Zamknij

Dudziński: myślałem, że są w Gdyni rzeczy, które nas łączą np. uznanie dla polskich bohaterów. Myliłem się

20:04, 30.06.2024 Mariusz Sieraczkiewicz za: Wikipedia/foto Marek Dudziński/FB Aktualizacja: 20:32, 30.06.2024
Skomentuj

„Myślałem, że są w Gdyni rzeczy, które nas łączą np. uznanie dla polskich bohaterów. Myliłem się. Wnieśliśmy na dzisiejszą sesję jako klub Prawo i Sprawiedliwość rezolucję ws. sprzeciwu na usuwanie polskich bohaterów: rtm. Witolda Pileckiego, bł. rodziny Ulmów i św. Maksymiliana Marii Kolbego z przestrzeni Muzeum II WŚ. Głosami KO, Ruchów Miejskich, Lewicy i Samorządności Wojciecha Szczurka nie weszła pod obrady. Naprawdę, nie wiem jak można pozwalać na takie działania! Szkoda, że KORMiL i SWS popierają niszczenie pamięci o największych z największych. Wstyd.”

podkreśla Marek Dudziński, radny miasta Gdyni.

Chodzi o projekt rezolucji zgłoszony przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdyni, który dotyczył zdjęcia z wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, św. Maksymiliana Kolbe i rodziny Ulmów.

Sprawa od kilku dni wyzwala ogromne emocje. Polskie Stronnictwo Ludowe ostro wystąpiło przeciwko tej decyzji dyrekcji muzeum. Głos zabrał również Donald Tusk, który wyraził nadzieję, że zapadną decyzje, które unieważnią to zamieszanie.

[ZT]64287[/ZT]

[ZT]64189[/ZT]

Gdynia ma swój udział w pielęgnacji pamięci o świętym Maksymalnie Kolbe. Jego imię nosi dzielnica i przystanek kolejki SKM.

Antysemityzm w Radzie Miasta Gdyni?

Przeciwko rezolucji zagłosowali: Anisowicz Norbert, Aziewicz Dominik, Bartoszewicz Bartosz, Bysewska Teresa, Bzdęga Mariusz, Dzierżyński Arkadiusz, Guć Michał, Strzałkowska Monika, Szemiot Tedeusz, Śrubarczyk-Cisowska Mariola, Tokarska Agnieszka, Ubych Jakub, Wójcik Małgorzata, Zastawna Beata, Zielińska Joanna.

Od głosu wstrzymali się: Kłodziński Jarosław, Kramin Larysa, Trojanowicz Ireneusz.

Tu rodzi się kilka pytań... Przede wszystkim czy radni głosujący przeciw i wstrzymujący się są rasistami i uważają holocaust za coś pozytywnego i w żaden sposób nie chcą popierać tych, którzy ratowali Żydów i uważają, że nie należy im się żadna cześć i chwała?

Czy uważają, że polityka hitlerowskich Niemiec w stosunku do narodu żydowskiego i wszystkich pozostałych podbitych narodów przejawiająca się mordowaniem między innymi w obozach koncentracyjnych była właściwa i dlatego nie chcą, by w polskim muzeum widniały ich wizerunki?

Hipokryzja wigilijno-wielkanocna z lat minionych...

Największy popis hipokryzji dali radni Samorządności! Przez lata korzystali z dobrodziejstw kościoła pw. Św. Antoniego Padewskiego, którego mury są również Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe. Przypomnijmy, że to u gdyńskich Franciszkanów organizowane były Wieczerze Wigilijne i Śniadania Wielkanocne dla ubogich i samotnych, w czasie których polityce Samorządności fotografowali się na lewo i prawo robiąc sobie wizerunek. Wojciech Szczurek między innymi biegał rozlewając zgromadzonym barszcz czerwony.

Foto Mirosław Pieślak/Gdynia.pl

Z Nowotki na Maksymiliana

Jednak szczytem szczytów jest to, że to za czasów rządów Franciszki Cegielskiej dzielnica Wzgórze Marcelego Nowotki stała się Wzgórzem Świętego Maksymiliana. Właśnie na cześć Maksymiliana Kolbe!

Środowe głosowanie pokazało, że polityka niszczy nie tylko relacje międzyludzkie, ale również świadomość i staje się najgorszym bodźcem wyzwalającym reakcji rasistowskie, antysemickie i antyludzkie....

Natomiast projekt rezolucji poparli: Biernacik Dawid, Dudziński Marek, Horała Beata, Piesiewicz Łukasz, Rogała Emilia, Salomon Anna, Stolarczyk Paweł, Strzałkowski Łukasz.

* * *

W projekcie rezolucji „W sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec usuwania z Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku elementów wystawy nt. Rotmistrza Witolda Pileckiego, bi. Rodziny Ulmów oraz św. Maksymiliana Marli Kolbego” czytamy:

Na postawie § 17 ust. 3 Statutu Miasta Gdyni - uchwała Rady Miasta Gdyni z dn. 22 września 2004r. Nr XXIII/489/04 w sprawie przyjęcia Statutu Miasta Gdyni (t.j. Dziennik Urzędowy Woj. Pomorskiego z 2019r. poz. 38041) Rada Miasta uchwala co następuje:

W nocy z 24 na 25 czerwca 2024 doszło do usunięcia z wystawy głównej Muzeum II Wojny światowej ekspozycji nt. polskich bohaterów II Wojny Światowej: Rotmistrza Witolda Pileckiego, św. Maksymiliana Marii Kolbego i błogosławionej rodziny Ulmów. To działanie godzi w pamięć o jednych z największych bohaterów II Wojny Światowej, których heroiczna postawa oddaje polskiego ducha poświęcenia, miłosierdzia, godności ludzkiej, niezłomności i jest dowodem na wielki udział Polaków w ratowaniu Żydów, więźniów obozu koncentracyjnego Aushwitz-Birkenau różnych narodowości i zdolność do największego poświęcenia dla drugiego człowieka. Pamięć o takich życiorysach jest elementem naszej narodowej dumy.

W imieniu mieszkańców Gdyni, jako ich przedstawiciele, wyrażamy nasz głęboki sprzeciw wobec wyżej wymienionych działań. Mieszkańcy Gdyni są ważną częścią polskiej wspólnoty narodowej, do której należy Muzeum II Wojny Światowej i na rzecz której powinno działać w obszarze edukacji historycznej. Podstawowym zadaniem Muzeum li Wojny Światowej jest przedstawianie prawdy historycznej z polskiego punktu widzenia. Dlatego, jako mieszkańcy Gdyni, od lat pielęgnujący pamięć o bohaterach i ofiarach II Wojny Światowej, dopominamy się powrotu ekspozycji na temat Rotmistrza Witolda Pileckiego, bł. Rodziny Ulmów oraz św. Maksymiliana Marii Kolbego na należne im miejsce na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej. Jako gdyńscy samorządowcy nie możemy nie reagować na tak haniebne i pozbawione elementarnej wrażliwości działanie.

Niniejszą rezolucję kierujemy do dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej, a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z nadzieją na przywrócenie jednych z najpiękniejszych, a zarazem najtragiczniejszych historii życia Polaków z czasów II Wojny Światowej na należne im miejsce.

* * *

Święty Maksymilian Kolbe w Gdyni

Wzgórze Świętego Maksymiliana (przed 1939 i w latach 1945–1952 Wzgórze Focha, w latach 1952–1990 Wzgórze Nowotki) – dzielnica w Gdyni, nosząca obecną nazwę na cześć Maksymilana Kolbego. Jej granice od strony północnej wyznacza Aleja Piłsudskiego, od południowej ulice Redłowska, Nocznickiego, Skośna i Szczeblewskiego, a od zachodniej linia brzegowa nad Zatoką Gdańską. Przez dzielnicę przechodzi główna arteria tej części miasta, Aleja Zwycięstwa.

Teren dzielnicy zajmuje w znacznej mierze zabudowa mieszkaniowa. Usytuowane są w niej też m.in.: III LO im. Marynarki Wojennej RP i VI LO im. Wacława Sierpińskiego, przedszkola, klasztor Ojców Franciszkanów (OFMConv.) przy parafii św. Antoniego, przystanek SKM – Gdynia Wzgórze Świętego Maksymiliana i centrum handlowe Riviera.

Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego jest kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego, który znajduje się na terenie Wzgórza Świętego Maksymiliana. Został wybudowany w latach 1957–1970, w miejscu kaplicy, przy której poświęceniu był obecny o. Kolbe (1937).

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: Wikipedia/foto Marek Dudziński/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

1 0

Czyli cała dawna Samorządność Szczurka... straszne guano 07:10, 01.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%