"Czy Gdynia stanie się kolejnym miastem w naszym regionie, w którym nazwa miejscowości wyrażona jest w dwóch językach - polskim i kaszubskim?" - to pytanie stawia Anna Szpajer, radna miejska, która czyni starania w tej sprawie.
Jest to bardzo zasadne, gdyż Gdynia pretenduje od lat do miana jednego z najważniejszych kaszubskich miast w Polsce.
Tym bardziej, że w ramach stulecia miasta, które przez wieki było kaszubską osadą nad zatoką gdańską, w tym roku ma odbyć się Światowy Zjazd Kaszubów.
"W lutym tego roku skierowałam interpelację do prezydent Miasta Gdyni z pytaniem, czy Gmina planuje przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie.
W piśmie podkreśliłam, że umieszczenie dodatkowo języka kaszubskiego na tablicach z nazwą miejscowości byłoby podkreśleniem kaszubskiego rodowodu naszego Miasta i jego nadal bliskiej więzi ze społecznością kaszubską, szczególnie w tak ważnym dla historii naszego Miasta momencie - w roku 100. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich i towarzyszących jej całorocznym obchodom, w tym organizowanemu po raz drugi w Gdyni (w lipcu) Światowemu Zjazdowi Kaszubów.
Pod koniec zeszłego roku na wprowadzenie takich tablic zdecydowała się Gmina Puck, a w lutym tego roku Rada Gminy Kosakowo przyjęła uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem o wpisanie Gminy Kosakowo do Rejestru gmin, na których obszarze używane są nazwy w języku mniejszości.
Decyzja ta była efektem konsultacji społecznych przeprowadzonych wcześniej w związku z planowanym wprowadzeniem dodatkowego nazewnictwa geograficznego miejscowości w języku regionalnym – kaszubskim.
Tablice z dwujęzycznymi nazwami miejscowości obowiązuje również m.in. na terenie gmin: Stężyca, Chmielno, Sierakowice, Linia, Szemud, Somonino, Przodkowo, Żukowo, Kościerzyna, Kartuzy, Sulęczyno, Parchowo, Bytów, Lipusz, Brusy, Dziemiany, Lipnica, Wejherowo, Reda, Władysławowo, Cewice, Tuchomie, Karsin i Czarna Dąbrówka.
Na mocy Zarządzenia Prezydenta Miasta Gdyni z dnia 22 kwietnia br., podjęto decyzję o przeprowadzeniu ogólnomiejskich konsultacji społecznych w sprawie wprowadzenia dwujęzycznych tablic z nazwą miejscowości Gdynia. Chodzi o umieszczenie na znakach drogowych również nazwy w języku kaszubskim.
Konsultacje będą prowadzone od 20 maja do 10 czerwca 2026 r.
Udział w konsultacjach będzie możliwy w dwóch formach:
a) online – poprzez formularz dostępny na Gdyńskiej Platformie Dialogu: www.konsultujemy.gdynia.pl
b) stacjonarnie – w Laboratorium Innowacji Społecznych, ul. Żeromskiego 31 w Gdyni, w godzinach pracy jednostki (poniedziałek–piątek, 8:00-16:00).
Uwagi złożone po terminie lub w innej formie nie będą rozpatrywane.
Materiały dotyczące konsultacji będą dostępne przez cały czas ich trwania:
- w Biuletynie Informacji Publicznej,
- w Laboratorium Innowacji Społecznych,
- na Gdyńskiej Platformie Dialogu: www.konsultujemy.gdynia.pl.
Ogłoszenie o konsultacjach zostanie opublikowane co najmniej siedem dni przed ich rozpoczęciem:
- na stronie www.gdynia.pl,
- w Biuletynie Informacji Publicznej,
- w biuletynie „Ratusz”.
Za organizację konsultacji odpowiadać będzie Laboratorium Innowacji Społecznych. To tam będzie można uzyskać szczegółowe informacje oraz materiały związane z konsultacjami.
W myśl Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym z 2005 roku, ewentualnej wymiany tablic nie będzie finansować gmina. W przypadku tablic dwujęzycznych koszt ponosi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dziękuję Jackowi Fopke - Radnemu Powiatu Kartuskiego i Bożenie Ugowskiej - Prezes Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie za impuls do działania." - Anna Szpajer przedstawiła sprawę wprowadzenie nazwy kaszubskiej.
* * *
Czy uda się wprowadzić te zmiany do lipca bieżącego roku, tak by już na Światowy Zjazd Kaszubów Gdynia witała również po kaszubsku? To sprawdzian dla władz miasta!
* * *
Zachęcamy do zapoznania się z komentarzami pod postem radnej Szpajer. Można powiedzieć, że są to takie konsultacje pierwotne.
no i... ??!09:54, 23.04.2026
Jaka jest wartość dodane tego pustego gestu?
Oprócz ego paru działaczy i zarobionego podmiotu od obwieszania ulic...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz