Zamknij

Filip Iwen: Gdynia jest obecnie najbardziej zadłużonym miastem na prawach powiatu w województwie pomorskim

22:11, 27.03.2024 Mariusz Sieraczkiewicz Aktualizacja: 22:41, 27.03.2024
Skomentuj

Podczas kolejnej konferencji prasowej Koalicji Obywatelskiej z udziałem Tadeusza Szemiota - kandydata na prezydenta Gdyni oraz Filipa Iwena i Emila Reszczyńskiego - kandydatów do Rady Miasta poruszono sprawę wyprzedaży gruntów miejskich oraz przedstawiono moratorium w sprawie wstrzymania tego procederu.

Sprzedane miasto...?

Sprzedaż gruntów miejskich to proceder trwający od lat. Jak uważają adwersarze Wojciecha Szczurka - to póki Gdynią on będzie rządził - miasto będzie wyprzedawane. Deweloperzy wykupując działki miejskie zabetonują Gdynię do ostatniego skrawka zieleni...

Brakuje natomiast mieszkań komunalnych...

"W oparciu o wysokie dofinansowanie z instytucji centralnych, sięgające nawet 90% inwestycji, stworzymy program mieszkań z niskim czynszem. Chciałbym przy tym rozwiać wątpliwości i wyjaśnić, że program budowy tanich mieszkań nie opiera się na niskich kosztach budowy, które będą zbliżone do inwestycji prywatnych, lecz na niskich kosztach wynajmu, które umożliwia specyfika funkcjonowania miasta. W odróżnieniu od prywatnych deweloperów nie musimy jako gmina naliczać wysokich marż i kierować się stawkami rynkowymi. Cel ich budowy jest bowiem inny niż zarobek. W związku z tym czynsze mogą być niższe i regulowane. 

Ponadto zabezpieczymy grunty pod kulturę, sport czy edukację. Mam na myśli np. nowa siedzibę Teatru Miejskiego, stadion lekkoatletyczny, ale również zagospodarowanie terenu na Demptowie zgodnie z potrzebami mieszkańców. To wszystko staje się niemożliwe przy masowym pozbywaniu się działek, które ma miejsce obecnie."

- podkreśla Emil Reszczyński.

"Mamy zastrzeżenia do obecnej polityki mieszkaniowej miasta i to na wielu płaszczyznach. Widzimy tendencje władz do sprzedaży cennych zasobów miasta, naszym zdaniem bez planu. Gdynia jest najbardziej zadłużonym miastem na prawach powiatu, a wyciągnięcie miasta z długu będzie wymagało długofalowego spojrzenia i przemyślanego planu. Obecne działania miasta mają charakter krótkowzroczny, bo w gruncie rzeczy nie rozwiązują problemów, tylko odkłada go w czasie. Na sprzedanym mieniu często pojawiają się nowe inwestycje mieszkaniowe, realizowane na sprzedanych przez miasto działkach, a te inwestycje nie spełniają swoich podstawowych funkcji, którymi powinny być: zasypanie dziury podażowej i zwiększenie dostępności mieszkań. Nie przeciwdziałają one również negatywnemu trendowi wzrostu cen nieruchomości, który jest co prawda trendem ogólnopolskim, jednak szczególnie zauważalnym w naszym mieście, gdzie Gdynia niechlubnie wyprzedza większość miast wojewódzkich.

Gdynia jest obecnie najbardziej zadłużonym miastem na prawach powiatu w województwie. Nie powinniśmy patrzeć na problem gdyńskiego mieszkalnictwa krótkowzrocznie, a sprzedaż mienia miasta, jest zdecydowanie próbą rozwiązania problemu krótkowzrocznie. Jest to niczym innym jak próba, wątpliwie udolna, łatania budżetu. Naszym celem jest by Gdynia była miastem lepszym do życia i bogatszym. Remedium na te problemy jest wprowadzenie moratorium na wyprzedaż gruntów miejskich, na czas opracowania rozsądnej polityki mieszkalnej oraz rozpoczęcia i rozwijanie budowania mieszkań gminnych."

- dodaje Filip Iwen.

* * *

Kandydaci przedstawili również moratorium w sprawie wstrzymania wyprzedaży majątku miasta.

Szanowny Panie Prezydencie, Szanowna Pani Przewodnicząca,

My, niżej podpisani zwracamy się z prośbą o wprowadzenie czasowego moratorium – tj. zakazu sprzedaży prywatnym podmiotom, gruntów znajdujących się w miejskim zasobie nieruchomości. Dotychczasowa polityka gospodarowania nieruchomościami skłania nas ku następującej konkluzji, Prezydent Miasta Gdyni – Pan Wojciech Szczurek, przy aprobacie Rady Miasta Gdyni, prywatyzuje cenne zasoby gminne, masowo wyprzedając grunty znajdujące się w miejskim zasobie. Nowe inwestycje mieszkaniowe, realizowane na sprzedanych przez miasto działkach, nie spełniają swoich podstawowych funkcji, którymi powinny być: zasypanie dziury podażowej i zwiększenie dostępności mieszkań dla gdynian i gdynianek (w szczególności tych dopiero decydujących się na założenie rodziny). Nie przeciwdziałają one również negatywnemu trendowi wzrostu cen nieruchomości, który jest co prawda trendem ogólnopolskim, jednak szczególnie zauważalnym w naszym mieście. Ceny mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym w Gdyni plasują się bowiem w czołówce rankingów, wyprzedzając zdecydowaną większość miast wojewódzkich w Polsce. Uważamy, że nie bez znaczenia dla tego zagadnienia pozostaje również bierność władz miasta w zakresie jednego z podstawowych zadań gminy, wskazanego w ustawie o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. Art. 7 ust. 1 – „Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: (…) 7) gminnego budownictwa mieszkaniowego.”

Nasze obawy kierujemy również w odniesieniu do innych funkcji, którym miejskie grunty powinny służyć. Bez zabezpieczenia odpowiedniego zasobu niemożliwym może okazać się rozwój gdyńskiej oświaty oraz wsparcie gdyńskich drużyn sportowych, poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury. Ważnym pozostaje dla nas również stan gdyńskiej działalności kulturalnej. Również ona potrzebuje odpowiedniego wsparcia, w postaci miejsc na placówki, wydarzenia plenerowe itp.

Obecny stan, poza wspomnianą dostępnością oraz cenami, prowadzi przede wszystkim do wyludniania się Gdyni, która w ciągu 20 lat straciła, według różnych szacunków, od 11 do nawet 30 tysięcy mieszkańców. Uważamy, że dalsza wyprzedaż miejskich działek będzie jedynie pogłębiać zapaść demograficzną. Zauważyć należy, że trendy makroekonomiczne nie przewidują spadku cen nieruchomości w dającej się przewidzieć perspektywie, co przy kontynuacji obecnej polityki umocni jedynie paraliż w zakresie realizowania zadań powierzonych przez ustawodawcę. Biorąc pod uwagę stan miejskiej kasy, niemożliwym może okazać się również wykupienie gruntów pod realizację gminnego programu mieszkań, rozwoju oświaty, sportu i kultury w przyszłości.

Do momentu wprowadzenia kompleksowej polityki gospodarowania nieruchomości, obejmującej kilkuletni plan wykorzystania oraz określającej górny limit sprzedaży gruntów znajdujących się w gminnym zasobie wnosimy jak na wstępie. Obecny plan jest niekompletny i nie zabezpiecza on wyżej wymienionych.

* * *

Wyprzedaż trwa...

Możemy się o tym przekonać wchodząc na stronę: investgdynia.pl

Co tam zobaczymy?

 

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%