Rada Ministrów zaakceptowała projekt Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, który pozwoli skierować do samorządu oraz innych podmiotów znaczne środki pieniężne na budowę systemu ochrony ludności - poinformował szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Maciej Berek.
- Mam nadzieję, że osoby dokonującej diagnozy bazy ochrony ludności i Obrony Cywilnej posiadały odpowiednie kwalifikacje i przygotowanie praktyczne. Chodzi o to, by obronność nie myliła się z otyłością na przykład. Boję się, że władze Chojnic nie są do tego przygotowane. Przypomnę choćby o nie zwoływaniu sztabu kryzysowego, kiedy Chojnice w czasie ulewy wodą płynęły i zalewały posesje. Władze nie widziały potrzeby reagowania i niesienia pomocy mieszkańcom. Przygotowanie miasta do sytuacji kryzysowych to obowiązek władz i to one muszą ogarnąć temat. Mam nadzieję, że jednostki państwowe będą kontrolowały działania przedstawicieli władz w obszarze ochrony ludności. W końcu mówimy również o ratowaniu ludzkiego życia, a to jest wartość najwyższa. Nie ma tu miejsca na amatorszczyznę i bagatelizowanie sprawy - podkreśla Michał Gruchała z Chojnickiego Dialogu.
W czwartek odbyło się posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów. W czasie obrad akceptację uzyskały m.in. Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej - poinformował na platformie X Maciej Berek. Jak zaznaczył, projekt przygotowany przez MSWIA, "pozwoli skierować do jednostek samorządu oraz innych podmiotów znaczne środki pieniężne na budowę systemu ochrony ludności".
Projekt programu na lata 2025-2026 skupia się na sześciu kierunkach działań. Chodzi m.in. o inwentaryzację i zwiększenie zasobów ochrony ludności i obrony cywilnej, budowę i modernizację schronów, rozwijanie zdolności reagowania na zagrożenia, a także działania mające zapewnić ciągłość funkcjonowania państwa i dostaw w sytuacjach kryzysu i wojny.
W latach 2025-2026 Program zakłada przegląd i sprawdzenie obiektów, które potencjalnie spełniają warunki i mogą służyć za obiekty zbiorowej ochrony. Opinie i dokumentacja techniczna ze sprawdzenia takich obiektów będą jednym z kryteriów wsparcia finansowego udzielanego m.in. na remonty i modernizację budowli ochronnych. W pierwszej kolejności remonty i inwestycje będą nakierowane na obszary objęte Narodowym Programem Odstraszania i Obrony "Tarcza Wschód", ale także na wskazane przez wojewodów miasta i miejsca szczególnego narażenia. Remontowane będą m.in. schrony pod tzw. tysiąclatkami.
Budowa lub modernizacja obiektów użyteczności publicznej ma zgodnie z Programem uwzględniać uzyskanie autonomii energetycznej i zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzenia ścieków. Przegląd obejmie również zapasowe stanowiska kierowania dla władz samorządowych i rządowych, a także potencjalnych miejsc publicznych, które mogą pełnić funkcje ochronne dla ludności. W planach jest również wskazanie obiektów, które będą mogły być doraźnie przeznaczone na zwłoki ludności, która ucierpiała w katastrofach i zdarzeniach masowych.
Program przewiduje uzupełnienie magazynów, tak aby zapewniały zasoby niezbędne do ochrony ludności przez co najmniej 3 dni trwania zagrożenia. Zakupiony ma zostać m.in. sprzęt do prowadzenia działań w warunkach wystąpienia zagrożeń hybrydowych, w tym chemicznych, biologicznych, radiacyjnych i nuklearnych, a także zagrożeń o charakterze militarnym lub terrorystycznym, do detekcji, identyfikacji i likwidacji skażeń, w tym dekontaminacji ludzi, zwierząt, obiektów i terenu.
Podmioty realizujące działania ratownicze i pomocowe otrzymają dodatkowe wyposażenie dla ratowników, sprzęt do organizowania i prowadzenia działań ratowniczych, w tym ewakuacji oraz pomocy humanitarnej.
W planach jest m.in. budowa sieci lądowisk przyszpitalnych, które będą mogły przyjąć wojskowe statki powietrzne, a także śmigłowce policji, SG i LPR. W szpitalach zostanie wdrożone oprogramowanie do zarządzania informacją medyczną do zarządzania przepływem rannych, chorych i porażonych. Infrastruktura szpitalna ma zostać dostosowana do przyjęcia zwiększonej liczby pojazdów, w tym autobusów.(PAP)
mgw/ jann/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz