Zamknij

Gruchała: 35 lecie samorządu to doskonała okazja na rozpoczęcie debaty o jego przyszłości

22:13, 27.05.2025 Aktualizacja: 06:49, 28.05.2025
Skomentuj

"35 lat temu odbyły się pierwsze wybory samorządowe – będące zarazem pierwszymi w pełni demokratycznymi wyborami po 1989 roku. Uważamy, że to dobra okazja do rozmowy o stanie samorządności w Polsce."

Dziesięć organizacji społecznych, od lat wspierających rozwój społeczeństwa obywatelskiego, opublikowało wspólne stanowisko w sprawie przyszłości samorządu terytorialnego.

Te organizacje to: Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Civis Polonus, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacja Stocznia, Fundacja Wspomagania Wsi, Kongres Ruchów Miejskich, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Szkoła Liderstwa im. Zbigniewa Pełczyńskiego, Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

- Od kilku lat obserwuję lokalne samorządy, w tym oczywiście najbardziej nasz miejski, chojnicki. Wnioski są tragiczne. Jedyne co mnie pociesza, to fakt, że duże ogólnopolskie organizacje z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w działaniu też to dostrzegają i alarmują. Dlatego uważam, że 35 lat samorządu to doskonały moment na podsumowania i debatę o przyszłości. O tym jak unikać i walczyć z korupcją w samorządzie, jak wybierać ludzi, którzy najpierw będą kierować się dobrem ogółu, a nie wąskich grup biznesowych, jak pokonać arogancję władzy, jak doprowadzić do rzeczywistej transparentności, jawności i partycypacji społecznej. 10 czerwca organizuję w Chojnicach spotkanie z przedstawicielami Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, na które gorąca zapraszam - mówi Michał Gruchała z Chojnickiego Dialogu.

[ZT]72821[/ZT]

Zacznijmy rozmawiać o zmianach w samorządzie

Samorządy przyczyniły się do ogromnego rozwoju miast i gmin oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Jednak coraz częściej obserwujemy, że samorząd funkcjonuje jak przedsiębiorstwo, w którym dodatkowo władza wykonawcza zyskuje coraz więcej siły a rady lokalne i głos samych mieszkańców tracą znaczenie. W efekcie mają oni coraz mniejszy wpływ na decyzje dotyczące ich codziennego otoczenia.

W Dniu Samorządu Terytorialnego wzywamy do ogólnopolskiej debaty nad trzecim etapem reformy samorządowej – takiej, która przywróci radom ich rolę, wzmocni udział mieszkańców w decydowaniu o sprawach lokalnych i zapewni prawdziwą autonomię lokalnym wspólnotom.

Debata nad przyszłością samorządu musi być jak najszersza i uwzględniać perspektywy różnych środowisk – mieszkańców, władz lokalnych, organizacji społecznych, ekspertów i grup lokalnych przedsiębiorców. Tylko w ten sposób możemy wypracować rozwiązania odpowiadające potrzebom i oczekiwaniom całego społeczeństwa.

* * *

Z okazji 35. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce, dziesięć organizacji społecznych od lat zaangażowanych w rozwój samorządności, wspieranie lokalnych wspólnot i wzmacnianie demokracji obywatelskiej przygotowało wspólne stanowisko dotyczące konieczności rozpoczęcia ogólnopolskiej debaty na temat przyszłości samorządu terytorialnego.

Od lat obserwujemy stopniowe osłabianie lokalnej demokracji – zarówno przez centralizację władzy, jak i spadające poczucie sprawczości obywateli. Wzywamy do podjęcia debaty, która doprowadzi do trzeciego etapu reformy samorządowej, wzmacniającego rolę rad, partycypację mieszkańców i autonomię samorządów.

Pełny tekst stanowiska

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: frdl.org.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%