwą miejscowości byłoby podkreśleniem kaszubskiego rodowodu naszego Miasta i jego nadal bliskiej więzi ze społecznością kaszubską, szczególnie w tak ważnym dla historii naszego Miasta momencie - w roku 100. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich i towarzyszących jej całorocznym obchodom, w tym organizowanemu po raz drugi w Gdyni (w lipcu) Światowemu Zjazdowi Kaszubów.

Pod koniec zeszłego roku na wprowadzenie takich tablic zdecydowała się Gmina Puck, a w lutym tego roku Rada Gminy Kosakowo przyjęła uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem o wpisanie Gminy Kosakowo do Rejestru gmin, na których obszarze używane są nazwy w języku mniejszości.

Decyzja ta była efektem konsultacji społecznych przeprowadzonych wcześniej w związku z planowanym wprowadzeniem dodatkowego nazewnictwa geograficznego miejscowości w języku regionalnym – kaszubskim.

Tablice z dwujęzycznymi nazwami miejscowości obowiązuje również m.in. na terenie gmin: Stężyca, Chmielno, Sierakowice, Linia, Szemud, Somonino, Przodkowo, Żukowo, Kościerzyna, Kartuzy, Sulęczyno, Parchowo, Bytów, Lipusz, Brusy, Dziemiany, Lipnica, Wejherowo, Reda, Władysławowo, Cewice, Tuchomie, Karsin i Czarna Dąbrówka.

Na mocy Zarządzenia Prezydenta Miasta Gdyni z dnia 22 kwietnia br., podjęto decyzję o przeprowadzeniu ogólnomiejskich konsultacji społecznych w sprawie wprowadzenia dwujęzycznych tablic z nazwą miejscowości Gdynia. Chodzi o umieszczenie na znakach drogowych również nazwy w języku kaszubskim.

Konsultacje będą prowadzone od 20 maja do 10 czerwca 2026 r.

Udział w konsultacjach będzie możliwy w dwóch formach:

a) online – poprzez formularz dostępny na Gdyńskiej Platformie Dialogu: www.konsultujemy.gdynia.pl

b) stacjonarnie – w Laboratorium Innowacji Społecznych, ul. Żeromskiego 31 w Gdyni, w godzinach pracy jednostki (poniedziałek–piątek, 8:00-16:00).

Uwagi złożone po terminie lub w innej formie nie będą rozpatrywane.

Materiały dotyczące konsultacji będą dostępne przez cały czas ich trwania:

- w Biuletynie Informacji Publicznej,

- w Laboratorium Innowacji Społecznych,

- na Gdyńskiej Platformie Dialogu: www.konsultujemy.gdynia.pl.

Ogłoszenie o konsultacjach zostanie opublikowane co najmniej siedem dni przed ich rozpoczęciem:

- na stronie www.gdynia.pl,

- w Biuletynie Informacji Publicznej,

- w biuletynie „Ratusz”.

Za organizację konsultacji odpowiadać będzie Laboratorium Innowacji Społecznych. To tam będzie można uzyskać szczegółowe informacje oraz materiały związane z konsultacjami.

W myśl Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym z 2005 roku, ewentualnej wymiany tablic nie będzie finansować gmina. W przypadku tablic dwujęzycznych koszt ponosi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dziękuję Jackowi Fopke - Radnemu Powiatu Kartuskiego i Bożenie Ugowskiej - Prezes Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie za impuls do działania." - Anna Szpajer przedstawiła sprawę wprowadzenie nazwy kaszubskiej.

* * *

Czy uda się wprowadzić te zmiany do lipca bieżącego roku, tak by już na Światowy Zjazd Kaszubów Gdynia witała również po kaszubsku? To sprawdzian dla władz miasta! 

* * *

Zachęcamy do zapoznania się z komentarzami pod postem radnej Szpajer. Można powiedzieć, że są to takie konsultacje pierwotne.

 

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

no i... ??!no i... ??!

0 0

Jaka jest wartość dodane tego pustego gestu?
Oprócz ego paru działaczy i zarobionego podmiotu od obwieszania ulic...

09:54, 23.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%